Football Manager 2008

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Teknik direktörlüğünüzü konuşturun bakalım
Platformlar PC
Football Manager 2008
Merlin Puanı 90
Artılar Geliştirilen arayüz, güncellenen veritabanı
Eksiler Alışana kadar biraz karmaşık
Sports Interactive’in geliştirdiği Football Manager’ın yeni versiyonu nihayet satışa sunuldu. Her yıl olduğu gibi önce demosuyla, hakkında çeşitli izlenimler edindiğimiz oyun, birkaç hafta içinde tam sürümüyle de raflarda yerini aldı.

Football Manager 2008 (FM 2008), yenilenmiş arayüzüyle karşılıyor bizi. İlk bakışta oldukça karışık görünen arayüzde, birçok ikonun yerleri değişmiş. Bu yeni haline alışmak, FM fan’ları için çok uzun sürmeyecektir. Dikkati çeken bir diğer gelişme, yeni çıkan futbolcuların yüzlerinin çizim şeklinde karşımıza çıkması. Tabii ki modellemeler sallama şeklinde çıkıyor ama öyle olsa bile güzel bir ayrıntı.

Futbolseversen oyna

Futbolcu özelliklerinde değişiklik yok, yine FM’nin standart verileri geçerli. Tabii güncellendiklerini de belirtmek gerek. Position’a tıkladığınızda ortaya çıkan futbolcuların özel yeteneklerinde ise eklemeler göze çarpıyor. Kariyere başladığınızda standart bir başlangıç yapıyorsunuz fakat biraz ilerledikçe daha önce karşımıza çıkmayan sorumluluklarla karşılaşıyoruz. Örneğin sahada topla oynanan alanın genişliği ve uzunluğu gibi verilerle uğraşıyorsunuz… Ayrıca sezon başında, olası sezon sonu başarıları için verilecek pirimler de sizin kontrolünüzden geçiyor. Yenilenen oyun sistemi sayesinde, acemi bir hoca olduğunuz için takımdaki yıldız futbolcular, varlığınızdan rahatsız olabiliyor ve hiçbir şekilde kontrat yenilemeye yanaşmayabiliyorlar. Bu da oyunu zorlaştırdığı gibi, gerçekçilik de katıyor.

Maç motoru da geliştirilen kalemler arasında. Artık daha gerçekçi ve daha fazla takım çalışması olduğu belli olan gollerle karşılaşıyoruz. Oyuncuların topa olan etki ve tepkileri çok başarılı hazırlanmış. Hızlı bir pas aldıklarında, önce 1-2 saniye topu durdurmak için uğraşıyorlar, sonra şut veya pas atıyorlar… Yıldız futbolcuların farkı artık daha kolay anlaşılıyor. Daha çok top sürüyorlar ve kolay kolay kaptırmıyorlar. Zaten takımınızda, ligin standartlarının üstünde bir futbolcunuz varsa, farkı epey ortaya çıkıyor. Bu futbolcu hele birde hücumda oynuyorsa, atacağı goller ve paslarla takımınızı taşıyacaktır.

Jübile yaptım diye üzülme, oyna

Yeni eklenen ‘Transfer Centre’ bölümü sayesinde, yaptığınız tüm transfer tekliflerini ve sonuçlarını tek bir sayfada görebiliyorsunuz. Ayrıca kimi menülerin de üzerilerinde değişiklik yapmanız mümkün. Örneğin kariyer bilgileri olan menüde, gol krallığını, fikstürü, transfer durumlarını… aynı anda, dolayısıyla aynı sayfada görebiliyorsunuz.

Medya ile etkileşim de üst seviyeye taşınmış. Artık medya ile daha fazla içli dışlıyız. Sizi maç başında ve sonunda sorularıyla bunaltıyorlar. Ayrıca neredeyse her maç sonu, attığınız veya yediğiniz goller hakkında şaibe varsa, sizden yorum istiyorlar.

Antrenör oldum diye gerinme, oyna

FM 2008’de grafik namına yine bir şey yok. Eğer menajerlik oyunu olunca FIFA gibi grafik istiyorsanız, FM son tercihiniz olsun. Çünkü SIGames’in Championship Manager’inden bu yana, hiçbir zaman grafiklere önem verilmedi. Bu belki de çoğu kullanıcı için kötü bir gelişme fakat bazıları da grafikten çok, oyunda mantık arıyor. İşte bu kitlenin mutlak tercihi de Football Manager oluyor. Şimdi yapımın en yeni versiyonu vitrinlerde, bence türün müdavimlerinin yanı sıra, futbolla şöyle böyle ilgilenenlerin bile denemesi gereken bir yapım. Başlangıçta biraz karışık gelse de, alıştıktan sonra gerisi iplik söküğü gibi geliyor.
Yorumlar 14
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 16:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
Football Manager 2008

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×