1/2

Final Fantasy XII

Melih Evren Buruş
Melih Evren Buruş 3.06.2010 - 12:31
Babanızın son fantezisi değil herhalde, ya da öyle mi?
Final Fantasy XII çıktı… Yıllarca süren ertelemeler ve hatta hiç çıkmayacağı yolundaki söylentiler sonrasında Squaire Enix'in son role-playing destanı, sıra dışı bir eser halini alarak herkesi şaşırttı. Raflara konulduğu ilk haftasında, neredeyse 2 milyon satış rakamına ulaşan Final Fantasy XII, Japonya'nın saygı duyulan yayınlarındaki incelemelerinde coşku ve takdirle adından söz ettirdi. Görmeden inanmam diyenler hala şüpheyle yaklaşabilirler. İsmini gerçekten de hak ediyor mu? Bize güvenin, FFXII çok iyi.

Final Fantasy XII için mükemmel diyebiliriz, daha doğrusu hayranlık uyandırıyor dememiz yeridir. Eğer kenarların sivriliği de olmasaydı, bunun bir playstation oyunu olduğunu anlamamız neredeyse mümkün olmazdı. Peki işin sırrı nerede? Square Enix, FFX'deki poligonların yarısını kullandı ve kaplama detaylarını artırdı. Bu, FFXII dünyasında daha basit ama yakından bakılınca çok daha iyi görünen nesnelerin bulunduğu anlamına geliyor. Diğer oyunlara tam olarak ters bir tarzda tasarlanmış. Kasabalarda dolaşırken karşılaştığımız görüntüler gerçekten etkileyici.

Her şey çok güzel fakat yine de FFXII'nin Dragon Quest VIII ile gelen demo'su hakkında tatmin edici olmadığı şeklinde yorumlar yapılmıştı.

FFXII demo'sunda ürünün son halinin çok küçük bir bölümü yer almakta idi ve oyun hakkında bilgi vermekten uzaktı. Demo'nun "active battle" kısmında Ashe'nin (Oyunun baş kadın karakteri) ortakları oyuncudan bağımsız hareket etmeye başlıyor, oyunda gidilecek tek bir yön varmış gibi davranıyordu. Yapımın herhangi bir anında Active ve Toggle mod'ları arasında geçiş yapabilirsiniz, battlespeed'i ve karakterinizin taktiklerini (Gambits) değiştirebilirsiniz. Eğer oturduğunuz yerde kalıp, ortağınızın kafasına göre oynamasına rağmen stratejist olarak devam etmek istiyorsanız, siz bilirsiniz. Eğer Gambit'leri kapatırsanız bütün komutları sizin vermeniz gerekecektir, eski Final Fantasy'lerde olduğu gibi.

Gambit'ler mi? O da ne?

Gambit'ler, FFXII'nin yeni savaş sistemi içerisinde, kilit pozisyonunda yer alıyor. Kısaca partinizde yer alan üyelerinize ne yapacaklarını, dövüşlerde nasıl davranacaklarını anlatmanızı, görevlerini atamanızı sağlayan talimatlara Gambit deniyor. Her Gambit bir hedef ve bir aksiyondan oluşur. Aynı zamanda birbirlerine göre uygulanma üstünlüklerini belirten bir sıralama belirtilir. Örneğin tavşan kulaklı Fran'ın ilk iki Gambit'i "Ally below 50% health+Cure" ve "Enemy leader+Attack" olsun. Baş kötü karaktere saldırırken health miktarı düşük seviyelere inen karakterleri iyileştirmek için savaşmaya ara verecektir. Karakterler License Board'larına ekstra Gambit slot'ları satın alabilmektedirler. Böylece savaş esnasında daha fazla görev yerine getirebilirler. Gambit'lerinizi iyi planladığınız takdirde, partiniz hemen hemen bütün durumlarda yenilmez olacaktır.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×