1/2

Football Manager Live

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Veee Real Merlin, Şampiyonlar Ligi Kupası'nı müzesine götürüyor!
Platformlar PC
Football Manager Live
  • Yapımcı - Yayıncı Sports Interactive - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 84
Artılar Online olarak gerçek oyuncularla oynama imkanı
Eksiler Gerçek bir zaman katili
Uzun süren Beta Testi evresinden sonra nihayet oyuncuların karşısına çıkan Football Manager Live (FM Live), Football Manager (FM) serisinin verdiği keyfi bir adım da ileri taşıyarak, aslında yıllardır seride olmasını istediğimiz bir özelliği bize sunuyor, yani “Gerçek insanlarla karşılaşabilmeyi”. İnsanın içinde bulunan en iyi olma ve rakiplerini geçme hırsı FM Live’ın temelini oluşturmakta.

Yeni takımım “Real Merlin”

FM Live’ın sitesinden oluşturduğumuz hesap ile site içinde oyuna girişimizin ilk adımlarını atıyoruz ve takımımızı ilk burada kurup, FM alemine duyuruyoruz. İsim, renk gibi kulübe can veren özellikleri ayarladıktan sonra, ödeme kısmını da halledip oyunu indirmeye başlıyoruz. İndirip kurunca biraz güncellemeden sonra yüz binlerce rakibin bulunduğu bir FM evrenine adım atacaksınız.

Yapımı açtığınızda birçok sunucu içinden bir tanesini seçmeniz istenecek. Bu aşamadan sonra kariyerinize yön verecek olan seçim ekranına geldik. Size verilen transfer bütçesiyle kadro kurmanız istenecek. İsterseniz kendiniz tek tek oyuncuları satın alabilir, buna vaktim yok derseniz de, FM Live’da otomatik oyuncu bulan bir özellik yer alıyor. Satın alma kriterlerinizi belirttikten sonra, bu özellikle oyuncu seçimi yaptırabilirsiniz.

Başkanım beni al!

Yapımın dinamikleri dolayısıyla FM serisinde bulunan transfer sistemi maalesef pek mevcut değil. Bir oyuncuyu satın alabilmek için öncelikle bir açık arttırma sisteminden geçeceksiniz. Transfer listesinde olmayan bir futbolcuya belirlenen zaman içinde en yüksek teklifi kim yaparsa, o kişi futbolcunun kulübüyle görüşme hakkına sahip oluyor. Görüşmeler sonucunda başarılı olursa oyuncuyu transfer etmiş oluyorsunuz. Artık oyuncuya eski kulübünde aldığı kadar ücret vererek oynatmanız da mümkün.

Football Manager Live
"Üç boyutlu maç motoru FM 2009 ile karşımıza çıkmış olsa da, FM Live'da bulunmuyor. Maçları iki boyutlu olarak izliyor ve yönetiyoruz."

Oyuncu sayısı fazla olunca ve yetenekli bir gence teklif yapınca, haliyle yapım karşınıza birçok engel çıkartıyor. Sizin teklif yaptığınızı öğrenen diğer FM Live oyuncuları da, futbolcuya teklif yaparak fiyatını arttırabilecekler. Bazen o kadar çok hırs yapacaksınız ki, gece geç saatlere kadar uyumayıp, sizden yüksek teklif yapan olursa müdahale etmek için bekleyeceksiniz.

Bir takımda hali hazırda oynayan oyuncular için durum böyleyken, takımı bulunmayan fıtbolcular için transfer sistemi daha farklı. Bu tip oyunculara sahip olmak istiyorsanız, bu sefer oyuncunun ücreti için açık arttırmaya gireceksiniz. Açık arttırmayı kazanan kişi, oyuncuyu kadrosuna katacak.

Dar alanda kısa paslaşmalar

“Kadroyu kurdum, iki taktik ayarlar maçlara geçerim hemen!” gibilerinden bir düşünceniz varsa, öncelikle bunu aklınızdan çıkarmanız gerekecek. FM Live’ın devamlılığı için eklenen bazı RPG öğeleri bulunuyor. Yapımda altı farklı yetenek bulunmakta ve siz bu yetenekler üzerinde uzmanlaştıkça, onları öğrendikçe bazı ayrıcalıklara sahip oluyorsunuz. Yani taktik yapabilmek için “Tactic” skilinizi açmalı ve geliştirmelisiniz. Taktik, Physio, finans, koçluk, Scout, yöneticilik bizim başlıca yeteneklerimizi oluşturuyor.

Bu altı ana yeteneğin altında birçok farklı alt yetenek bulunuyor. Taktik yeteneğini açtıktan sonra ofsayt taktiği, ilerde pres gibi çeşitli taktiksel komutları futbolcuya verebilmek için de, ilgili konularda eğitim almanız lazım. Her bir yeteneğin eğitimi gerçek hayattaki zamana göre belirlenmiş. Kimisi 10 dakika sürerken kimi yeteneği öğrenmek 2-3 haftanızı alabilir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×