1/3

Football Manager 2005 - Demo

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Hayatımız futbol olma yolunda büyük bir hızla ilerliyor...

Hayatımız futbol olma yolunda büyük bir hızla ilerliyor… Neden mi? Çünkü efsane CM serisini yaratan Sigames, yeni efsanenin yani Football Manager 2005’in beta demo’sunu yayınladı. Demo sadece 6 aylık bir oynama süresi sağlıyor. Kısıtlanmış bir versiyon da olsa oyun hakkında bize önemli fikirler verdi.

Demo elime geçtiği andan itibaren hayatımızdan neler götüreceğini düşünmeye başladım. Herhalde biz oyuncuların epey zamanını alacak. Tıpkı önceki CM versiyonlarındaki gibi; oynamaya başlayacağız ve bırakamayacağız! Biz oyuncular için Sİgames’in menajerlik oyunları adeta yaşamsal bir ihtiyacımız oldu diyebiliriz(!) Bakalım FM ihtiyaçlarımızı ne kadar karşılayacak?

Peki hayatımıza neler getirecek Football Manager 2005 demo?

Oynayabileceğimiz 2 tane lig (quick start olarak oynanıyor) var. İskoçya ve İngiltere ligindeki herhangi bir takımı veya “Nations” sekmesinde ki herhangi bir milli takımı seçip oyuna başlayabilirsiniz. Ben İngiltere Premiere liginden bir takımla oyuna başladım, fakat oyunun arayüzü tamamen değişmiş. Yıllardır CM oynayan biz oyuncular muhakkak bu arayüzü yadırgayacağız. Hiçbir şey eski yerinde değil! İlk 1 saat neyin nerede olduğunu bulmakla geçti diyebilirim. Üstteki menü gideceğiniz ana başlıkları içeriyor. Soldaki menü ise (Prefences bölümünden sağa tarafa da geçirebilirsiniz) adeta elimiz ve ayağımız olmuş. Gidilecek tüm alt başlıklar burada. Bu menüyü çabuk ezberlemeye bakın, yoksa monitörün başında, “nerede bu oyuncunun profili…” diye düşünmek çok can sıkıcı oluyor. Menülerle ilgili sorunlarımızı hallettikten sonra, kadromuza baktığımızda gözümüze ilk çarpan kullanışsız bir arayüz oluyor. Belki de alışamamamızla ilgili bir olumsuzluktur bu. Sonrasında uğruna saatler harcayabileceğimiz antrenman bölümüne bakıyoruz ve ne görüyoruz! Arayüz dışında değişen hiçbir şey yok! Hatta size benden bir tüyo; CM 03/04’teki antrenman programınızı “import” seçeneği ile bu oyunda da kullanabilirsiniz. Fakat aynı randımanı alabilir misiniz o kadarını bilemiyorum. “Tactics” ekranına gelince bir iki güzel eklenti karşımıza çıkıyor. Sağ üst taraftaki “View” sekmesine “Playmaker” ve “Target Man” eklenmiş. Bu özellikler sayesinde istediğimiz oyuncuyu, oyun kurucu veya hedef adam olarak atayıp, yetenekli oyuncuları daha aktif olarak kullanabiliriz. Fevkalade bir yenilik olmuş. Buna ek olarak artık takımın stratejisini belirlerken çubuklar yardımıyla daha hassas bir ayar yapıyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×