1/3

Football Manager 2009

Murat Sağlam
Murat Sağlam 3.06.2010 - 12:31
Devrim yaşamaya hazır mısınız?
SI Games Londra’dan bildiriyor

Beklenen an geldi ve SI Games tüm zamanların en iyi menajerlik oyununun, her sene alıştığımız şekilde numaralandırdığı 2009 versiyonunu duyurdu. Aslında bu duyuru bir video inceleme tadındaydı, fakat oyunun getirdiği devrimsel (mi acaba?) yenilikleri detaylı şekilde anlatıyordu. İşte karşınızda Football Manager 2009!

3D maç motoru hem de dizel

Football Manager’ı seviyorsanız genel olarak menajerlik oyunlarına karşı bir sempatiniz var demektir. Gerçi bu sevgiyi aşılayan yine eski adıyla CM şimdiki adıyla FM olsa bile yine de bir çok menajerlik oyunu ile haşır neşir olduğunuza eminim. Daha önce başka menajerlik oyunlarında görmeye alışık olduğumuz 3D maç motoru, belki de Football Manager tarihinin en büyük devrimini yaparak FM 2009 ile karşımızda olacak. 3D maç motoru işine en sıcak bakmayan insanlardan biri de benim. Zira bugüne dek oynadığım sayısız menajerlik oyununda sayısız kez karşıma çıktığını ve karşılaştığım bütün saçmalıkları düşündükçe, buna karşı olmamam beklenemezdi zaten. Bu saçmalıkların en büyük sebebi de 3D maç motorunun, o günlerin teknolojisi ile tam oturtulamaması olarak özetlenebilir. Zaten 3D maç motoruna sahip olan oyunlardan Premier Manager 97 hariç hiç bir oyunu 1 haftadan fazla oynayamamış olmam da bundan kaynaklıdır.

SI Games yetkilileri yaptıkları açıklamalarda bugüne dek her oyunda 3D maç motoru kullanmak istediklerini, fakat günümüz teknolojisinin buna engel olduğunu söylediler. Teknoloji ne kadar ilerledi bilemiyorum, ama geçen seneden pek bir farkı olduğunu düşünmediğim için umuyorum ki, bu sene FM 2009 bir kenara fırlatacağımız bir oyun olmaz. Aslında beni ve oyuncuları umutlandıran en önemli nokta, SI Games’in 3 yıldır üzerinde çalıştığı maç motorunun, oyunun kendi motoru tarafından yönetileceği ve 3D görüntülerin bu motor üzerinden yürütüleceğinin açıklanmasıydı. Yalan söylemek gibi bir lüksleri olmadığından inanmamamız için hiç bir neden olmadığını belirteyim.

Öncelikle her oyuncu için ayrı ayrı düzinelerce animasyon kullanıldığı ve 3D maç motoru sayesinde maçlarımızı birçok farklı açıdan izlememizin mümkün olduğunu vurgulayalım. Ekran görüntülerinden de anlayabileceğiniz üzere grafiksel açıdan asla bir FIFA ya da PES ile yarışamayacak düzeyde olduğunu da belirtmeliyim. Yani muhteşem grafikler eşliğinde bir maç izlemeyi ancak rüyamızda göreceğimiz bir gerçek.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×