1/2

Forza Motorsport 2

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Microsoft'un eşsiz yarış simülasyonu geri döndü.
Xbox sahibiyseniz veya oyunlarıyla ilgilenen biriyseniz Forza Motorsport hakkında bilginiz var demektir. Nasıl olmasın, konsolun çıkardığı en iyi yarış simülasyonlarından olan Forza, Halo'nun ardından konsol satışlarını artıran ender oyunlardan biri olmuştu. Şimdi de ikinci versiyonunu tamamlamaya çalışan yapımcılar sadece Xbox360 için geliştirdikleri Forza 2'nin son ayrıntıları için uğraşıyorlar.

Gerçek simülasyon kuralları

Eğer yarış oyunları içinde en çok Need for Speed serisini seviyorsanız, Forza'ya alışmanız biraz zaman alacaktır; çünkü Forza'daki yarışlarda, gaza bastığınızdan daha fazla fren ile haşır neşir olursunuz. Dönemeçlerde yaptığınız hatanın büyük ihtimalle geri dönüşü olmadığı ve her yarışın bir evvelkine asla benzemediği bir oyun yapısı vardır. Yarışlardaki bu gerçekçiliğin, bir seviyeden sonra hitap edilen oyuncu kitlesini kısıtladığı da bir gerçek. Bu sebeple yapımcılar, ikinci bölüme ekleyecekleri birkaç seçenek ile hem gerçek simülasyon severlerin, hem de arcade tarzından hoşlananların ilgisini çekmeyi planlıyorlar.

İlk bölüme kıyasla, oynanış açısından pek fazla değişiklik olmayacak. Kontrollerde biraz daha gerçekçiliğe gidildiği ve yarışların zorluk derecelerine göre zamanla acımasızlaşacağı söylenenler arasında. Yapımcıların asıl amacı, sadece oyun severleri değil, yarış sporundan hoşlanan herkesi Forza 2 atmosferine çekmek. Bunun için de hem yarış seçeneklerini geliştirmişler hem de zorluk derecesini abartmadan, gerçekçiliği ön planda tutmaya çalışmışlar. Asıl oyun olan kariyer modunda, tıpkı ilk bölümde olduğu gibi yarışları kazandıkça, deneyim kazanacak ve yeni parçalarla aracınızı geliştireceksiniz. Tek kişilik bölümlerin 50 ila 60 saat süreli bir oynanış sunacağı tahmin ediliyor. Tabii ki girdiğiniz her yarışı tek seferde kazandığınızı düşünürsek!

Araçlarınızı keskin virajlara hızlı sokmanız yeni bir problemi beraberinde getirecek, denge. Bahsettiğimiz sadece savrulan ve takla atan araç dinamikleri değil. Çok iyi aldığınızı düşündüğünüz bir virajın hemen ardından gaza fazla basmanız hâlinde kendinizi spin atarken bulmanız mümkün. Hem kontrol kollarındaki titreşimden, hem de aracınızın yol tutuşundan bu dengeyi hissedecek ve fren noktalarına biraz daha dikkat etmek zorunda kalacaksınız.