FightBox

Melih Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yine bir dövüş oyunu, fakat bu sefer durum çok farklı.
Platformlar PC
FightBox
  • Yapımcı - Yayıncı Gamezlab - BBC Multimedia
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 55
Artılar Kendi dövüşçümüzü yaratmak, zevkli Hot Seat modu, karton olmayan seyirciler.
Eksiler Seslerin ne olduğu belirsiz, kontrol ve kamera açıları saçma sapan, çok çabuk sıkabiliyor.

BBC bundan daha önce oyun yaptı mı bilmiyorum ama bence bundan sonra yapmasın. Ben bilmiyorum, izlemiyorum fakat izleyenler bilir: Bu oyun BBC kanalında çıkan Fightbox adında bir programın (yada ne ise) aynı isimli oyunu. Oyunun ismine bakıp coin-up salonlarındaki (halk dilinde "Ateri salonu") şu alıştığımız Street Fighter veya Tekken tarzı bir dövüş oyunu olduğunu falan sanmayın sakın. Karşımızda daha farklı bir oyun var. Tabi öyle olsaydı daha iyi olurdu o ayrı..

Oyuna girdiğimizde çok güzel bir menü karşılıyor bizi. Burada Quick Match, Tournament, Hot Seat veya multiplayer oynayacaksanız Lan Games gibi bölümlerden birini seçebilir ya da önce bir options'a girip kontrol, grafik veya ses gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Özellikle bilgisayarınızın yavaş olduğuna inanıyorsanız grafik ayarlarını geçmeyin derim. Hatta gereksiz bulduğum menü renklerini filan değiştirme gibi ayarların bulunduğu colors bölümüne de girebilirsiniz (aldatıcı yazar).

Üç oyun seçeneğini daha önce söyledim. Bunlardan Quick Game direk oyuna sokuveriyor sizi. Sabırsız arkadaşlar için birebir. Tournament ise en baştan bir dövüşçü seçip ya da yaratıp (az sonra buna da değineceğim) turnuvaya girme mevzusu. Ortada her ne kadar bir hikaye olmasa da oyunun hikaye kısmı diyebiliriz. Ayrıca turnuvada ilerledikçe yeni dövüşçüleri de açabileceğiz. Bu bölüm ise sabırlı ve ağırbaşlı arkadaşlar için birebir. Hot Seat ise koltuk savaşı. Hani bir kaç arkadaş evde toplanır sırayla Fifa oynanır en sonunda sadece biri kupayı alır. İşte buradaki de aynı olay. Hergün eve arkadaşlarını toplayanlar için birebir (ki bunlardan biri de benim). Ve tabi Lan oyunu da bir kaç bilgisayarı birbirine bağlayıp aynı anda bir kaç kişinin oynaması için. Counter'cılar için birebir (Ne alaka?).

Birazda oyunu bel kemiği olan dövüşçülerden bahsedelim. Oyunda hepsinin farklı özellikleri olmak üzere üç çeşit dövüşçü sınıfı var. Bunlar Lightweight, Middleweight ve Heavyweight. Bu farklılıklar ne gibi mesela. Şöyle mesela: Lightweightler daha çok hızlı, daha az güçlüyken Heavyweightler tam tersi. Middleweightler ise ikisinin tam ortası. Sınıfı belirledikten sonra dövüşçü seçme ekranı geliyor. Buradan istersek hazır dövüşçülerden birini seçiyor istersek en baştan kendimiz yaratıyoruz. Ve dövüşçü yaratırken fark ediyoruz ki o kadar geniş bir seçeneğimiz var ki hangi kafayı koysam, bu kola hangi el uygun olur derken en az yarım saatinizi dövüşçü yaratmaya harcıyorsunuz. Ama çokta zevkli oluyor. Özellikle kafa tasarımları dopdolu. Ra'dan, iguanaya; Öküz başından, böcek kafalarına kadar her sınıfta en az 60-70 çeşit baş var. Bu da toplam 200 baş filan eder. Dövüşçümüzü tamamladıktan sonra ise işimiz bitmiyor. Bölümlerde kazandığımız puanlarla istediğimiz parçayı upgrade edebiliyoruz. Fakat yürek ister ki upgrade yaptığımız parçanın da şekli şemalı az da olsa değişsin. Fakat yok öyle bir şey. Upgrade'i sadece kağıt üzerinde ve oyunda yaptığı etkilerde fark edebiliyoruz.

Oyuna geçtiğimizde ise her şeyin basit, büyük bir kutu dövüşü olmadığını anlıyoruz. Bölümlerde bizden yapılması istenenler çok farklı olabiliyor. Mesela bir bölümde alevli ve dikenli yollardan en az canla geçip düşmanımızı alt etmemiz isteniyor bizden. Veya bir bölümde havada bulunan platformlara basarak puan topluyoruz fakat bunların arasında tuzaklılarıda bulunabiliyor. Bunları yaparken ise yalnız değiliz. Birde rakibimiz var. Aynı şeyleri yapıyorsunuz yani bölümlerde. Mesela az önce bahsettiğim platfromlu bölümde sadece siz değil o da zıplayarak puan yapmaya bakıyor. Ama bazen de oyunlar sizi karşı karşıya direk dövüşe bırakabiliyor. Burada da bir an önce rakibinizi alt etmeye bakacaksınız. Tabi sağlığınız ve dövüş enerjiniz bitmeden. Her bölüm bir kaç oyundan oluşuyor ve eğer tüm oyunlar sonunda topladığınız puan rakibinizden düşük değil ise o bölümü bitirmiş upgrade için gerekli olan puanlarıda kapmış oluyorsunuz. Eğer başaramazsanız sil baştan aynı bölümü oynuyorsunuz. Dövüş alanlarında bazen yardımcı handikaplar çıkabiliyor. Bunlar sağlık yükseltmeden, enerji vermeye, ekstra puana kadar değişebiliyor. Kaçırmamaya dikkat edin derim. Birde neredeyse her oyun alanında gardiyanlar var. Bunlar normalde siz saldırmadıkça veya koruma alanlarına girmedikçe size birşey yapmıyorlar pek.

Oyunun grafikleri gayet iyi. Dövüşçümüzü Max Payne, Hobbit gibi oyunlarda olduğu gibi üçüncü kişi bakış açısından görüyoruz. Dövüşçü grafikleri çok iyi olmasa da animasyonlar fena değil. Ayrıca seyircilerimiz karton değil mis gibi 3D. Balon gibi hoplayıp zıplıyor hepsi :) Bunun dışında sesler ise çok kötü. Neyin nerden geldiği belli değil. Ne alev sesi alev sesine, ne metal sesi metal sesine benziyor. Müzikler rock ve metal ağırlıklı fakat yinede vasat. Adam gibi bir tek seyircilerin çığırışları var. Oynanış deseniz daha kötü. Adamımız kimi saman kafasına göre rasgele yerlere yumruk savurabiliyor. Bunuda bazen sapıtan kamera açıları destekliyor. Ayrıca bir dolu bug var oyunda...

Sonuç olarak tüm hatalarına rağmen eğlencelik bir oyun. İlk aldığınız zaman kapatana kadar bir güzel oynuyorsunuz sonra bir daha hiç açasınız gelmiyor oyunu. Ama "Ben arcade oyunlarını taa Commadore zamanlarından severim genç" derseniz benim size diyebileceğim pek bir şey yok. Alın gönlünüzce oynayın.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.04.2024 00:33
Kalan Karakter: 300 Gönder
FightBox
İlginizi Çekebilir