1/3

Football Manager 2010

Murat Sağlam 3.06.2010 - 12:31
Bu gole şapka çıkartılır
Platformlar PC
Football Manager 2010
  • Yapımcı - Yayıncı Sports Interactive - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 95
7 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%66
Artılar Değişen taktik ekranı, yeni animasyonlar, geliştirilmiş grafikler ve sesler
Eksiler Tam bir zaman hırsızı
Takvimlerimiz 2009’u devirmek üzereyken ve yepyeni bir yıla başlamak üzereyken, koca bir yılı evde bilgisayar başında geçirmemize sebebiyet verecek bir oyunla karşınızdayız. Efsane seri bayrağı kaldığı yerden, bir önceki versiyonundan devralıyor ve koşusuna başlıyor. Kemerlerinizi bağlayın. İşte karşınızda Football Manager 2010!

Ve top ağlarda sayın seyirciler

Artık klasikleşen bir seri olan FM, bu yıl da tam beklendiği tarihte piyasaya sürüldü. Daha önce beğenimize sunulan demosunun tadı tam damağımızda kalmışken, tam sürümü imdadımıza yetişti ve uykusuz geceler başladı. Oyunu Steam üzerinden satın almış olanlar bu konuda daha şanslıydı. Zira daha erkenden FM’yi Steam üzerinden indirebildiler. Bakalım geçen bir sene boyunca neler değişmiş? Oyunun sahip olduğu artılara yenileri mi eklenmiş? Yoksa ileri gideceğine geri mi gitmiş?

Football Manager 2010

Her sene olduğu gibi FM yine kendi temasını başka bir boyuta taşımayı başarmış. Artık sol ya da sağ taraftaki ağaç sistemi kaldırılmış. Sizlere tavsiyem seçenekler kısmından temayı koyu renk seçmeniz. Göz sağlığı açısından çok daha iyi durumda olduğuna kanaat getirdim. Neyse artık temamız oldukça farklı. Fakat bu farklılık kötü yönde değil. İlk anda ne olduğumuzu şaşırsak da, bir kaç saat içerisinde menülerin ne kadar hızlandığını ve eski sisteme göre, oyun içerisinde gezinmenin ne kadar kolaylaştığını hemen anlayabiliyoruz. Hatta ufak bir ipucu vereyim, menünün üst tarafındaki bölüme sağ tıklarsanız, istediğiniz taktik, transfer penceresi vs… gibi kısa yolları ekleyebilirsiniz. Bu da kişiselleştirilebilen menüler anlamına geldiği için, herkesin farklı bir oyun menüsü olacak diyebiliriz rahatlıkla.

FM genel anlamda menülerin de değişmiş olmasının etkisiyle oldukça hızlı bir hale gelmiş. Özellikle düşük konfigürasyonlu makinelerde oyun 2009’a göre kat kat hızlı çalışıyor belirteyim. Yalnız burada aldanmamanız gereken bir konu var. Menüler ne kadar hızlanmışsa, maç ekranına geçtiğinizde bir o kadar yavaşladığını da göreceksiniz. Tabi bu söylediğim tamamı ile düşük konfigürasyonlu bilgisayar sahipleri için geçerli. Eğer günümüz şartlarında ortalama bir makineniz bile varsa, oyun inanılmaz akıcı bir şekilde oynayabileceğiniz bir hal almış. 2008 olsun 2009 olsun hatırlarsanız, yapımın menülerinde böyle ağdalı bir hal vardı. Ne demek istiyorsun derseniz, hantal oluşundan bahsediyorum derim. Artık bundan kurtulduk ve dolayısıyla oyun içerisinde oyuncu aramak gibi işlemleri çok rahat yapabiliyoruz. Ne mutlu bize değil mi?

Football Manager 2010
"Ekrandaki koyu gri bölüme sağ tıklayarak menülere kısa yol ekleyebilirsiniz."

Kim attı? Kral attı

Sports Interactive yapıma yepyeni bir taktik penceresi getirmiş. Zaten transfer ve taktik sistemlerinin motorları baştan yazılmış. Transferler oldukça hızlı ve akıcı bir hal alırken, taktik penceresi ise oldukça detaylı ve kafanızdaki takımı oluşturmakta size çok yardımcı olacak bir hal almış. Artık eskisi gibi oyuncuyu sahaya koy, bir de ok çek, oyuncu istediği her şeyi yapsın gibi bir durum söz konusu değil.