1/2

FPS Savaşları - 2

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yeni FPS'ler yolda!
Düşmanlarımızı üçüncü bir göz gibi değil de, kendi bakış açımızdan görmek, kullanıcıyı oyunun yarattığı atmosferin içine daha çok çeker kanâatindeyim. Düşmanıma tepeden bakmaktansa, onunla yüz yüze gelmek daha çok heyecan veriyor. Zira karşılaştığınız yaratık, asker veya robot’un... monitörde gördüğünüz bir karaktere değil de, tam size doğru, monitöre doğru saldırması, herşeyi farklı kılan nedenlerin başında geliyor. Böylesine etkileyici bir tür olan FPS’ler, eğer teknik açılardan üst düzey de yapılmazlarsa, sonları hep hüsranla noktalanıyor. Geçtiğimiz yıllar, öyle başarılı FPS oyunlarına sahne oldu ki, yeni gelecek yapımlar için çıta bir hayli yükseğe taşındı! Şimdilerde kullanıcılar, yakın gelecekte piyasaya çıkıp, isimlerinden söz ettirmesi mutlak gözüyle bakılan oyunları bekliyor.

Tarih: 24 Mart 2006 - Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Headfirts Productions’ın geliştirdiği Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth projesini takip edenler, senelerdir yapımın piyasaya çıkışını bekliyorlar. H.P. Lovecraft’ın romanından esinlenilerek hazırlanan oyun, ilgi çekici kurgusu ve FPS türüne getireceği yeni özellikleriyle yoğun talep göreceğe benziyor. 1920’li yıllarda geçen yapıtta Jack Walter ismindeki polisi canlandıracağız. Eski bir balıkçı kasabasında işlenen cinayetler ve kaçırılma olayları nedeniyle, Jack bu kasabaya yollanıyor. Araştırmalara başladığında, olayların arkasında tahmin ettiğinden çok daha büyük bir kötülüğün olduğunu anlayan Jack, artık sadece başkalarının değil kendi hayatını da korumaya çalışıyor. İçerdiği psikolojik korku ve gerilim öğeleriyle, sıradışı oynanışı da birleştirecek olan yapımda, oyun içi arayüz bulunmayacak. Bunun anlamı güç barı, mermi miktarı gibi bilgilerimizin ekranda gözükmeyeceği... Sağlımızın azaldığını, oynanıştaki değişiklikler ile anlayacağız. Gerekirse ağrı kesici alacağız ancak onun da dozunu kaçırırsak halüsinasyonlar göreceğiz. Bunun neticesinde yanımızda bulunan dostlarımızı bile, bize zarar vermek isteyen bir tür yaratık olarak görebileceğiz. Yaratığı öldürmemiz demek, bize yardım etmek isteyen bir dostu kaybetmek olabilecek! Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth, FPS türüne getireceği yeniliklerle, adından çok söz ettireceğe benziyor...

Tarih: 31 Mart 2006 - Condemned: Criminal Orgins

Geçtiğimiz yılın en önde gelen FPS’lerinden olan F.E.A.R.’ın yapımcı firması Monolith Studios, yeni yapımlarını PC kullanıcılarına sunmak için geri sayıyor. Condemned: Criminal Origins isimli oyunda “sıradan bir insan, neden bir seri katile dönüşür?” sorusuna yanıt arayacağız! FBI ajanı olan Ethan Thomas’ı kontrol edeceğimiz yapıtta, şehrin çeşitli yerlerinde işlenen cinayetleri çözmeye ve aralarındaki ilişkileri aydınlatmaya çalışıyoruz... Bunu yaparken ajan Ethan, suçun içine girip, bir katilin psikolojisini anlamaya çalışacak. Suçla ilgili bu yolculuğunda, onun da üzerinde bazı şüpheler oluşmaya başlayacak ve FBI, 2 polis memurunu da ajan Ethan’ı gizliden gizliye takip etmeleri için görevlendirecek.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×