1/2

Forza Motorsport 3

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
En iyi yarış oyunlarından biriyle tanışmaya hazır olun!
Platformlar XBox 360
Forza Motorsport 3
  • Yapımcı - Yayıncı Turn 10 Studios - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 94
Artılar Yüzlerce müthiş otomobil ve kişiselleştirme fonksiyonu, gerçekçilik, pistler, oynanabilirlik, atmosfer
Eksiler Ufak tefek bug'lar
Forza Motorsport’un birincisi ve ikincisi birkaç yıl önce piyasaya çıkmış ve yarış oyunları tarihine, isimlerini altın harflerle yazdırmışlardı. Forza 2, atasından bile daha çok beğenilmişti. Bunda müthiş süper spor otomobiller kullanma imkanı kadar, günlük hayatta rastlayacağınız pek çok otomobili, gerçekçilik potasında eritip kombine etmesi rol oynuyordu. Ford Focus, Retro bir model olan Chrsyler PT Cruiser, otoyol yarışçılarının gözdeleri Subaru Impreza ve Mitsubishi Lancer Evo, Ford Mustang, Dodge Viper ve elbette rüya otomobiller Porsche Carrera GT, İsveçli Koenigsegg, Ferrari ve lüksün son noktası Bentley Speed 8, Forza 2’nin büyük başarılarında önemli yer tutuyordu.

Otoritelerin birçoğu daha iyisi yapılamaz, tarihin en iyi yarış simülasyonlarından biri darken inanılmaz olan şey gerçekleşti ve daha iyisi yapıldı: Forza Motorsport 3. Üstelik akıl almaz bir otomobil portföyü ve daha nicesiyle birlikte.

Nefesler tutuldu ve yarış başladı!

Önce şunu söylemeliyim ki; daha önce görülmemiş sayıda otomobil kullanma şansınız mevcut. 50 farklı geliştiriciden 400 farklı araçlık bir yelpazeye sahipsiniz. Daha da iyisi bu 400 aracı, 100 farklı pistte kullanabiliyorsunuz. Sürprizleri saklamayı pek beceremem, o yüzden şunu da ekleyeyim: Bu listenin içerisinde arazi araçları da mevcut. Elbette arazi araçlarını kullanmakta asıl nokta hız değil, engelleri en akıllıca ve kısa sürede atlatabilme beceriniz olacak.

Forza Motorsport 3

400 farklı araçtan bahsetmiştik, araçlardan her birini, dilediğiniz gibi boyayabilir, modifiye edebilir, turbo taktırabilir ve motoruyla ilgili çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Kişileştirme seçenekleri sınırsız seviyede. Üstelik bu modifikasyonları yarış tiplerine uygun setler halinde düzenleyebiliyorsunuz. Circuit, oval, Drag, Drift gibi yarış tipleri, farklı yetenekler gerektiriyor. Le Mans 24 saat yarışlarında dahi direksiyon sallamak mümkün oluyor. Le Mans yarışları dayanıklılık bazlı olduğu için, burada yapacağınız geliştirmeler kilit rol oynuyor.

Xbox Live bağlantısı da, size sürekli güncellenen bir içerik sunuyor. Hatta, Live bağlantısı sayesinde, hiçbir markaya ait olmayan, kendi aracınızı yaratabiliyorsunuz. Her bir parçası size ait olan, yepyeni bir tür yaratmaya ne dersiniz? Bu tür; BMW X6 gibi bir S.U.V, Coupe ve yarış otomobili melezi bile olabilir. Ben bu fikre -bir yarış sever ve otomobil tutkunu olarak- harika diyorum. Bir sürprizim daha var. Eminim otomobil tutkunları, yeni Ferrari modeli 458 Italia hakkında bir şeyler duymuştur. Bu otomobil de, indirebilir içerikler arasında bulunuyor.