1/12

Football Manager 2006 Zoom

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Futbolu keyifli kılan, futbolcular ve saha kenarındaki taktiksel zekaların hamleleridir.
Dünyanın en çok ilgi gören sporlarının başında geliyor futbol. Kurallarının basit olması, izleyenleri kolayca etkisi altına almasını sağlıyor. Hal böyle olunca büyük kitlelerin sporu oluveriyor futbol. 80-90 bin kişilik stadyumlar inşaa ediliyor, dünyanın dört bir yanından sporseverler akın ediyor, astronomik bütçeli sponsorluk anlaşmaları imzalanıyor ve en nihayetinde hakemin düdüğü ile 22 futbolcu, 1 top ile 2 kale arasında gidip geliyor... Tabi ki futbol severler için bu sporun anlamı bundan çok daha derin ve çok daha geniş. Ancak tarif edilmek istendiğinde ne kadar da kolay anlatılabiliyor değil mi?

Futbolseverler için futbolu zevkli kılan en önemli nokta, şüphesiz ki sahadaki oyundur. Bunu da keyifli kılan en temel iki etmenden biri futbolculardır. Günümüzün yıldızlarına ve yıldız adaylarına baktığımızda, her biri için milyon dolarlar harcandığını görürüz. Buna karşın kulüplerine ciddi maddi külfetler ekleyen bu oyuncuların her birinin stadyumlara çektiği seyirci sayısı da, tartışılmaz derecede büyük. Hal böyle olunca, sportif açıdan katkı sağlayacağı kesin olan yıldız futbolcuların, ekonomik açıdan da yaptıkları katkılar oldukça büyüyor. Zidane, Messi, Robinho, Shevchenko, Adriano, Thierry Henry, Cristiano Ronaldo, Aimar, Rquielme gibi yıldızlar, bizlere büyük seyir zevki veriyorlar. Bunların arasından sıyrılan bir isim var ki, onun yeri spor severler için bambaşka! Bu isim dünyada yılın futbolcusu seçilen Ronaldinho’dan başkası değil! Peki bu futbolcular teknik direktörleri olmadan ne kadar kendilerini gösterebilirlerdi? Onların gelişimlerine teknik kadronun katkısı ne kadardır? Bu soruların cevabını öğrenmek için sahadaki oyunu keyifli kılan etmenlerden ikincisi, yani teknik direktörlük koltuğuna oturmamız gerekiyor. Bunun için en kestirme yol, şüphe yok ki Football Manager’dan geçiyor.

Tahrip olmuş bir sosyal hayat

Bu yazıyı Football Manager’i oynamak isteyip de, bir türlü cesaret edemeyenlere bir kılavuz, hatta bir tür başlangıç çizgizi olsun diyerek, hazırlıyoruz. Zira bu tür oyunlar, içerdikleri sayısal zenginlik ve bir yığın veri dolayısıyla, yeni başlayanların gözünü korkuturlar. Halbuki korkacak tek şey, FM’ye alıştıktan sonra tahrip olacak olan sosyal hayatınızı nasıl düzelteceğiniz(!)

50 ülke, 5000 takım, 270.000’den fazla personel... Bu verilere sahip kaç tane futbol oyunu var diye düşünürsek, Sigames’e olan saygımız katlanarak artacaktır. Gerçek teknik adamların bile gıpta ile bakacakları böylesine bir veritabanını, yapımcılar biz oyuncular için hazırlıyor! Böylelikle Sigames, biz oyunculara harika bir futbol menajerliği simülasyonu hediye ediyor!