1/3

Fracture

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Savaş arenası geçit vermiyor mu? O zaman yeniden şekillendirin!
Artık alışılmış aksiyon oyunlarından gına geldi. Düşmanlar yol boyunca karşınıza dikilir, elinizdeki silahla güçlü nişancık tekniklerinizi konuşturarak herkesi devirirsiniz. Silahlarınız güçlü, mermileriniz yeterliyse karşınızda hiçbir kuvvet duramaz. Peki ya kötü bir bölgede sıkıştırılmışsanız ne olur? Düşmanlara karşı kendinizi savunabileceğiniz tek bir silahınız bile yoksa ne yaparsınız? Tek yol kaçmak değil mi? Artık değil. LucasArts bünyesinde çalışan Day 1 Studios yeni geliştirdikleri aksiyon oyunları ile tüm dengeleri alt üst edecekler.

Yok olan ülke

Gelecekte yaşanmış büyük savaşların ardından yok olmaya yüz tutmuş, yıkık harabeler içerisindeki bir Amerika Birleşik Devletleri manzarası ile karşılıyor bizi Fracture. Yıkık harabeler içerisinde savaşacağımız oyunun en büyük özelliği ise hasar üzerine odaklanmış olması. Elimize geçecek özel üretim el bombaları ile kendi yolumuzu kendimiz oluşturacak, karşılaştığımız bulmacaları çözeceğiz. Çevredeki her cisim hasar alabilir olduğundan, etkileşim gücünü kullanarak kendi yolunuzu kendiniz açacaksınız. Hatta yapımcıların söylediklerine göre oyun esnasında tüm problemleri silahınızla çözebiliyorsanız, büyük ihtimalle arazi deformasyonunu yeterince verimli kullanmamışsınız anlamına gelecek.

Dünya'yı yeniden şekillendirmek, Fracture yapımcılarının sadece görsel anlamda tasarladıkları bir şey değil. Oyunlarında yakın gelecek senaryolarını biraz da abartarak karamsar bir tablo ile oluşturmuşlar. Uzak gelecekte geçen yapımda yumurta kafalı bilim adamlarının geliştirdikleri bir proje ile karşılaşıyoruz. Kısaca GEH diye adlandırılan Genetically Engineered Human (genetik olarak geliştirilmiş insanlar) dünyanın yeni kaderini belirliyor. Kanser, felç ve sakatlık geçiren insanlara çare olması amacı ile geliştirilen bu proje doğudan gelen bazı yasadışı kuvvetler tarafından ele geçirilmek istenir. Dünyadaki askeri güçler ise batıyı temsil eden Atlantikliler ve doğuyu temsil eden Pasifikliler olmak üzere ikiye ayrılır. Harabe haklini almış tanıdık mekanlarda geçen savaşlar günümüzün izlerini yansıtsa da, ana karakterin karizması eşsiz görünüme sahip.

Standart aksiyon oyunlarındaki gibi karşınıza çıkanı vurmak yerine düşmanlarınıza tuzak kuracak, erişemeyeceğiniz platformlara el bombalarını kullanarak ulaşacaksınız. Mesela bir platformu yükseltmek mi istiyorsunuz? Hemen oraya tectonic el bombanızdan fırlatın ve patlamanın ardından etrafa yayılan parçacıkların yığılarak zemini yükseltmesini izleyin. Ya da subsonic el bombasını kullanarak ayaklarınızın altında kocaman bir krater oluşturun. İsterseniz ise her iki bombayı da bir tuzak amacı ile kullanın ve düşmanlarınızı hiç mermi israfı yapmadan kolay yoldan alt edin.