1/5

Fight Night Round 4

Fight Night Round 4

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Deviren yumrukların zaferi
Platformlar PlayStation 3
Fight Night Round 4
  • Yapımcı - Yayıncı EA Canada - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 95
Artılar Müthiş zevkli kariyer bölümü, başarılı online turnuva, harika grafikler, sorunsuz oynanabilirlik, yaratılan karaktere çok başarılı bir şekilde kendi yüzünüzü ekleyebilme, uzun oyun süresi, çok eğlenceli ve sıkmayan yapısı, tek kelimeyle kalitesi
Eksiler Antrenmanlar zorlayabiliyor, gerçekçi kontrol mekaniği sabırsız oyuncuları sıkabilir, seyirciler PS2 döneminden kalma
 “O kadar hızlıyım ki; odamda ışığı söndürmeye kalktığımda, ışık sönmeden oturduğum yere geri dönebiliyorum.”

Hangi yıldı pek hatırlamıyorum, televizyonda boksla ilgili konuşan iki adamın bir programına denk gelmiştim. Gerçi o zamanlarda bu sporla pek ilgim yoktu. Ne izlerdim, ne de takip ederdim. İşte bu güzide beyefendilerin konuşması esnasında yukarıda bahsetmiş olduğum söz geçti. Bir an duraksadım. Sonra kendi kendime bu ne özgüven, bu nasıl bir güç gösterisi dedim. Tabii o gün bu sözün sahibinin Muhammed Ali olduğunu da öğrendim ve boks sporuna ilgim, belki de birçok insan gibi Muhammed Ali sayesinde arttı. Ancak bu ilgi sıkı bir takipçi olmamın yanı sıra, kısa bir süre boks yapmaktan ileriye gidemedi maalesef. Ben de madem normal yaşantıma bu sporu sığdıramıyorum, heyecanı sanal dünyada arayayım dedim. Lakin sanal dünya da boks konusunda pek başarılı değildi. Ama sağ olsun EA, ben ve benim gibi birçok insanı yalnız bırakmadı ve ortaya Fight Night Round (FNR) serisini çıkardı.

Aslında birçok boks oyunu olmasına rağmen, o zamana kadar ki en gerçekçi deneyimi FNR sağladı ve 2004 yılında piyasaya giriş yaparak, kısa sürede kendi türünde rakipsiz bir oyun haline gelmeyi başardı. Tabii bunda her yıl çıkan yeni versiyonunun, eskisine oranla çok daha iyi grafik ve çok daha iyi oynanabilirlikle gelmesinin de etkisi büyüktü. Ancak FNR3’ün eski konsollarla yeni nesil konsollar arasında sadece grafik farkının olması, biraz eleştiri almıştı. Aynı oynanabilirlik, değişmeyen animasyonlar, yine sıkıcı ve monoton içerik ne yazık ki yapımın biraz kolay unutulmasına sebep oldu. EA de bunun üzerine FNR serisine ara vererek, Facebreaker adına farklı bir boks oyunu yapmaya karar verse de, yapımın piyasaya girişiyle çıkışı bir oldu ve firma belki de tarihinin en kötü oyununu yaptı. Dolayısıyla adresler yine FNR serisini gösterdi ve 3 yıllık aranın ardından her şeyiyle yepyeni bir Fight Night Round geldi.

Fight Night Round 4
"Oyuna kısa bir alıştırma bölümü ile başlıyoruz. Değişen kontrol sistemi ilk başlarda biraz zorluk çıkartabiliyor, ama alışınca da tadından yenmiyor."

Gel de efsane nasıl olunur göstereyim!

FNR4, öncekilere göre artık çok daha geniş bir içeriğe sahip. Bu genişlik bilhassa kariyer ve online modlarda karşımıza çıkıyor. Bu iki bölüme geçmeden önce oyunun diğer kısımlarını da kısaca bir göz atalım. İlk olarak tabii ki amaçsız bir şekilde güç gösterisi yapmak isteyenler için Fight Now kısmı yer alıyor. Burada ister yapay zekaya, ister arkadaşınıza karşı mücadele edebilirsiniz. Bunun dışında menüde yer alan bir başka kısım ise karakter yaratma bölümü. Karakterinizin tüm görünümünü ve özelliklerini sizin belirlediğiniz, yepyeni bir boksöre can verebiliyorsunuz. Ayrıca oyundaki en güzel özelliklerden biri de burada ortaya çıkıyor. Çünkü PS Eye kameranız varsa, kendi yüzünüzü hem de oldukça benzer bir şekilde yarattığınız karakterin suratına ekleyebiliyor ve kendinizi bir anda FNR dünyasının içinde bulabiliyorsunuz. Menüdeki bir diğer kısım ise kendi köşenize bakabileceğiniz yer. Burada yaratmış olduğunuz karakterin tüm başarılarını takip edebiliyorsunuz. Son olarak da Fight Night Store bölümü bizleri karşılıyor. Store, EA’in oyunla ilgili ekstra içerikleri sunduğu yer.

Gelelim FNR4’ün en önemli iki noktasına, yani kariyer (Legacy Mode) ve online bölümüne… Bu iki bölüm oyunda en çok girip çıkacağınız yer diyebilirim. Tabii hangisinde oyalanacağınız ise size bağlı, mesela ben online oyun oynamayı pek seven biri olmadığım için, en çok Legacy modu kısmında zaman geçirdim. Ancak her iki kısımda gerçekten oldukça özenilerek hazırlanmış ve oynayanı kesinlikle sıkmadan, içine çekebilen bir yapıya sahip.

Online’da ilk dikkati çeken kısım World Championship, kısaca sanal dünya şampiyonası da diyebiliriz. Dünyanın birçok ülkesinden farklı insanlarla, online alanda ister mevcut herhangi bir boksörle, ister yarattığınız boksörle bu turnuvaya katılabiliyorsunuz. Online alanda gerçek insanlara karşı kemer mücadelesi verebilirsiniz. Yaptığınız maçlarla galibiyet yüzdenizi, dolayısıyla da puanınızı arttırarak yavaş yavaş basamakları çıktığınız bu World Championship bölümü, online oynamayı seven arkadaşlarımız için bulunmaz nimet diyebilirim. İşin en güzel kısmı ise hiç lag olmayışı… Hatırlarsanız FNR3 bu konuda sınıfta kalıyordu. Ama EA FNR4’de problemi çözmüş, aynı tek kişilik oyun oynuyormuş gibi, online modda da rakiplerinizle kapışabilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×