1/2

Forgotten Realms: Demon Stone

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Zindan & Ejderha dünyasında üç yeni kahraman ve kesilmeyi bekleyen sayısız orc…
Platformlar PC
Forgotten Realms: Demon Stone
  • Yapımcı - Yayıncı Stormfront Studios - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 77
Artılar Kullanıcı dostu arabirim. Oynanış gayet kolay. Derin sayılabilecek ve güzel bir hikâye.
Eksiler Konsoldan port edilmesinden dolayı yaşanan grafik hataları. Çizgisel oyun sistemi.

Bilgisayar oyunlarının belki de en önemli yanı; insanlara gerçek hayatta yaşayamayacakları deneyimleri sunmalarıdır. Hayali bir dünyanın oyunculara yansıtılması için de FRP (Fantasy Role Playing) evrenleri bulunmaz nimet elbette. Yıllarca fantastik öğeler içeren kitaplar okuyarak, filmlerini izleyerek ve belki de gençleri en çok etkileyen unsur olan; “FRP oyunlarını oynayarak”, bir zamanlar isimlerini duyduğumuzda anlam veremediğimiz; “elf, dwarf, orc…” gibi terimleri artık hayatımızın bir parçası olarak kabul eder olduk.

Fantastik Dünyaların yaratıcılarını ele aldığımızda, önemli isimler arasında yer alan R.A. Salvatore ve onun hikayesinden yola çıkılarak hazırlanan Icewind Dale oyununu hepimiz biliriz. İşte Demon Stone isimli bu yeni aksiyon oyununun da hikayesinin tasarımında önemli rol üstlenmiş bu usta yazarın ismini görmek bizi oldukça heyecanlandırdı. Demon Stone oyunu üzerinde emeği olan insanların listesine bakınca heyecanımız daha da arttı. Yapımcılar; “Lord of the Rings: The Two Towers” oyununda görev alan isimlerden oluşuyor. Üstelik oyun içindeki seslendirmeleri yapanların arasında, Uzay Yolu’nun yeni nesil kaptanı olarak tanıdığımız Patrick Stewart’ın ve yine ünlü bir oyuncu olan Michael Clarke Duncan’ın ismini görmek heyecanımızı oldukça üst düzeye taşıdı.

Üç kahramanın ortak kaderleri

Hikayemiz, dünyayı esir almaya çalışan iki acımasız büyücü; Slaad Lord Ygorl ve Githyanki General Sereka’nın birbirleri ile olan karşılaşmaları ile başlıyor. Büyücüler birbirlerini yok etmeye çalışırken yarattıkları acımasız ordular, arada kalan masum halka da zarar verir. İki kötü büyücünün de amaçlarının ortak olması, Faerûn evreninde yaşayan her masum insanın ölümüne, eziyet çekmesine yol açınca, olaylara son vermek amacı ile bir anda ortaya çıkan, Blackstaff isimli büyücü; Demon Stone adındaki taşı kullanarak kötülük efendilerinin ruhlarını bir küre içine toplar. Kötülük geçici olarak son bulsa da, kötü büyücülerin yarattıkları ordular, birbirleriyle savaşırken insanlara zarar vermeye, köyleri yakıp yıkmaya devam ederler.

Olayların sarpa sardığı, yoğun savaşların yaşandığı anlarda aniden ortaya çıkan savaşçı Rannek ile köye varıyoruz. Kontrolünü aldığımız Rannek güçlü bir savaşçı. Onunla birlikte hem çevredeki insanları kurtarıyor, hem de kötülük emsali yaratıkları kesip biçiyoruz. Esir alınan insanlar arasında yarı elf - yarı cüce (!) olan Zhai isimli rogue (gizliliği kullanan, düşmanlarını sinsice öldüren hırsız) ile karşılaşıyoruz ve ortak kaderi paylaştığımızdan yola beraber devam ediyoruz. Zhai; hem dövüş yeteneği yüksek bir savaşçı hem de haritaların belirli noktalarını kullanarak görünmez olup düşmanlarını sinsice öldürebiliyor, hatta hiç kimseye görünmeden mekanlara sızabiliyor.

Savaşın boyutu iyice artınca ve işin içine ejderhalar da girince bu iki kahramanımız ile kapana kısılmış halde kalıyoruz. Umutlarımız tükenmek üzereyken aniden olay yerine ışınlanan genç büyücü Illius iki kahramanımızı kurtarınca, gruba katılıyor ve oyunun sonuna dek sırt sırta dövüşecek olan üçlü tamamlanmış oluyor. Beraberce düşmanlarını kolay alt eden kahramanlarımız, kaderin oyunu olarak girmemeleri gerek bir mağaraya giriyorlar. Kısa bir süre sonra bilmeden büyük bir hata yapıyor ve girdikleri mağaradaki engelleri aşınca Demon Stone’u etkisiz hale getiriyorlar. Tekrar serbest kalan kötülük emsali iki büyücü işlerine kaldıkları yerden devam edince, grubumuzun tek çaresi kalıyor; iki büyücüyü bulup yok etmek…

Two Towers - Demon Stone benzerliği(?)

Tipik bir aksiyon oyunu olan Demon Stone’da üç karakterimizi dönüşümlü olarak kullanarak orc ve goblin avcılığı yapıyoruz. Önümüze geleni öldürdüğümüzden dolayı hack’n slash kategorisine yaklaşsa da yol boyunca toplayacağımız altınlarla ve kazandığımız tecrübe puanları ile karakterlerimizi geliştiriyor olmamız oyunun RPG unsurlarını biraz arttırıyor. Aslına bakarsak oyun, kullanımı kolaylaştırmak için hazırlanmış unsurlarla dolu. Yani; RPG’nin “R”sini bile bilmeseniz ya da karakter büyülerini akıllıca kullanmayı beceremeseniz dahi oyunda başarılı olmanız mümkün.