Final Fantasy: War of the Lions

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Final Fantasy'yi bir de taktik strateji olarak deneyin
Platformlar PSP
Final Fantasy: War of the Lions
  • Yapımcı - Yayıncı Square Enix - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 75
Artılar Bağımlık yapıcı oynanış, yeni eklenen sınıf ve meslekler
Eksiler Oyun sistemine alışmak zaman alıyor, dengesiz Multiplayer
Türü sevenlerin gönüllerinde taht kurmuş, yapımın oyuncularını uzun süre ekrana bağlayan, sonuna ulaşıldığında devamının çok da fazla zaman geçmeden edinileceğini düşünerek, kendilerini avutan oyuncuların oyunudur Final Fantasy. Fenomen haline gelen bir oyunu farklı türlerde piyasaya sürmek riskli bir iştir. Zira hayran kitleyi hayal kırıklığına uğratma potansiyeli daha yüksek olduğundan, firmalar tarafından çok da tercih edilen bir yol değildir. Ancak Final Fantasy yapımcıları bunun her zaman doğru olmayacağını kanıtlarcasına oyunu taktik strateji türünde de, PS platformuna taşımışlardı. Firma şimdi bir adım daha atıyor ve yapımı birde PSP platformunda bizlerin beğenisine sunuyor.

PSP'de Final Fantasy keyfi

Taktik strateji tarzındaki FF, zaten normal oyunun da sıra tabanlı olan savaş sisteminin buna elverişli olduğunu hepimiz biliyorduk. Yapıma bir hayli anlaşılır ve zekice oluşturulmuş bir sistem eşlik ediyor. Saldırılar, savunmalar, büyüleri ne denli dikkatli seçerek yapmanız gerektiğini çok geçmeden birkaç savaş sonunda öğreniyorsunuz. Oynanabilecek onlarca karakter, dünya kadar meslek, kişisel seçenekler, ilerledikçe açılan vazgeçilmez büyüler ile geniş bir oynanış yaratılmış. Bazı firmaların yaptığı gibi işin kolayına kaçıp PS’den PSP’ye bire bir aktarımdan da kaçınılmış. Yapım farklı animasyonlar, ara videolar, yeni karakter sınıfları ve 2 oyunculu Multiplayer desteği ile geliyor. Böylece yapıma sahip olan farklı bir arkadaşınız ile karakter parti savaşları ve senaryo modunu oynama imkanına sahipsiniz.

Belirtmeliyim ki çabuk sıkılan oyunculara hitap etmeyebilir. Zira hızlı bir oynanıştan çok düşünerek oynama mantığı daha ağır basıyor. Oyuna başladığınız zaman taktik strateji mantığını anlamalı, savaşların hangi hamlelerle rakibe karşı avantajlı konuma geçilebileceğini anlamak gerekiyor. Bu bakımdan başlarda zorlanmanız muhtemel. Buna bağlı olarak çabuk sıkılan oyuncular yapımdan zevk almayabilir, ancak inat edip biraz şans tanırsanız Final Fatasy Tactics’in kendine has sistemine alışabilir ve eğlenmeye başlayabilirsiniz.

Son durum

Eklenen yeni videolarda bir hayli iyi olduğu söylenebilir. Görsel olarak PSP’nin sınırlarını zorlamasa da grafikler göze hoş geliyor. Karakter modellemeleri küçük olsa da sevimliliklerinden bir şey kaybetmemişler. Büyü efektleri ise Final Fantasy’den beklenebileceği gibi olağan ihtişamıyla yapımda yer alıyor. Genel oynanış açısından da yapımcılar beklenenin altına düşmüyor, belki de uzun süredir piyasaya sürülen en bağımlılık yapıcı oyunlardan birini hayata geçirmiş oluyor. Savaş sistemine alışabilir, hikayesine kendinizi kaptırırsanız uzun süre elinizden bırakamayacağınız bir oyun Final Fantasy Tactics.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 06:50
Kalan Karakter : 300 Gönder
Final Fantasy: War of the Lions

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×