Freedom Force

Baran Beyin
Baran Beyin 3.06.2010 - 12:31
Fi tarihte Amerika’da Freedom Force diye bir mecmua varmış, hani bizim Superman, Örümcek Adam gibi...
Platformlar PC
Freedom Force
  • Yapımcı - Yayıncı Irrational Games - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar -
Eksiler -

Fi tarihte Amerika’da Freedom Force diye bir mecmua varmış, hani bizim Superman, Örümcek Adam gibi(gerçi onlar da bizim değil ya).. Şahsen hiç denk gelmedim ama belki aranızda bilenler vardır. Maksat nostalji olsun diye oturup bu mecmuanın oyununu hazırlamışlar. İçinde 25 değişik kahraman var ve ne garip ki daha önce hiçbirinin adını duymadım. Neyse bütün bunlar bir yana, oyunu oynarken dergiyi okumuş kadar oluyoruz zaten. Birisine vurduğumuz zaman ekranda aynı bir çizgiroman mecmuası gibi vuruş efektleri yazıyor balon içerisinde. Her ne kadar başta garibime gittiyse de oyuna ısındıkça biraz da insanın belki de çocukken kendini süper kahramanlarla özdeşleştirmesi gibi bir duyguya kapıldım. Öyle ya çocukken hayranı olduğum supermana benzemek için yapabileceğim tek şey önünde S harfi olan bir kazak giymekti. Oysa ki bu oyun içinizdeki kahramanı ortaya çıkarıyor. Özellikle de arabaları kaldırıp düşmanların üzerine fırlatırken. 

Oyunda ister izometrik olarak isterseniz kuşbakışı olarak kahramanı görüyoruz. Mouse’un sol tuşu bizim yürümek , kavga etmek ve yardım almak için işimize yarayacak. Yerdeki Freedom Force amblemlerine sol tuşla bastığınızda gidip çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde sokak serserilerinin üzerine bastığınızda gidip onlara vuracaktır. Oyuna Freedom Force çetesinin lideri MinuteMan isimli kahramanla başlıyoruz. Bu eleman Amerika’nın kuruluş yıllarında giyilen kıyafetlerden giyiyor ve elinde bir asası var. Arkadaş binaların üstüne tek hamlede zıplayabildiği gibi etrafta gördüğünüz her türlü nesneyi de kuş gibi kaldırıp sağa sola fırlatabiliyor. Oyunda ilerledikçe çetenize yeni kahramanlar da katılacak ve daha büyük bir gücü kontrol ediyor olacaksınız.

Oyunda amaç toplumu suç çetelerinden temizlemek, zaten etrafta dolaşan insanlar artık sokakların eskisi kadar güvenli olmadığından bahsediyor. Her köşebaşında eli sopalı adamlar var ve bazıları da silahlı. Polis ise etkinliğini yitirmiş, yani tam süper kahramanlara göre bir ortam. Bu durumda yapmanız gereken elinizden geldiğince Lord Dominion ve güçlerine karşı koymaktır. Oyun çok zor diyemeyeceğim, ama biraz uğraştırabilecek yerler de mevcut. Mouse ile kolay bir oynanabilirlik seviyesine ulaşılmış, sol mouse tuşu nerdeyse tüm ihtiyaçlarınıza cevap verirken sağ tuş ile de menü açılmak suretiyle kalan işler halledilebiliyor. Toplam 23 bölüm var ve adeta bir çizgiroman büyüsüyle gelişiyor olaylar.

Değişik bir tarz, başlangıçta bana hoş geldiyse de süre ilerledikçe oyun yavanlaşıyor. Belki de artık süper kahramanlar ilgimi çekmiyor bilemiyorum ama o ilk tadı aldıktan sonra oyun monotonlaştı hatta kapatırken bir ara neden böyle bir oyun yapmışlar diye de düşünmedim değil. Ha illaki çizgiroman hastasıyım kaçırmam diyorsanız siz bilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2021 17:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
Freedom Force

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×