Flow

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Mikroskobik yaşam biçimi
Platformlar PSP
Flow
  • Yapımcı - Yayıncı Supervillain - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
Merlin Puanı 73
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%20
Artılar Farklı içerik, görsel efektler
Eksiler Kısa oyun süresi, Multiplayer
Daha önce farklı platformlarda karşımıza çıkan, ancak Playstation Portable’de ilk kez oynanabilir olan farklı bir yapım Flow. Onu en iyi tanımlayan kelimeler, muhtemelen sade, basit ve sakin olacaktır. Daha çok kafa dinlendirmek ve rahatlamak amacı ile oynanabilecek bir oyun olduğu dahi söylenebilir.

Flow, belirttiğim gibi birçok platforma çıkmış bir oyundu. Ancak onu ortaya çıkartan ve dikkati üzerine toplayan ilk ortam PlayStation 3 oldu. Zira indirilebilir yapıya sahipti. PS3’te olduğu gibi PSP içinde indirilir şekilde gelen Flow’un, PSP versiyonu, PS3 versiyonu ile aynı içeriğe sahip ve herhangi yeni bir şey de katmıyor. Bununla birlikte oyunu daha önce oynamadıysanız PSP başlamak için belki de en iyi nokta. Oldukça sade bir oynanışı olan yapım, daha çok etkileyici görsellik üzerine yoğunlaşıyor. Yaşayan bir organizmayı oynadığımız yapımda amacımız, diğer yaşam formlarını yiyerek hayatta kalmak ve gelişmek. Yaşamımızı ise tepeden görüş açısı ile baktığımız suda sürdürüyoruz. Su farklı katmanlardan oluşmakta ve bu katmanlar arasında yukarı aşağı hareket edebilmekteyiz. Güvenli sular yukarıdaki katmanlarken, aşağı indikçe denizin karanlık yüzü ortaya çıkmaya başlıyor. İlk olarak en üstteki katmanlarda dolaşarak bol miktarda plankton tüketerek gelişmeye çalışıyoruz. Yinede daha derin katmanlara inerek, kendilerini savunabilen, hatta size saldırabilen canlıların olduğu kısımlara inmekte özgürsünüz.

Deniz, kum, güneş…

Yediğiniz bazı organizmalar gelişmenizi, evrim geçirmenizi sağlarken, bazı canlılar da sağlığınızı arttırmada fayda sağlıyor. Bununla birlikte yırtıcı canlılarla zaman zaman “Boss” savaşları yaptığınız izlenimine kapılmanızda mümkün oluyor. Yinede flOw’da ölmek söz konusu bir durum değil. Zira sağlık seviyeniz belli bir derecenin altına indiğinde otomatik olarak yüzeye daha yakın kısımlara, güvenli katmanlara çıkartılıyorsunuz. Her bölüm, sonunda bir final yumurtası barındırıyor ve yenildiği taktirde bölüm bitirilmiş sayılıyor. Ancak yumurtayı yiyebilmek için canlımızın yeterli seviyede gelişmiş olması gerekiyor. Yenilen her yumurta beraberinde, toplamda 5 farklı kilitli canlı yaratıktan birinin açılarak oynanabilir olması şeklinde geri dönüyor. Yaratıklar daha çok, ne olduğu belirsiz deniz anası, yılan balığı gibi canlılardan oluşuyor. Ayrıca her yaratığın ani hızlanabilme, geçici olarak görünmez olabilme gibi farklı kabiliyetleri de bulunmakta.

PS3 versiyonundan daha dar alana sahip sular, dolaşılan alan açısından biraz kısıtlanmışlık olarak algılanabilir. Ancak bu durum su katmanlarında derine dalmak ve yukarı çıkmak için kullanılan özel yaratıkların daha kolay bulunması şeklinde bize geri dönüyor. Bununla birlikte yapım PS3 versiyonundan daha kısa sürede, yaklaşık 3 saatlik bir oynama ardından bitiyor.

Flow, Single Player dışında çok da lüzumlu olmayan bir de Multiplayer desteğine sahip. Ad-Hoc modu üzerinden 4 kişiye kadar oynanabilen bölümlerde lag sorunu gözlenebiliyor. Görsel olarak gayet başarılı olan yapım, grafik anlamında üç boyutlu ve mükemmel kaplamalar sahibi değil. Zira görsellikteki güzellik etkileyici ve hoş efektler içermesinden kaynaklanıyor. Bu bakımdan tam anlamı ile grafik değil, daha çok efekt bazlı içeriğe sahip olduğu söylenebilir. Sesler bakımından dinlendirici ve oldukça sakin müziklere sahip olan yapım sayesinde, daha çok oyun boyunca meditasyon yapıldığı da söylenebilir. Flow, daha önce oynamadıysanız, başlamak için PSP’nin iyi bir seçim olacağı bir platform. Daha önce oynadıysanız da tekrardan oynamanızı gerektirecek yeni bir şey barındırmıyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 08:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
Flow

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×