Football Manager 2005

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
CM'nin yapımcılarından yeni bir menejerlik oyunu...

Futbol kadar popüler bir sporun, sayısız oyununun yapılması çok doğal. Nitekim birçok efsaneleşen futbol oyunu yapıldı. En az futbol oyunları kadar menejerlik oyunları da oldukça popülerdir şüphesiz. “Menejerlik oyunları arasında en popüler olanı hangisidir?” diye sorulursa verilecek cevap bellidir; “Championship Manager” (CM). 

CM’nin, Football Manager ile ne alakası olduğunu kısaca açıklayalım. Bildiğiniz gibi Championship Manager oyununun yapımcı firması Sigames birkaç ay önce dağıtıcı firma olan Eidos İnteractive ile bağlarını kopardı. Fakat bu ayrılma işleminden sonra Championship Manager oyunun isim hakları dağıtıcı firma olan Eidos İnteractive’de kaldı. Yani bugüne kadar CM’yi yapan ekip (Sigames) bugünden sonra Football Manager oyununu yapacak. 

Gelelim şimdi Football Manager oyununun ya da Sigames'in bize vaat ettiklerine. Öncelikle alıştığımız CM skin'i biraz daha farklılaştırılmış. Benim ekran görüntülerinden anladığım kadarıyla solda kullanılan bar eskisinden daha da aktif rol üstlenmiş. Görünümden bahsetmişken ekran görüntülerin de hemen fark etmişsinizdir ki maç içi görünümde, özellikle futbolcularda epey bir farklılık var. Artık alıştığımız o daireler temsil etmiyor futbolcuları. Biraz daha insanı andıran bir şekil seçilmiş. Oyuncu ekranında profil kısmına oyuncuların resmi yerleştirilmiş (Bu özellik umarım oyunu daha da yavaşlatmaz). Oyunun datalarına gelince her sene olduğu gibi bu senede geliştirmeler mevcut. Oyunda 145 ülkeden 235 binden fazla oyuncu ve personel bulunacak ve biz 43 ülkede bulunan 140'tan fazla oynanabilir ligte seçtiğmiz herhangi bir kulübü yönetebileceğiz. Bununla beraber oyunda 14 binden fazla kulüp bulunacak. Biz ise bu 14 bin kulüp arasında 3000'ini yönetebileceğiz. Bu gibi rakamlara CM'den yıllardır alışığız zaten. Fakat bazı sürpriz yenilikler eklenmiş. Mesela artık futbolcularımızın boy ve kilolarını görebileceğiz. İlgilendiğimiz futbolcuların 2 boyutlu maç ekranında kasetlerini izleyebileceğiz! Medya ile iletişim geliştirilmiş. Yedek takım ve 21 yaş altı takım turnuvaları oyuna dahil edilmiş. FM'de eski seriye göre daha gerçekçi bir ödül sistemi olacak. Ayrıca finans bölümü daha ayrıntılı bir hale getirilmiş. Sakatlık sistemi baştan tekrar ele alınmış. Tabi ki radyo yorumları da unutulmamış, onlarda geliştirilmiş. Artık diğer manager'lar hakkında yorum yapabileceğiz ve tabi ki onlarda bizim için yorum yapacak. Bu durum takımın üzerindeki baskıyı arttıracak. İstenmeyen oyuncuların kontratları karşılıklı olarak fes edilebilecek. Artık milli takımdaki oyuncularımızın performanslarıyla ilgili bilgiler alabileceğiz. Yeni eklenen özelliklerden biri de "İş Merkezi". Buradan siparişle koç veya yardımcı antrenör edinebileceğiz.

Benim gibi birçok CM fanatiğinin, Football Manager 2005’i ne kadar büyük bir sabırsızlıkla beklediğini kolaylıkla tahmin edebiliyorum. Yeni oyunumuz gerçeğe bir adım daha yaklaşacak gibi görünüyor. Özellikle ilgilendiğimiz futbolcuların maç kasetlerini izleme fikri kulağa çok hoş geliyor. Tüm bu yeniliklerin üstüne birde eski oyundaki hataları tekrarlamazlarsa; var olan oyuncu kitlesini kolaylıkla arttıracağı muhtemel. Son olarak bizlere, bu yılın sonlarında çıkacağı düşünülen oyunu (Aslında simülasyon desek daha gerçekçi bir anlatım olur.) büyük bir sabırsızlıkla beklemek kalıyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 10:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
Football Manager 2005

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×