1/2

Final Fantasy XV: Windows Edition

Final Fantasy XV: Windows Edition

Hakan Hervenik
Hakan Hervenik 12.03.2018 - 17:11
Final Fantasy XV, Windows Edition ile PC'ye geldi. Peki, oyun PC'de nasıl?
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Final Fantasy XV: Windows Edition
  • Yapımcı - Yayıncı Square Enix - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 85
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%88
Artılar - Herkes için Final Fantasy deneyimi
- PC performansı ve grafikleri
- Oynanış mekanikleri
Eksiler - Bazı teknik hatalar

Final Fantasy serisinin oyun dünyasında yeri büyük. Fakat, günümüz oyuncularının bazıları eski oyunlar konusunda sıkıntılar yaşadığı için, yeni oyunculara gerektiği kadar hitap edemeyen bir seri. İşte tam burada Final Fantasy XV devreye giriyor. Daha oyunu açtığınız gibi karşınıza " A Final Fantasy for fans and first timers " yazısı çıkıyor. Bu cümlede de belirtildiği gibi Final Fantasy XV'i oynamak için tüm seriyi oynamanız gerekmiyor. İlk olarak konsollara çıkan ve büyük ses getiren Final Fantasy XV, sonunda PC'ye de geldi. 

Final Fantasy XV: Windows Edition inceleme

Şimdiden şunu söyleyebilirim ki oyunun kesinlikle PC'de oynanması gerekiyor. Oyunun tam potansiyeli PC grafikleri ile ortaya çıkmış. Oyunu konsolda oynamamış olan oyuncuları için oyunun hikayesinden kısaca bahsedelim. Eğer, Final Fantasy XV'in öncesinde neler olduğunu öğrenerek, oyunun hikayesine daha hazırlıklı bir şekilde başlamak istiyorsanız, oyunun öncesini anlatan film Kingsglaive: Final Fantasy XV filmini izlemenizi öneririm. Bu tabi ki bir zorunluluk değil. Ancak, oyunu daha anlamlı bir hale getirdiğini belirtebilirim.

Final Fantasy XV: Windows Edition

Ana karakterimiz Noctis'in sözde muhafızları, ama aslında can ciğer kardeşleri Gladiolus, Prompto ve Ignis ile yola çıkıyoruz. Noctis'in kral olma yolunda ilerleyişine ilk elden şahit oluyoruz. İmparatorluğun Noctis'in babası Regis Lucis Caelum'a attığı devasa kazığın sonucunda tahtın tek varisi olan Noctis, babasının büyük güç taşıyan yüzüğünü bulmak ve tekrar kral olmak için maceraya başlıyor. Tabi ki oyunun hikayesi bu kadar basit değil. Tüm oyun boyunca farklı duygular içerisinde kalacağınız anlar yaşanmakta. Oyunun 2016'da çıktığını da göz önüne alırsak, burada hikayeden detaylı olarak bahsetmeye gerek yok. O yüzden direkt olarak Final Fantasy XV'in PC performansına değineceğim.

Final Fantasy XV: Windows Edition PC performansı

Final Fantasy XV: Windows Edition

Öncelikle şunu belirtelim ki NVDIA'nın Final Fantasy XV üzerindeki etkisi bir hayli büyük. Zaten kendileri oyunun resmi partneri. Son zamanlarda Fortnite gibi oyunlarda gördüğümüz ShadowPlay Highlights özelliği oyunda yer alıyor. Bu sayede, oyun içerisinde girdiğiniz dövüşlerin sonucu otomatik olarak kaydediliyor. Savaş sırasında yaptığınız epik bir hareketi gidip tekrar izleyebilirsiniz. Eğer önceden Final Fantasy XV oynadıysanız da o epik hareketlerin yaşanacağını biliyorsunuzdur. Leviathan savaşında zevkten dört köşe olmayan bizden değildir. NVIDIA'nın Final Fantasy XV'e getirdiği bir başka özellik Gameworks oldu. Bu özellik içerisinde ise NVIDIA Flow, NVIDIA HairWorks, NVIDIA ShadowWorks, NVIDIA Turf Effects ve NVIDIA VXAO gibi detaylar yer almakta. İncelemenin başında oyunun PC'de oynanması gerektiğini belirtmiştim. PC performansı ile 60 FPS üzerine çıkan oyuncular kesinlikle harika bir deneyim yaşayacaklar.

Final Fantasy XV: Windows Edition

Kötü haber ise şu, Final Fantasy XV'in grafikleri orta seviyeli bir grafik kartı için bir hayli zorlayıcı. NVIDIA'nın sunduğu GameWorks özelliğini oyun içerisinde kapatıp oynanabilir hale getirebilirsiniz. Ancak, akıcı bir oyun deneyimi için üst seviye bir kart kesinlikle gerekmekte. 4K desteği de olan Final Fantasy XV, yeterli sistem ile en iyi grafiklere sahip olan oyunlar arasına girebilir. Oyunu 4K oynamak isteyen oyuncular için de şunu belirtelim ki: Ana oyunun 4K desteği bulunmamakta. Bunun için Steam'den oyunun 4K grafik paketini indirmeniz gerekmekte. Final Fantasy içerisinde Prompto'nun çektiği bir çok fotoğraf olsa da oyun içerisinde NVIDIA'nın Ansel teknolojisi de yer alıyor. Bu sayede daha detaylı bir fotoğraf sistemini kullanabiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×