Final Fight: Double Impact

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Belalı sokaklar, dayak isteyen insanlarla dolu
Platformlar XBox 360
Final Fight: Double Impact
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 80
Artılar Eğlenceli oynanış, achievements sistemi, online olarak oynama desteği
Eksiler Görsel ve işitsel olarak yeni düzenlemeler yapılsaydı daha iyi olurdu
Düşünüyorum da eski aksiyon oyunlarının çoğunda silahlara değil, tekme ve yumruklara ihtiyaç duyulurdu. Ateşli silahlar ve bıçaklar ise, ekstra birer araç olarak oyunlar da kısa süreliğine boy gösterirdi. Zaten arcade kültürü deyince 2B ve birbirine benzer birçok oyun vardı. Yine de bu durumdan kimse şikayet etmezdi, ben de etmiyordum; amaç nasıl olsa eğlenmek değil mi? "Hey küçük. İstersen bana ver, sana o bölümü geçeyim." İşte bu sözler pek de eğlenceli olmasa gerek, hatta hiç değil. Eminim bu durumla da karşılaşan oyuncuların sayısı hayli fazladır, neyse...

Final Fight: Double Impact
Sayabileceğim en sağlam arcade aksiyon oyunları arasında mutlaka Captain Commando, Cadillac & Dinosaurs ve Final Fight vardır. Özellikle Final Fight, diğer iki oyundan önce hazırlanmış ve Street Fighter serisiyle de bağlantısı olan bir yapım (eğer farklı bir karar olmasaydı, SF'nin devam oyunu olarak söz edecektik).

Her birinde farklı mekânlar ve karakterler olsa da, aslında hepsinin işleyişi aynıdır. "Bölüm boyunca karşına çıkan herkesi ortadan kaldır ve bölüm sonundaki en güçlü kişiyi öldürerek bir sonraki aşamaya adım at."

Hadi hemen başlayalım

Genellikle ilk dakikalarda gelen düşmanlar, siz onlara saldırmadığınız sürece size vurmayı kolay kolay akıl edemeyen kişilerdir. Biraz ilerleyince kendilerini savunmaya başladıklarını ve sizi öldürmek istediklerini görürsünüz. Seviyeyi az daha yükselttiğinizde elinde silah veya bıçaklı elemanlar gelir. Bazen şekil ve tarz olarak farklı olanlar, bazen de kalıp olarak diğerlerine nazaran 3 - 4 kat iri ve güçlü düşmanlar da görebilirsiniz (Axl ve Slash isimli düşmanlarımızın olduğunu da belirteyim - GN'R'a gönderme var). Bölüm sonu boss'ları ise, şüphesiz ki normal düşmanlara göre çok daha güçlü, farklı ve sürprizlerle doludur. Aynı klişelerin günümüzde de korunduğu Final Fight, şimdi Xbox Live Arcade'de konuğumuz oluyor...

Final Fight: Double Impact
Eski bir profesyonel güreşçi olan Mike Haggar, belediye başkanı seçilmesinin ardından şehirde yer alan tüm suç çetelerini yok edeceğine ve huzuru sağlayacağına söz veriyor ve bunun üzerine çalışmalar yürütüyor. -Bu bir tesadüf mü bilmiyorum, ama eski bir vücut şampiyonu olan Arnold Schwarzenegger, bu oyundan etkilenmiş olabilir mi? Çünkü o da şimdi California'da valilik görevini icra ediyor.- Tabii ki bu çalışmalardan memnun olmayan bir takım "kötü adamlar", başkanın güzel kızı Jessica'yı kaçırıyor. Bu olaydan sonra deliye dönen Haggar, takım elbislerini çıkarıp özüne, yani acımasız güreşçi kimliğine bürünüyor. Bu kez amacı kızını kurtarmak. Yalnız da değil üstelik. Jessica'nın erkek arkadaşı Cody ve yakın dostu Guy ile birlikte.

Oyunumuzda yönetebileceğimiz 3 karakter var; Haggar, Guy ve Cody. Metro şehrindeki tüm suçlular karşımızda. Hepsini pataklayarak sonuca ulaşmalıyız. Bu oyunu arcade salonunda oynayan herkes, Final Fight'ın tek jetonla bitirilmesinin imkânsıza yakın olduğunu bilir. Bu da demektir ki, en azından 3 - 4 jetona sahip olmalısınız. Bazı PC emulatörleri ve Xbox Live Arcade'de jeton uygulaması yer almadığına göre, tek bir tuşa basarak rahatlıkla kredimizi doldurabiliyoruz. Ek olarak "save" yapabilme olanağımız da var. Bu tarz yöntemler, arcade makinelerde yoktu bir zamanlar, ama artık sıkıldığımız zaman kapatabilir, canımız istediği zaman kaldığımız yerden devam edebiliriz. Başarılarımız sonucunda achievement'lar da açabiliyoruz.

Final Fight: Double Impact


Maceraya katılan 3 kişi olduğuna göre, tek kişi olarak ilerlemek zorunda değiliz demektir. İstersek aynı konsolda, istersek de Live üzerinden farklı bir konsoldaki kullanıcıyla birlikte oyunu oynayabiliyoruz. Özellikle iki kişinin birlikte hareket ettiği sırada, kişilerin birbirlerine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü düşmana tekme atayım derken, kendi partnerinizi de yaralayabiliyorsunuz. Bu sebeple bazen ortaya komik sahneler de çıkabiliyor.

Aynı salon, aynı makine

Final Fight: Double Impact
Yapımda görsel olarak değişikliğe gidilmemiş. Arcade makinesinde ne gördüyseniz, yine aynısıyla karşılaşıyorsunuz, hatta arcade makinesini de görüyorsunuz. Zira yapımcılar, oyunun içinde yer alan makineyi, etrafı yıkıntılarla çevrili bir sokağın köşesine yerleştirmiş. Oynadığımızda da makinenin ekranını, üzerindeki tuşlarını ve yazılarını görebiliyoruz. Nostalji yapmak isteyenler X360 sahipleri için kesinlikle önerebileceğim oyun, özellikle iki kişi aynı anda oynayınca daha da zevkli oluyor.

Not: Final Fight'ı oynadığınız makinenin arkasında bir makine daha var. İsterseniz ona da göz atın. Magic Sword oyunuyla karşılaşacaksınız.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2022 18:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
Final Fight: Double Impact

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×