FlatOut

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Sonunda çirkef yarışmak yasallaştı..!
Platformlar PC
FlatOut
Merlin Puanı 83
Artılar Kaliteli kasmayan grafikler, gerçekçi fizik motoru, ilginç mini oyunlar
Eksiler Replay kayıt edemiyoruz, biraz da kısa

Nedense pc oyunlarında araba yarışı türünde bir türlü çizgiyi oturtamadılar. Toca Race Driver çıktı, harika grafikler ve kaliteli hasar modellemeleri ile kendinden uzun süre söz ettirdi. Fakat en büyük derdi devamlı pistte yarışmaktı, uzun dönemde sıkıyordu. Need For Speed Underground çıktı, yine harika grafikler, modifiye olayında dip yapıldı ama bu seferde hasar yoktu ki devamı çıktı onda bile hala yok.

Vur, kır, parçala, saldır, üzerine bide nitro veriyoruz..! Gel vatandaaş...

Yavaş yavaş FlatOut'dan bahsetmeye başlayalım. Öncelikle beni cezbeden en önemli özelliği kafana göre, çirkince yarışabilmen. Rakiplerinizin virajlarda üzerine sürebilirsin, etraftaki tabela, varil, tekerlek ne görürsen çarpabilirsin ve bunları yaparken nitro kazanıyorsun. Daha ne olsun? Ayrıca ilerlemek için illaki birinci olmanız da gerekmiyor. İlk 3'e girmek yeterli oluyor. 45 adet yarış ve birbirinden hurda 16 farklı araç var. Bölümleri geçtikçe para kazanarak yeni arabalar satın alabilirsiniz.

Birazcık Toca

FlatOut gerçekten harika bir grafik motoruna sahip. Çok temiz ve akıcı. Bu tarz görsellik bana direk Max Payne 2'yi hatırlattı. Ortalama bir pc ile kaliteli grafik görebilmek çok iyi bir optimizasyon istiyor ve yapımcılar bunu başarmışlar. Etraftaki her şey, ama her şey etkileşimli. Çarpmak, kırmak, yıkmak aklınıza ne gelirsi mümkün. Araçların hasar modelleri ise inanılmaz. En ufak çarpışınızda dahi en azından camlar kırılıyor. Pistin ilk virajından ise genelde herkes aracının bir kısmını yerde bırakarak çıkıyor. Kaza şiddetine göre sürücünün camdan fırlaması yada rakip aracın camından içeri girmesi gibi sürüyle ilginçlik yaşıyorsunuz. Fizik motoru da grafik motoru kadar iyi geliştirilmiş. Özellikle süspansiyon hareketleri çok gerçekçi olmuş. Virajlara hızla girdiğinizde aracın bir tarafını duvara sürterek geçtiğinizde çok rahatlıkla göçtüğünü, ezildiğini görebiliyorsunuz.

Biracık Nfs Underground

Yarışları kazandıkça sadece yeni pistler değil, para da kazanıyorsunuz. Bu parayı ise ister biriktirerek yeni bir araca yatırabilir, isterseniz elinizdeki aracı geliştirebilirsiniz. Motor, süspansiyon, tekerlekler, dış yüzey, frenler, gerekli olan her parça eklenmiş. Değiştirdiğiniz her parça direk sürüşünüzü etkiliyor. Daha iyi viraj alıyor yada daha hızlı hızlanıyorsunuz. Tabi ki geliştikçe rakiplerinizi geçmek de kolaylaşıyor.

Birazcık FlatOut

Şimdiye kadar normal şeylerden söz ettim. Grafikleri güzel, fizik motoru kaliteli vs. Gelelim oyunumuzun ilginç yanlarına. 45 adet yarışın içinde enteresan aksiyonlar var. Örneğin sürücüyü en yukarı fırlatmak, bowling toplarını devirmek, dart olarak kullanmak bunlardan sadece bazıları. Genelde oynanış belli bir mesafede hızlanarak nitroyu doldurup bırakarak gerçekleşiyor. E bu kadar sağlam fizik motoru olan bir araba yarışında tabi ki birbirini parçalamak için de bir bölüm koyarlar. Eskiler Destruction Derby'yi hatırlayacaklardır. Aynı mod buraya da entegre edilmiş ve çok zevkli olmuş. Müzikler tahmin edileceği gibi rock tarzında hazırlanmış. Gaza gelmeniz için her türlü atmosfer hazırlanmış.

Son Sözler :

Bugbear gerçekten çok iyi iş çıkartmış. Fizik motoru, grafikler, normal yarışların dışında ilginç yarışmalar, müzikler, her şey kaliteli. Ufak tefek eksikleri yok değil. Mesela Replay'ler kaydedilmeliydi. Çok ilginç yarışlar yaptım bunları 1 kere izlemektense kaydedip arkadaşlarıma da göstermek isterdim. Bunun dışında oyun biraz kısa. Üzerine düşerseniz 4-5 saatte rahatlıkla yarılayabiliyorsunuz. Ama şu bir gerçek ki FlatOut bence şimdiye kadar çıkmış en iyi araba yarışlarında ilk sıralarda yer almayı hak ediyor.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 23.07.2024 04:30
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.04.2018 13:20
Bu oyun kac kisilik
Kalan Karakter: 300 Gönder
FlatOut
İlginizi Çekebilir