1/2

Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
Final Fantasy'den aksiyon olursa.
Bir oyunun gerçek bir klasik olup olmadığını gösteren en önemli faktör nedir, biliyor musunuz? Grafikler, sesler ya da oynanış değil bu. Zaman. Eğer çıkış tarihi üzerinden oldukça fazla zaman geçmesine rağmen, o oyun hala unutulmamışsa, hala oynanabilir ise ve onu oynadığınız günlere özlem duyuyorsanız o gerçek bir klasik demektir.

1997 yılında oyun dünyasına bomba gibi düşen, yukarıdaki tanıma uygun gerçek bir klasik olan Final Fantasy VII, üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen hiçbir zaman unutulmadı. Olağanüstü senaryosu, karakterleri ve yaşam akıntısının meteor'u parçalayıp dünyayı kurtardığı unutulmaz son video'su ile beyinlerdeki ve kalplerdeki yerini sonsuza kadar aldı. Serinin bundan sonraki her oyunu da ayrı bir klasik olmuştu; ancak serinin hayranları yedinci oyunun devamını istiyorlardı. Bu nedenle yapımcı firma olan Square Enix (Eski adıyla Squaresoft) üzerinde büyük bir baskı oluşturdular. Hayranlarının beklentilerini karşılamak isteyen firma, bir anda Final Fantasy VII ile ilgili birçok yapım için kolları sıvadı.

Capon işi ekşın!

Dirge of Cerberus da bu yapımlar içerisinde en farklı olanı; çünkü bu oyun diğer Final Fantasy oyunları gibi bir RPG değil, bir aksiyon oyunu. Üstelik Final Fantasy'nin ilk aksiyon oyunu olacak. Final Fantasy VII'deki ekstra karakterlerden biri olan Vincent Valentine, terfi edip ana karakter olarak çıkıyor karşımıza. Dirge of Cerberus, yedinci oyundan üç yıl sonrasını konu alıyor. Kötü amaçları olan terorist bir grup, Midgar'daki insanların huzurunu bozunca kahramanımız Vincent, yazarlarımızdan birine özenip (Kime acaba?) "N'aaayır, n'ooolamaz!" diyerek teröristlere karşı savaş açıyor. Başta Midgar olmak üzere Final Fantasy VII dünyasında geçen oyunda, en büyük yardımcılarımız yine Final Fantasy VII’de bulunan karakterlerden hırsız bir amazon(?) olan Yuffie ve Sith'lerin olmasa da, kedilerin lordu olan (!?) Cait Sith. Ne yapalım, Square böyle acayip karakterler yaratmaktan çok hoşlanıyor.

3 farklı kameradan 3 farklı ölüm

Vincent'in ateşli silahlarda düşmanlarını mermi manyağı yapması yetmezmiş gibi, yakın dövüşte onları bir güzel dövüyor, o da yetmezmiş gibi canavara dönüşüp düşmanlarını paramparça ediyor. Anlayacağınız üzere bu adamla düşman olmak pek akıllıca değil. Vincent ayrıca silahlarını birkaç şekilde upgrade edebiliyor. En ilginci ise büyülerle silah upgrade etmek. Örneğin; bir ateş büyüsüyle (fire materia) silahınızı geliştirdiğiniz zaman bu silah düşmanları yakabiliyor ve çok daha etkili oluyor. Kulağa oldukça hoş gelen bir özellik bu. Mermi bittiği zaman yakın dövüşe geçmek zorunda kalıyorsunuz. Vincent, yakın dövüşte çok hızlı kombo'larla saldırıyor.