Forza Horizon 3

Platformlar PC, XBox One
Forza Horizon 3
  • Yapımcı - Yayıncı Playground Games - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Yarış
Merlin Puanı 92
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar 350'den fazla araca ev sahipliği yapması. Simülasyon ve arcade arası keyifli sürüş deneyimi. Muhteşem grafikler
Eksiler Çevrimiçi özelliklerde yavaşlık. PC platformundaki performans sorunları
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu 26.09.2016 - 16:33
Asfalt ağladı, biz de onunla birlikte!
Arabalar... Bizler "A" noktasında "B" noktasına yorulmadan, sıkılmadan taşıyan modern zaman atları. Aslında araçlar sandığınız kadar yeni veya modern değil. Hatta kendine kendine gidebilen ilk aracın 1672 yılında Çin'de yapıldığını söylesem şaşırır mıydınız? Evet, ilk araç, ki kendisi buhar gücüyle çalışıyordu, Ferdinand Verbiest tarafından Çin İmparatoruna hediye edilmişti. Verbiest "Arabası" ismi ile anılan bu alet, 65 cm boyutundaydı ve gerçekten garip görünüyordu. Tabi aradan 344 sene geçti ve şimdiki araçlar saatte 450 KM'e hıza çıkabiliyor. Ancak herşey gibi otomobil dünyası da, evrim geçirerek değişmeye, gelişmeye devam ediyor.

Forza Horizon, 3. oyunu ile yeniden yolların tozunu dumana katmaya geldi. Yarış oyunu serileri içerisinde belki de en köklü yerlerden birine sahip olan Forza Horizon, hem grafikleriyle, hem oynanışıyla, hem özgürlüğüyle, hem festival havasıyla hem de sayısız aracı ile her daim yarış tutkunlarının favori yapımlarından biri olmuştur. Forza Motorsports'un yapımcısı Turn 10'in yerine Playground Games tarafından geliştirilmiş olan Forza Horizon 3, bir kez daha direksiyonu elimize veriyor, emniyet kemerlerini sıktırıyor ve muhteşem anlar yaşatmaya ant içmiş gibi gözüküyor.

Forza Horizon 3 bizleri Avrupa'dan alıp, Avusturalya'nın uçsuz bucaksız topraklarına bırakıyor.
Bu sefer bizleri Avrupa'dan alıp Avustralya'nın uçsuz bucaksız ve devasa arazilerinde yüzlerce beygir ile serbest bırakan Forza Horizon 3, yolun sağından gitmeye alışık bünyeleri bir hayli zorlayacan bir yapım olmuş. Evet,  Avustralya'da trafik ne yazık ki soldan akıyor. Buna alışık olmayan bizler ise oyuna girdiğimizde bol bol ters şerite giriyor trafiğin altını üstüne getiriyor ve kaskolarımızı daha ilk dakikalardan bozuyoruz.

Forza Horizon, üçüncü oyunu ile de alışık olduğumuz o festival havasını bizlere sonuna kadar yaşatmayı başarıyor, öyleki kurduğumuz festival alanları adeta ışıl ışıl, insanlar eğleniyor araçlar tüm hünerlerini sergiliyor, müzik ise kulaklarımızın pasını siliyor. Oyuna girer girmez altımızda Lamborghini ile ses hızına yaklaşıyor, kendi festival alanımızı tanıyor, ismimizi cismimizi seçiyor, ve hayran toplamaya başlıyoruz. Evet, oyunda yolumuza devam etmek  için gereken en önemli şey hayran sayısı, hayran sayımız ile yeni festival alanları oluşturuyor şanımızı şöhretimizi yürütüyoruz. Yeni festival alanları ile hem Forza'nın devasa haritasını gezmiş oluyoruz, hem de kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde geçmiş oluyoruz.

Forza Horizon 3
Forza Horizon 3'ün festival havası yanında tabii ki bir Forza ve yarış oyunu olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir Forza'dan beklediğimiz üzere bizlere tam manası ile sürüş keyfini sonuna kadar yaşatan yapım, hem süspansiyon efektleri, hem yol tutuşu, hem hız hissi ile gerçek anlamda kusursuza yakın bir yapım. Öyle ki piyasada ben simülasyonum diye geçinen birçok yapım toz yutturuyor. Hatta ve hatta abartmış gibi olabiliriz ama oyunun sürüş keyfi, Forza Motorsports 6'dan bile güzel. Buna sebep olarak ise oyunun simülasyon ve arcade hissini muhteşem bir şekilde harmanlamış olması. Bu konuda oyun beklentilerimizi fazlasıyla karşılamakla kalmıyor, sık sık dış kameraya geçip aracın süspansiyon hareketlerini izlemize olanak sağlıyor.
Araç sayısı ve içerik türü bakımında da beklentilerimizi fazlası ile vermeyi başaran Forza Horizon 3, toplamda 350'den fazla araca sahip ve bu araçların tamamı en ince detayına kadar tasarlanmış durumda, araçların tasarımı öylesine detaylı ki, farkların içerisini bile üç boyutlu olarak tasarlanmış. Hatta ve hatta araçların kaputları açıldığında motor bloklarını bile 3 boyutlu olarak inceleyebilmek gerçekten keyif verici bir durum, nasıl olsa önemli olan iç güzellik değil mi? Ayrıca yine tüm araçların farklı detay seviyelerinde modifiye edilebildiğinin de altını çizmekte fayda var. Ancak bu modifiye seçeneği bir Need For Speed tabii ki değil. Bazı araçlara görsel anlamda tampon, kaput, rüzgarlık gibi seçenekler sunulurken, bazılarında ise yalnızca boya yapmak ile yetiniyoruz. Oyunda 19 araca ise tam manası ile görsel modifiye yapmak mümkün, bu araçlara devasa body kit'ler yerleştirebiliyoruz.

Modifiye olayı görsel anlamda biraz da olsa kısıtlıyken, performans manasında ise herhangi bir sınırlama yok, oyun içerisindeki birçok araç standart performansının kat be kat yükseğine modifiye edilebiliyor. Oyundaki tüm araçlar standart hallerinde belirli sınıflandırmalara ayrılmış durumda. Bu sınıflar D, C, B, A, S1 ve S2 olarak ayrılmış. Örneğin B sınıfı olarak satın aldığınız bir aracı yoğun bir şekilde modifiye ederek A hatta S1 sınıfına kadar yükseltebiliyorsunuz. Ancak aldığınız her aracı köküne kadar modifiye etmek her zaman doğru sonuçlar vermiyor. Örneğin 1999 kasa Subaru Impreza'yı A sınıfına çıkardığımda, hız olarak diğer A sınıflarından çok daha geride kaldığı için yarışlarda ciddi anlamda zorlandım. Yani aracın sınıfını yükseltmek her zaman yeterli sonuç vermiyor. Her aracın sınıf ortalaması tüm özellikleri baz alınarak oluşturuluyor. Bu yüzden her sınıf için en iyi aracı deneme yanılma yöntemi ile bulmak zorunda kalıyoruz.

"Baba! Akü yok... Pardon ben bulamamışım :("
Araçların sürüş dinamikleri ise yine birbirinden bir hayli farklı ve orijinal hissettiriyor. Arkadan itiş bir araç kullandığınızda araç kıç atma eğilimini çok daha yoğun bir şekilde sergiliyor. Bu tip araçlar ile drift yapmak büyük keyif verirken yarışlarda ise yoldan çıkma olasılığınız da artıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde 4x4 araçlar sürüş bakımından çok daha rahat, ancak bu araçlar ile de drift yapmak neredeyse imkansız oluyor. Sürüş kısmında ise en sevdiğim durum araçların gerçekten yerde olduğunu hissettirmesi. Yani bu öyle bir his ki, o aracın tekerlerinin gerçekten yere değdiğini, aracı hareket ettiren şeyin gerçekten tekerlerin dönüşü olduğuna inanıyorsunuz. Bu hissi bana yarış oyunları dünyasında yaşatabilen yalnızca Gran Turismo ve Forza serisi mevcut, Horizon 3'de de bu his çok daha başarılı bir şekilde verilmiş. Ayrıca oyunun direksiyon ile kullanımda ForceFeedback, Gamepad'li kullanımda ise titreşim hissi muazzam. Bunun da altını çizmek gerekiyor.

Avustralya ve harita büyüklüğü konusunda ise Forza Horizon 3 yine oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Forza Horizon 2'den tam iki kat daha büyük olan bir haritayı bizlere sunan Playground Games, adeta ucu bucağı olmayan bir Horizon keyfini bizlere sunmuş. Yapay zekaya sahip Drivatar isimli yarışçılar ise haritanın her yerinde karşınıza çıkarken bizler de dilediğimiz zaman onlara meydan okuyabiliyor, ufak ödüller kazanabiliyoruz. Drivatar'lar sayesinde oyun sürekli olarak dinamik kalıyor ve sıkılmamıza izin vermiyor.
Forza Horizon 3'ün bir diğer önemli yeniliği ise hem Xbox One hem de PC üzerinden oynamaya izin vermesi. Eğer oyunu bu platformlardan herhangi biri için satın alırsanız, ikisi üzerinde de hiçbir ekstra işleme gerek kalmadan Microsoft hesabınız ile oynayabiliyorsunuz. Tüm kayıtlarınız iki platform için de çalışırken, siz de oyunun keyfini ister salonda ister PC başında rahatlıkla çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca iki platformun da aynı sunucu üzerinden çevirim içi bir şekilde oynayabildiğini de belirtmemiz gerekiyor. Yani bir Xbox One'da Forza Horizon 3 sahibi bir arkadaşınız ile PC üzerinden birlikte oynayabilirsiniz, yapım bu konuda sizi kısıtlamıyor.

Oyunun çevirim içi kısmı ise yine bizleri başına bağlayacak cinsten. Dilerseniz yabancı oyuncular ile konvoy oluşturup gezebiliyor, dilerseniz birbirinden heyecanlı yarışlar yapabiliyor, dilerseniz keşfe çıkabiliyorsunuz. Şuan için çevirimiçi platformda ciddi bağlantı problemleri olsa da, Microsoft sorunların bir an önce çözüme kavuşturulacağına dair açıklama yaptı. Çevirim içi tarafta yalnızca yarışmakla sınırlı değilsiniz. Bulduğunuz ender araçları satışa sunabiliyor, kendi çizimlerinizi gösterime çıkarabiliyor, diğer oyuncuların yaptıkları modifiye ayarlarını indirebiliyorsunuz. Ancak sistemin şuan için çok ağır ve yavaş çalıştığının altını çizmek gerekiyor, öyle ki açık artırmada bir araca para yatırana kadar araç çoktan satılmış olabiliyor.

Daha yeni yıkatmıştık arabayı ya!
Şimdi gelelim oyunun önemli özelliklerinden grafiklere. Baştan belirteyim. Forza Horizon 3 gördüğüm en iyi grafiklere sahip yarış oyunu değil. Ancak ilk 3'e rahatlıkla girebilecek bir oyun. Oyunda 350'den fazla araç olduğunu düşündüğümüzde, her aracın bu kadar detaylı tasarlanmış olması ağzımı açık bıraktı diyebilirim. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi oyundaki çoğu aracın motor aksamı bile tasarlanmış. Nissan GTR'ın motorunu öylece izlediğimi söyleyebilirim. Kaplamalar, yansımalar, ışıklandırma, gölgelendirme, yağmur efektleri (bu konuda Driveclub'ın eline su dökemese de) muhteşem olmuş. Sürekli aracı park edip fotoğraf mod'unda zaman geçirebilirsiniz. Uzun lafın kısası grafiksel olarak oyun gerçekten, ama gerçekten muazzam.

Dilerseniz yabancı oyuncular ile konvoy oluşturup gezebiliyor, dilerseniz birbirinden heyecanlı yarışlar yapabiliyor, dilerseniz keşfe çıkabiliyorsunuz.
Sesler konusunda ise yine Playground Games çıtayı arşa yükseltmiş, aracın tekerlerinden gelen sürtünme sesleri, yağmurlu havalarda su birikintilerinden geçerkenki sesler, motor sesleri, turbonun o tıslaması, anlayamazsınız... Ayrıca oyunun hikaye tarafındaki seslendirmeler de zira çok başarılı, küçük espriler ile yüzümüze bir tutan tebessüm hediye eden Playground Games bu konuda da tam puan almayı başarıyor. Ayrıca oyunun Microsoft'un Spotify benzeri uygulaması Groove Music desteğini ve 14 günlük deneme sürümü hediyesini de içerisinde bulundurduğunu belirtelim. Bu sayede oyunun kendi radyo istasyonlarına bağlı kalmadan dilediğiniz şarkılar dinleyebiliyorsunuz.

Yazıyı fazla uzatmadan sizleri de fazla sıkmadan toparlayacak olursak eğer Forza Horizon 3 benim belki de son 10 yıldır en çok keyif alarak oynadığım yarış oyunlarından biri oldu. Sürüş dinamikleri, araç çeşitliliği, devasa haritası, modifiye imkanları, çevirimiçi özellikleri, grafikleri, sesleri yani neredeyse ta kendisi ile bana muhteşem bir keyif yaşatan Forza Horizon 3, bizleri Horizon 4 çıkana kadar başında tutacak gibi gözüküyor. Eğer siz de şöyle keyifli bir yarış oyunu arıyor, grafikleri güzel olsun, haritası büyük olsun, tonla araç olsun, biraz da modifiye olsun diyorsanız, Horizon 3'ü en azından denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Forza Horizon 3 son yıllarda gördüğümüz en başarılı yapımlardan biri.
Yorumlar 69
MK Okuru
MK Okuru 28.02.2024 08:23
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.03.2018 17:56
Hocam garajımda auction house kilitli 4 tane festival açtım level 4-5 onla alakalı olabilirmi?
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.08.2017 16:21
pc de joystickle oynanır mı gençler
MK Okuru
MK Okuru 13.10.2017 21:45
Oynanır ben oynuyorum
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.08.2017 20:54
Bizde xbox 360 var bunda oynayamayacakmıyız yani oyun konsolunumu degıştirelim
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.08.2017 20:37
Online nasıl Oynayacağım bilen yardım etsin
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2016 10:47
Şunun grafiklerine iyi diyenler heralde Need for Speed'in son oyununu oynamamış
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2017 21:03
the crew'de oynamamışlar araba çamurda pisleniyor ama bunda hiç bişey yok tertemiz ama oyun gerçekten güzel bence bana kalırsa nfs the crew forza horizon 3 en iyi yarış oyunları
MK Okuru
MK Okuru 12.11.2016 22:48
Zaten grafikler "ilk üçe girer" denilmiş. Ayrıca oyunun grafikleri iyi. Siz bu oyunun grafikleri için "iyi değil" diyorsanız heralde 2030 yılından falan geldiniz. NFS oynayıp biraz etkisinde kalmışsınız. Zamanla geçer.
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2016 09:33
Son need for speed oyunu kadar vasat bir oyun olmadığı için grafiklere pek takılan olduğunu düşünmüyorum.
Freeman 171
Freeman 171 8.10.2016 11:47
Allah akil fikir versin
warehouseman
warehouseman 5.10.2016 13:24
Xbox one kalitesinde oynatacak grafik kartı hanginizde var dedi ya laaa xD
El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış,kaç para len bi xbox.Bi ekran kartı alınabiliyormu bi xbox parasına,amma güldüm şu yoruma ya xD xD
MK Okuru
MK Okuru 5.10.2016 00:17
Bende var kardeş kime şekil yapıyosun bilip bilmeden konuşuyosun
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2016 09:08
Oyun pc için güzel grafikli ama xbox one performansına uzak. Zaten kaçınızda 4k monitör ve xbox one kalitesinde oynatıcak grafik kartı varki :))))))))))
Kalan Karakter: 300 Gönder