1/4

Football Manager 2005

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Taktik tahtası bizde.

Futbol hiç şüphesiz ki dünyanın en çok ilgi gören sporudur. Okulda, evde, işte hepimizin mutlaka ciddi futbol tartışmaları olmuştur. Nasıl olmasın ki? Artık nereye baksak sarı lacivert; siyah beyaz, sarı kırmızı vb… Televizyonda yayınlanan spor programlarının %75’i hep futbol üzerine… Yeni tanıştığımız insanlarla bile yaptığımız ilk muhabbetlerimizde hep bu spor var. Futbol yüzünden kaç kez gideceğimiz yerlere geç kalmışızdır. Ya da kaç kez sevdiklerimize yalan söylemişizdir? Elbetteki sayısını unuttuğumuz belki de hatırlamak istemediğimiz bir konu bu.

Futbolun böylesine popüler olmasında oynanan oyunun kalitesini arttıran yıldızların payı oldukça büyüktür. Maradona, Pele, Eusebio, Cruyff, Beckenbauer… gibi astronomik yıldızlar, bu sevilen oyunu daha da popüler bir hale getirmişlerdir. Eminim ki benim gibi birçok futbolsever de bu efsane isimler için: “Keşke Cruyff futbolu bırakmasaydı da onu sahada izleyebilseydim” diye düşünmüştür. Maalesef gerçek olması imkansız bir hayaldir bu. Fakat kendimizi şimdilik Zidane, Ronaldo, Henry, Giggs, Nedved ve Figo gibi yıldızlarla avutabiliriz. Peki ya bu oyuncuları yönetme fikri nasıl olurdu? İşte Football Manager size bu deneyimi oldukça gerçekçi olarak yaşatabilecek yegane oyundur.

Benim gibi milyonlarca CM’ci neden Football Manager’i sabırsızlıkla bekledi peki? 

Bildiğiniz gibi Championship Manager oyununun yapımcı firması Sigames yaklaşık 1 yıl önce dağıtıcı firma olan Eidos İnteractive ile bağlarını kopardı. Fakat bu ayrılma işleminden sonra Championship Manager oyunun isim hakları dağıtıcı firma olan Eidos İnteractive’de kaldı. Yani geçen seneye kadar Cm’yi yaratan ekip (Sigames) bu seneden itibaren Football Manager’i yapıyor. Bu yapımı yayınlayacak firma ise bundan sonra Sega olacak.

Sırrı nedir bu FM’nin?
Eğer evinde bilgisayarı olan bir futbolseversen ve hala Football Manager(kısaca FM) ile tanışmadıysan önemli bir deneyim kaçırmışsın demektir! Peki nedir bu FM? İlk olarak sana piyasadaki tüm menajerlik oyunları arasında maksimum gerçekçiliği sunan oyundur FM.

Hatta bu gerçekçilik öyle bir şeydir ki ileriki yıllarda dünya piyasasında ismini duyaracak bir çok önemli yıldızı 15, 16, 17, yaşlarından tanımaya başlarsın. Onların birer yıldız olmasıyla beraber şimdinin yıldızlarının futbolu bıraktıklarına, antrenör olduklarına veya teknik adam olup karşına çıktıklarına tanıklık edersin. Eski bir öğrencinin veya asistan menajerinin başka bir takıma geçip seni yenmesi, ufak ufak gurur meselesi olur sende. Her zaman daha büyük takımlar hayal edersin. Daha geniş bütçeler, daha şöhretli yıldızlar… Gün olur herhangi bir milli takımın başına geçersin. Elinin altında binlerce futbolcu olur. Tabii bu futbolcular oyunun uçsuz bucaksız database’inin marifeti. FM bu kadarla da kalmıyor. Taktiksel olarak da sayısız varyasyonlar uygulayabilirsiniz. Veya detaylı bir antrenman programı hazırlamak için monitörün karşısında saatler geçirebilirsiniz. Önceden anlaştığınız futbolcuların takımınıza dahil olması için transfer sezonun başlamasını iple çekersiniz. Ligin son 3 haftasıdır ve liderle aranızda 6 puan fark vardır. Eğer şansınız da iyi giderse o sezonu şampiyon tamamlamanın büyük keyfini yaşarsınız FM’de… Sırrı nedir bu oyunun?

Nasıl oynanır bu FM?
Bu sorunun cevabı henüz hiç menajerlik oyunu oynamadıysanız hiç de basit değil. Eğer CM dışında bir menajerlik oyunu oynayıp da FM’ye geçiş yaptıysanız daha önce hiç karşılaşmadığınız bu gerçekçilik başınızı döndürecektir. Eğer CM’den FM’ye transfer olduysanız, bu yazının nasıl devam edeceğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Nasıl oynanır FM sorusunun cevabı; “oynanmaz yaşanır” olabilir. Şimdi size dilim döndüğünce FM’yi nasıl yaşayacağınızdan bahsetmek istiyorum.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×