1/2

Frontlines: Fuel of War

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Kaos Studios'tan adı gibi kaosun ve savaşın yaşandığı bir oyun geliyor!
Geçtiğimiz sene piyasaya sürülen Quake Wars ve gene yakın zamanda çıkan Unreal Tournament 3’ten sonra, online FPS oyunları kervanına Frontlines: Fuel of War da katılacak. Uzun bir süredir geliştirilmekte olan oyun, Kaos Studio tarafından hazırlanıyor. Kaos Studio içinde çalışan ekip, daha önce Trauma Studio olarak faaliyet göstermişti. Trauma, Battlefield 1942 için Desert Combat modunu geliştirdi. Başarılı Desert Combat’la dikkatleri üstüne çeken yapımcı, Digital Illusions tarafından satın alındı. Batllefield 2’nin geliştirilmesinde yer aldı. Bir süre daha çalışmalar yaptıktan sonra, Digital Illusions tarafından kapatıldı. Trauma Studio’nun ömrü kısa sürdü. Ama daha sonrasında yapımcı ekip THQ’nun şemsiyesi altına girerek Kaos Studio adında, Frontlines: Fuel of War’ın yapımına başladı. Oyun aslında bir süre kapalı kutu vaziyetteydi. Daha sonra açıklanan detaylar, gösterilen videolar ve ekran görüntüleriyle detayları gün yüzüne çıktı. Son olarak yapılan beta testiyle beraber oyunu deneme fırsatı yakalandı.

Frontlines, konu olarak petrol için büyük bir savaşa giren Western Coalition ve Red Star Alliance arasında Ortadoğu'daki mücadeleyi ele alıyor. İki tarafta aslında farklı ülkelerin bir araya gelip oluşturdukları birer koalisyon. Western Batı tarafını, Red Star ise Doğu tarafını oluşturuyor. Oyunun ana menüsünde Singleplayer, online, LAN, normal ayarlar ve ekstra seçenekleri yer alıyor. Ancak beta olduğu için sadece online oynanabiliyor, normal ayarlar seçilebiliyor ve ekstradan Field Guide’a bakılabiliyor. Normal ayarlarda kontrolleri, grafikler, sesler gibi kısımlar bulunuyor. Bir de Hud Preference(Görüş tercihleri) kısmı var. Buradan ekrandaki göstergeler(Düşmanların isimleri, objektiflerin yeri, mini harita vs…) ayarlanabilir. Field Guide, yapımla ilgili temel işlevleri, kullanılanları ve senaryodaki ayrıntıları ele alıyor. Buradan oyunun hikayesi, savaşların hangi zamanlarda yapıldığı(War Timeline adında 2005 şu ülke katıldı, bunlar yaşandı gibi ayrıntılar var), ne gibi gelişmelerin yaşandığı, araçlar, silahlar, karakter sınıflarının detaylarına bakılabilir.

Kaos ortamına giriş

Battlefield gibi online FPS’lerden alışıldık genel işleyiş, Frontlines’ta da sürüyor. İşaretli olan yerlere gidip(Petrol kuyusu, rafineri gibi) burayı kendi tarafımıza katıyoruz. Sadece gerekli yere gidip orada durmamız ve rengi kendi tarafımıza değiştirmek kalıyor. Her yer ele geçirildikten sonra, son olarak rakip tarafın ana üssünü ele geçirmeye çalışıyoruz. Ana üs de alındıktan sonra raund bitiyor ve yeni raund başlıyor. Betada bunun dışında başka bir oyun modu yoktu.

Frontlines betaya girdiğimizde 6 farklı sınıf karşımıza çıkıyor. Bunlar; Assault, Heavy Weapon, Sniper, Anti-Vehicle, Special Ops ve Close Combat. Her sınıfın kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Her sınıfta üç ayrı silah bulunuyor. Sınıfın çeşidine göre ana silahı(Anti-Vehicle’sa roket atar, Heavy Weapon’sa ağır makineli gibi), tabanca ve yine sınıfa göre patlayıcı var. Mesela Special Ops’ta, C-4 bulunurken, Sniper ise Frag Grenade kullanıyor. Her iki koalisyondaki sınıflar, birbirine eşit güçte. Red Star’daki Heavy, Western’deki Heavy’le aynı uzaklığa, aynı hasar oranında ateş ediyor. Bu konuda bir torpil yok. Aynı şekilde genel işleyiş tutturulmaya çalışılmış. Mesela Anti-Vehicle, araçların hakkında rahatlıkla geliyor. Yere mayın döşeyerek araçları patlatabiliyor. Ancak birebir karşılaşmalarda, mesela Close Combat karşısında etkisiz. Bunlar zaten normal bir durum. Aynı şekilde Sniper uzaktan çok güzel avlayabiliyor, ancak yakın çatışmalar da daha etkisiz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×