1/4

Football Manager 2006

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Sonunda Gold Demo ile buluştuk!
“Çocukluğumuzun mahalle maçları vardır. Hani top kiminse herşey onun istediği gibi gerçekleşir. Takımları o belirler, oynanacak yeri o belirler... Hatta kaleye geçmeyecek yegane kişi de o dur. Ardından maça başlanır. Plastik toplarla, iki ağaç arası kalelere atılan minicik goller... Kaybetmek yoktur aslında, var olan tek şey çocukluklarımızın paylaşımından ibarettir. Bu yüzden dizlerdeki yara bereler acımaz. Çünkü onlar, keyifli birkaç saatin, bedende bıraktığı izleridir...”

Demiştik Pro Evolution Soccer 5’in ilk ön incelemesini yaparken. Yine aynı paragrafla başlamak istedim. Malum futbolun en güzel meyvesinin “gol” olduğu su götürmez bir gerçek. Binlerce seyirci, sırf o anı izlemek için topun çizgiyi geçip, kale ağlarıyla buluştuğunu görmeye, stadyumlara akın ediyorlar. Tek beklenti futbol! tek beklenti gol!

Futbolu bilgisayar ortamında bize en gerçekçi sunan yapım hiç şüphe yok ki Football Manager! Sigames’in bu yegane yapımı, sunduğu gerçekçilikle her daim rakiplerinden bir adım önde. Bilindiği üzere geçtiğimiz ay EASports’un menajerlik serisi FIFA Manager (Total Club Manager) 06’nın demo’su yayınlandı. Bu demo’nun ortalarda dolaşmasının hemen ardından Sigames aceleyle bir hamle yaparak, henüz tamamlanmamış olmasına karşın Football Manager 06 (beta) demo’yu yayınladı. Oyunla ilgili ilk izlenimler genellikle olumluydu ancak demo’nun beta aşamasında olmasından ötürü hiç birşey kesinlik kazanmıyordu.

Sürpriz!

Eylül ayı yerini Ekim’e bırakırken, FM 2006’nın daha önce 4 Kasım olan çıkış tarihini, Sigames çok güzel bir sürpriz yaparak, erkene 21 Ekim’e aldı! Oyunun fanları için harika bir sürpriz olan bu haber, kuşku yok ki oyunu oynamak için sabırsızlanan fanlara ilaç gibi geldi. Ancak Sigames’e bu da yetmemiş olacak ki, bir sürpriz daha yaparak, Football Manager 2006’nın Gold demo’sunu yayınladılar! Fakat 2 farklı versiyon olarak! Vanilla ve Strawberry isimleriyle yayınlanan demo’larda, sadece Quick Start’lar mevcut. 70 MB olan Vanilla’da İngiltere ve İskoçya Quick Start’ları mevcut. 400 MB boyutundaki Strawberry ise İngiltere, İskoçya dahil İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Hollanda, Portekiz başta olmak üzere içerisinde birçok ülke liginin Quick Start’ını barındırıyor.

Strawberry!

Oyunun Strawberry versiyonunu büyük bir heyecanla indirip, kurdum. Nasıl heyecanlanmam! Football Manager 2005’i, yaklaşık 2 aydır oldukça seyrek oynamaya başlamıştım çünkü yapımın 2006 versiyonunun ayak sesleri gelmeye başlamıştı. Böyle zamanlarda eski versiyonlara karşı ilgim maalesef azalır. İşte tam o zamanlardan birini yaşıyordum ki Gold demo geldi çattı!