1/2

Fight Club

Yağız Hoş
Yağız Hoş 3.06.2010 - 12:31
Mischief. Mayhem. Soap. Ama kötü bir oyun.
Platformlar PlayStation 2
Fight Club
  • Yapımcı - Yayıncı Genuine Games - VU Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 40
Artılar İsmi ve oyunla uyumlu müzikleri
Eksiler Sonlar, sesler ve daha niceleri

Fight Club, David Fincher’ın 1999 yılında sinema dünyasına kazandırdığı, kazandığı ödüllerle değil, felsefesiyle, yaşama dair sorguladıklarıyla, kapitalizme başkaldırışıyla ve özellikle replikleri dikkat çekmiş, sinemalarda gösteriminin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kazındığı belleklerden silinmemiş bir filmdir. Etrafta hala “first rule of the fight club is: You do not talk about fight club second rule...” diye giden repliği ve türevlerini tekrarlayan insanları da görmek de mümkündür. Filmin insanlara aslen Chuck Palahniuk kitabı olan Fight Club’ın felsefesini benimsetebilmesinden, gişe hasılatından anlayabileceğimiz tek şey başarılı bir film olduğu. Fight Club’ın bizi ilgilendiren kısmı ise şu sıralar aynı isimle piyasaya çıkmış, aldığı ismi sömüren dövüş oyunu. Fight Club, yapımcı Genuine Games’in ilk oyunu. Bu arkadaşların daha önce de Knockout Kings ve Ratchet and Clank oyunlarında emekleri geçmiş.

Dayak ve felsefe

Fight Club çok baştan savma yapılmış bir dövüş oyunu. Elde böyle bir isim olmasına rağmen bu kadar basit bir oyun gerçekten şaşırtıcı. Bu konsept'den katıksız bir dövüş oyunu yapılması da bence doğru değil. Bence aksiyon ve dövüşün hatta adventure’ın bir arada bulunduğu bir oyun yakışırdı bu filme.

Gereksiz giriş fmv’sini izledikten sonra karşımıza çıkan ilk dikkat çekici güzellik. Paper caddesinde yağmurlu bir akşamın cepheden görünüşünün üzerine kurulmuş menü ve arka fonda çalan filmin soundtrackinde de yer alan "Corporate World" parçası. Menüdeki seçeneklere bir göz attığımızda; member services bölümü dikkat çekiyor. Burada dövüşçünüzü yaratabiliyor, daha sonra onu modifiye edebiliyorsunuz. Ayrıca sakatlanan oyuncunuzu buradaki emergency room bölümünde tedavi ettirebiliyorsunuz. Buradan çıkıp oyun modlarına girdiğimiz zaman Arcade, versus, story, survival ve training modları karşılıyor bizi. Arcade modunda 14 Fight club üyesi arasından birini seçerek veya kendi yaptığınız dövüşçüyü kullanarak karşınıza karışık olarak çıkacak fight club üyelerini pataklıyorsunuz.

Bu üyeler arasında Allah’tan Tyler( Brad Pitt), Jack(edward Norton) da buluyor. Onlarda olmasa bu oyuna freeware oyun muamelesi yapabilirdim. Tyler ve Jack var ama tipten pek alakaları yok,çok dikkatli baktığınızda birazcık andırıyorlar. Bu iki karakter dışında filmden; koca memeli Meat Loaf, filmdeki adıyla Bob, Wolverine favorili İrvin ve Fight Club karargahının sahibine benzettiğim Lou bulunuyor. Bunlar dışındaki karakterlerde filmden olabilir ama ben çıkaramadım.Ayrıca açılmamış ta dört dövüşçü var ve bunlardan bir tanesi de Limp Bizkit’in solisti Fred Durst. Unutmadan Arcade modunu bitirdiğiniz zaman neredeyse her dövüş oyununda olduğu gibi oynadığınız dövüşçüye özel sonlar çıkıyor ve gerçekten rezaletler. Bu kadar kötü animasyonları 3d oyunlar yapılmaya başlandığından beri görmemiştim. Versus ve Survival modlarını biliyorsunuz zaten. Story modunda da resimlerle tasvir edilmiş saçma bir konu çerçevesinde sistemde hiçbir değişme olmadan dövüşüyoruz. Training modunda da önünüzde hiçbir şey yapmadan duran adamcağızı dövüyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×