1/2

Final Fantasy X-2

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
Final Fantasy efsanesi X-2 ile devam ediyor.
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 2
Final Fantasy X-2
  • Yapımcı - Yayıncı Square Enix - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 79
Artılar Kaliteli grafikler ve efektler.
Eksiler Oyun biraz kısa, ayrıca eğlencesi ve oynanabilirliği düşük. Bunların yanında senaryo daha sağlam olmalıydı, videolar
FFX'inkilerin yanında sönük kalıyor.

RPG oyunlarından çok fazla hoşlanmasam da Final Fantasy oyunlarının yeri benim için başkadır; özellikle de serinin PS2’de çıkmış ilk oyunu olan Final Fantasy X’in. FFX hakkında PS2’nin en iyi RPG’si ve aynı zamanda en güzel oyunlarından biri diyebilirim. İşte bu başarının ardından serinin ilk devam oyunu olan Final Fantasy X-2 piyasaya çıktı. Peki neredeyse her yönüyle mükemmel olan bir oyundan daha iyisi nasıl yapılabilirdi? Yine de serinin hayranları X-2’nin önceki oyundan daha iyi olacağını umut ediyorlardı. Acaba oyun beklediğimize değmiş mi?

Yeni bir hikaye

Sin’in yokedilmesinin üzerinden tam iki yıl geçmiştir. Bu iki yıl boyunca kayıplara karışan Tidus’tan herhangi bir haber yoktur. Günlerden bir gün Yuna’nın eline özel bir küre geçer. Yuna bu kürede Tidus’a çok benzeyen birini görür. Daha fazla ipucu için daha fazla küre bulmak zorundadır. Bunun sonucunda “Gullwings” adlı küre avcıları grubu meydana gelir. Bu arada Spira halkının büyük bir kısmı olanlardan sonra Yevon’a olan güvenini kaybetmiştir. Yevon’a hala inanan insanların Yeni Yevon’ı oluşturması üzerine Yeni Yevon’a karşı bir de Youth League tarafı oluşturulmuştur. Yani halk tam anlamıyla ikiye bölünmüştür. Bunun yanında insanlar teknolojiyi ilerletip makineler üretmeye başlamışlardır. Vegnagun isimli dev bir makine insanların geleceği için tehlike oluşturmaktadır... Ne yazık ki bu senaryo FFX’in senaryosuna göre biraz fazla zayıf kalıyor. X-2 bir devam oyunu olmasına rağmen senaryo bundan daha iyi olabilirdi.

Oyun boyunca Yuna’yı olmadık yerlerde sanki bir popstarmış gibi şarkı söylerken ya da konser verirken görüyoruz. Nerede o eski High Summoner diye sormadan edemiyor insan, çünkü Yuna’nın eski halinden eser yok. Gullwings adlı gruptan bahsetmiştik, bu grupta bulunan üç karakter oyunun ana karakterleri. Bunlar; Yuna, Rikku ve Paine. Yuna ve Rikku’yu zaten önceki oyundan tanıyoruz. Paine ise Yuna’nın arkadaşı, oldukça güçlü bir karakter.

FFX-2’deki en büyük yenilikler oynanışta ve savaş sisteminde gerçekleştirilmiş. Celcius adlı airship sayesinde bir yerden bir yere gitmek artık çok kolay. Oyunun başından sonuna kadar sürekli bu Celcius’u kullanıyoruz. Oyuna zıplama, tutunma gibi yenilikler de getirilmiş ama bunun çok da iyi olduğunu söyleyemem. En önemli yeniliklerden biri savaş sisteminin değiştirilmiş olması. Savaşlar eskiye göre daha hızlı geçiyor. Oyunda artık saldırmak için başkasının saldırısının bitmesini beklemek zorunda değilsiniz, yani karakterler aynı anda da saldırabiliyorlar.

Yapılan en önemli yeniliklerden bir diğeri de job’lar. Job’lar sayesinde karakterleri farklı yönlere çekebiliyorsunuz. Oyunda Dressphere(kıyafet) değiştirerek job’da değiştirmiş oluyorsunuz. Oyundaki birçok kıyafetin yanı sıra, her karakterin bir tane olmak üzere özel kıyafeti bulunuyor. Özel kıyafeti giyen kişi olduğundan çok daha güçlü bir hale geliyor. Kıyafetleri menüden değiştirebildiğiniz gibi savaşın içindeyken de değiştirebiliyorsunuz. Bu job işi oyunun monotonlaşmasını önlemiş. Kıyafetleri seçebilmek için Garment Grid’lerin üzerine yerleştirmek gerekiyor. Garment Grid’lerin çeşitliliği kıyafet çeşitliliğinden de fazla ve her biri farklı bir özellik sunuyor. Mesela bir tanesi karakterin gücünü arttırırken başka bir tanesi büyü gücünü arttırıyor.

Bunların dışında karakter geliştirme sistemi de değiştirilmiş. İşin içine job’ların girmesiyle beraber FFX’teki Sphere Grid sistemi ne yazık ki kaldırılmış. Artık karakterleri geliştirmek için sadece düşmanlardan experience alıp level atlamak yeterli. Level atladığınız zaman otomatik olarak karakteriniz gelişiyor. Aynı zamanda karakterleriniz bulunduğu job’a göre özel yetenekler öğreniyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×