1/2

Football Manager 2008

Hamza Bulut 3.06.2010 - 12:31
Uykusuz gecelerin demo versiyonu...
Futbola ilgisi olan her oyuncu menajerlik oyunu oynamıştır eminim. Futbola tutkulu olan her oyuncu mutlaka “Football Manager” oynamıştır. Benim için futbolsuz hayat düşünülemez diyenler ise defalarca kez sabahlamıştır başında.

Evet, yazının başlığı yapımı tanıtmaya yetmezmiş gibi gereksiz bir de giriş bölümü yazdım. Football Manager serisinin 07/08 sezonunu temel alarak yapılan oyunu FM 2008’in demo sürümünden izlenimlerimizi aktaracağız sizlere. Oyun ile ilgili geniş bilgileri tam sürüme bırakıyoruz ve ne gibi yenilikler eklenmiş, direk onlara geçiş yapıyoruz.

Yenilikler

Öncelikle oyunun ülkemizde yarattığı yükleme sorunun ortadan kalktığını belirtmek isterim. Yalnız kurmak için yine bilgisayarımızda Java yüklü olmalı. Demoda bulunan “İngiltere, Finlandiya, Fransa, Portekiz, Brezilya, Danimarka, İtalya, Norveç ve İsveç” liglerinde birini seçerek başlayabiliyoruz. Oyunu açar açmaz fark edeceğimiz ilk şey ise sol alt köşedeki kutu. Hamlelerimize göre bize yapabileceklerimizi gösteren bu kutu sayesinde yeni başlayanlar hiç zorluk çekmeyeceklerdir. Tecrübeli oyuncular ise kutuyu pasif hale getirebilirler. Takım ile ilgili bilgiler ise artık bize e-posta olarak geliyor. Bu e-postalarda sadece bize özel haberler bulunuyor ve eski haberlerimizde arama da yapabiliyoruz. Böylelikle geçmişteki bir haber ile ilgili merak ettiğimiz bilgiye daha kolay ulaşabilme imkânı sağlanmış. Ligimizle ilgili ya da diğer liglerle ilgili önemli haberler ise yine bize “News” başlığı altında iletiliyor. Finans konusunda bize daha geniş kontrol imkânı verilmiş. Sezonluk biletlerin satışları gibi finansı ilgilendiren haberler eklenmiş ve sürekli güncelleniyor. Ayrıca önceleri sadece yeni kontrat imzalarken bulunan transfer bütçesini ayarlama imkânı ise oyunun her anında bizlerle. İhtiyacımıza göre, ister maaşı arttırıp transfer bütçemizi azaltabiliriz; istersek tam tersini yaparak ağırlığı transfer bütçesini verebiliriz.

FM’de eskiden önümüzdeki maç ile ilgili bazı bilgilere bakmak zorunda değildik. Oyuna getirilen yeni sistem ile bu mecburiyet sağlanmış ve yapıma olan bağlılık arttırılmış. Örneğin eskiden bakmadan da geçebileceğimiz “Match Preview” bölümüne artık bir göz atmak zorundayız. Burada takımların son durumları, en son karşılaşmaları, cezalı ya da sakat oyuncuları görerek ona göre taktik ayarlayabiliriz. Ayrıca maçtan sonra verilen bilgilerde o maç için takımın en iyi oyuncusunu görebiliriz. Fakat burada bazı tutarsızlıklar var. Örneğin rakibin pek fazla atak yapmadığı bir maçta, 3 gol atan forvetim değil de herhangi bir defans oyuncum maçın adamı seçilebiliyor. Maç içindeki konuşmalara ise hiç eklenti yapılmamış. Geçen seneki cümleler aynen duruyorlar. Geçen seneye göre farkı ise, konuşmaları yardımcı antrenöre tek maçlık bırakamıyorduk. Sürekli menejer ayarlarından değiştirmek zorundaydık.