1/6

Final Fantasy XIII

Erhan Kahraman 3.06.2010 - 12:31
Yeni Kristal Hikâyesi için birlikte geri saymaya ne dersiniz?
Yirmi yılı geride bırakan, dünya çapında nadir görülecek bir hayran kitlesini peşinden sürükleyen, her yeni oyunu ayrı bir efsane, her yeni haberi ayrı bir bomba olan Square Enix destanı Final Fantasy serisi hakkında ne söylesek, ne anlatsak, hangi ucundan başlasak yeterli olmaz. 1987 yılında, batmak üzere olan bir firmanın 'Son Rüya'sı olarak ortaya çıkan seri, her biri ayrı güzel, her biri ayrı bağlayıcı, her biri haftalarca, hatta aylarca ekran başına kilitleyen ondan fazla oyunla, türü seven sevmeyen herkese rüya gibi zamanlar yaşattı. Böylesine kaliteli ve kelimelere dökülemeyecek kadar güzel bir serinin, yeni nesil konsollara sıçrama yapması da kimse için sürpriz olmadı. Biz Avrupalı oyuncular henüz Final Fantasy XIII'ün tadını çıkarmaya başlamamıştık ki, E3 2006 fuarında, Square Enix, hayranlarını uzun, zorlu ama bir o kadar da heyecanlı bir bekleyişe sürükleyecek olan yeni projelerini açıkladı: Final Fantasy XIII Fabula Nova Crystallis.

Latince'de 'Yeni Kristal Hikâyesi' anlamına gelen Fabula Nova Crystallis, şimdilik Final Fantasy Versus XIII, Final Fantasy XIII Agito ve Final Fantasy XIII adlı üç oyundan oluşuyor. Bugüne kadarki tüm oyunlarında kristalleri ön planda tutan FF serisinde yeni ve heyecan verici, bir o kadar da geniş bir hikâye başlıyor anlaşılan. Esas konumuz FFXIII'e geçmeden önce, Fabula Nova Crystallis ile ilgili biraz bilgi verelim.

AYNI KRİSTALİN FARKLI PARÇALARI

Fabula Nova Crystallis (FNC), ilk aşamada üç adet oyundan ibaret gibi görünse de, aynı evrende geçen yeni oyunların duyurulması an meselesi. Örneğin geçtiğimiz yıl Mayıs ayında logosu gösterilen Final Fantasy Haeresis XIII gibi.

Square Enix Başkanı Yoichi Wada, FNC serisinden hayli umutlu olduğunu, seriyi Star Wars'a benzetip, oyunculukta yeni bir çağ açacağını söyleyerek belirtiyor. Her ne kadar Final Fantasy XIII'ün PlayStation 3 platformuna özel olarak kalacağı kesinleşse de, serinin tamamı PS3'e özel olmayacak. Öncelikle mobil telefonlara çıkacak olan Final Fantasy XIII Agito ve devamında gelecek olan diğer oyunların, Nintendo DS ve Wii gibi platformlarda boy göstereceği tahmin ediliyor. Adı geçmişken, Agito yeni nesil telefonlarda online olarak oynanabilen bir rol yapma oyunu olacak. FNC evreninde geçmesinin yanı sıra, yayınlanan çizimlerde görüleceği üzere okul temasını benimsemesi, meraklı oyuncuları hayal güçlerini çalıştırmaya itiyor. Aynı çizimlerde yer alan, daha önceki serilerde de çeşitli toplum hizmetleriyle takdirimizi kazanan Moogle adlı şirin yaratık da, oyunun yenilikler içermesine rağmen FF ruhunu koruduğunun ispatı gibi (Kupo!).

Final Fantasy XIII


Final Fantasy XIII Agito