1/4

Football Manager 2006

Hüseyin Karaca 3.06.2010 - 12:31
1993'te tanışmıştık ilk Championship Manager ile...
1993’te tanışmıştık ilk Championship Manager ile. Piyasada sadece bir iki tane bilgisayar ile ilgili dergi vardı. Öyle oyun dergisi vs. yoktu. Bu dergilerdeki bir kaç sayfadan ancak takip edebilirdik oyunları. İşte bir gün böyle bir dergi bir kaç sayfasını Championship Manager 1993 England’a ayırmıştı. Yazıyı okuduktan sonra, işte bu oyun benim oyunumdur dedim ve en kısa sürede oyunu edindim. 1993’ten bu güne bütün Championship Manager serisi hala arşivimdedir.

Hepinizin birçok anısı vardır CM ile ilgili. Birçok arkadaşım ilk başlarda sadece metinlerden oluşan bu oyunu oynadığım için beni kınamıştı. Ancak hepsi bir süre sonra CM fanı oldu çıktı. Bence serisi en çok takip edilen fanları arasında en çok tartışılan, konuşulan ve her sürümdeki yeniliklerle insanı büyüleyen nadir oyunlardan biridir CM. Eline sağlık Sigames.

40 yıllık CM oldu FM…

Şu ana kadar hep CM dedim çünkü geçen seneye kadar serinin ismi Championship Manager idi. Hepimizin bildiği gibi Eidos ve SI Games'in yollarını ayırması ile bir CM furyası oluştu. Oyunun isim haklarının Eidos’ta olması sebebiyle, Championship Manager’ın yaratıcıları yeni oyunlarını Football Manager ismi ile piyasa sürdüler.

Peki kısaca FM 2005 nasıldı? FM 2005, her zamanki gibi oyuncuları büyülemişti. Her sene olduğu gibi, bir önceki senenin üzerine daha fazla ayrıntı eklenmesiyle yine bir başyapıt olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak çok önemli bir eksiği vardı. FM’de artık CM’ den alışık olduğumuz mükemmel arayüzü görememiştik. Bu konuda FM oldukça fazla eleştirildi. Artık faremiz ekranda bir o yana bir bu yana gidiyor ve özellikle oyuncular takım kurma ekranında çok zorlanıyordu, keza antrenman ekranı içinde aynı şeyi söylemek mümkün.

Ev arkadaşımın önünde sabahın beşinde son maçta şampiyon olduğumda gözünden akan yaşları hala unutmadım.

Gelelim FM 2006 beta demo’ya. Her şeyden önce bu demo’nun Fifa Manager’in demo’sunun çıkmasından dolayı aceleyle yayınlanmış olduğu oldukça belli. Özellikle oyunda kadrolarla ilgili güncellik beklemeyin ve daha önce duyurulan ve bizim ön inceleme yazımızda okuduğunuz bazı yenilikleri demo’da göremiyoruz.

Oyunun beta demosunun çıktığını öğrenir öğrenmez hemen indirdim. Şimdi oyunu oynarken nelerle karşılaştığımı size aktarayım. Karşılaştığım ilk ekranda eskisine göre fazla bir değişiklik yoktu. Tek önemli değişiklik “Check For Updates”ti. Bu seçenek sayesinde görülüyor ki artık SiGames’in her güncelleme yayınladığında çöken, yavaşlayan sayfasından kurtulacağız ve oyunumuzun içerisinden güncellemeleri otomatik olarak yapabileceğiz. Bu da FM’yi orijinal almanız için yeterli bir sebep bence.