1/2

Full Spectrum Warrior

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
No Tangos…Move, move, move!
Platformlar XBox
Full Spectrum Warrior
  • Yapımcı - Yayıncı Pandemic Studios - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 92
Artılar Kaliteli yapay zeka, orjinal oynanış, mükemmel sesler
Eksiler Bazen grubu dizmek zahmet verebiliyor, düz aksiyonseverlere göre degil

Full Spectrum Warrior, üçüncü şahıs gözünden aksiyon ile gerçek zamanlı stratejinin birleşimi olan bir oyun. Amerikan ordusunda da simulasyon olarak kullanılan motor uygulanmış. Sıkı bir askeri taktik oyununa hazırlanın...

Farklı stiliyle dikkat çekiyor

Full Spectrum Warrior'un ilk dikkat çeken özelliği, oynanışı bana göre. FSW de küçük bir Amerikan birliğini yönetiyoruz. Charlie-90 kod adlı bu birlik, Birleşmiş Milletler gücü olarak Orta Doğu’ya gönderiliyor. Olaylar birden kontrolden çıkıyor ve belki de hiç bir çatışmaya girmeyeceği düşünülen Charlie-90 savaşın ortasında kalıyor. Oyun sinematikleri dikkat çekiyor. 

Başlangıçta sizi bir eğitim bölümü bekliyor. Burayı dikkatlice geçmenizde ve kontrollere alışmanızda fayda var. İsterseniz direkt gerçek aksiyona da girebilirsiniz ama pek tavsiye etmiyorum.

Sekiz kişilik bir ordu.

FSW’de siz tek bir mermi bile atmayacaksınız. Evet doğru duydunuz. Sizin göreviniz gözlemek, taktik vermek ve yönlendirmek. İki adet dört kişilik saldırı ekibiniz var; Alpha ve Bravo. Kararlarınız bu askerlerinhayatlarını ilgilendiriyor. Her ekipte bir lider, normal silahlı, otomatik silahlı ve patlayıcı uzmanı asker var. Bu askerlere nereye gideceklerini, ne yapacaklarını ve nereye, nasıl siper alacaklarını söylüyorsunuz. Pandemic neredeyse Manga komutanı olmanın gerektirdiği tüm olasılıkları oyuna koymuş.

U.S. ordusunda da oyunun motoru eğitim amaçlı kullanılıyor. FSW günümüzde sık gördüğümüz şehir savaşları düşünülerek geliştirilmiş. Çatışmalar, dar sokaklarda olabiliyor, bir düşman herhangi bir balkon ya da kapı arkasından size ateş edebiliyor, pusu kurabiliyor.

Yapay zekanın fazlasıda zarar

Pandemic oyunun yapay zekasına çok zaman harcamış. Ekipdeki her asker kendi başına sahip olduğu fonksiyonlara sahip. Kendilerini savunma kabiliyetleri var. Ateş sahalarına giren bir müttefik olunca silahlarını hemen indiriyorlar. Onlara emir verdikçe, taktik olarak en iyi pozisyonları alıyorlar. Mesela, ekibi bir köşede dizerseniz, diğer askerler hareket ederken, ekip lideri hemen köşeye geçip düşmanları gözlüyor ve rapor veriyor arkaya. Ekiplerin hareketlerini, manevralarını iyi planlamak gerekiyor. İki ekibi aynı anda yönetebilmeyi öğrenmeniz gerekiyor ki, birbirlerinin hareketlerine zarar vermemeliler, ayrıca devamlı birbirlerini kollamalılar. Bir ekip hareket ederken diğer ekibin onları koruması ya da ayrı ayrı siper alarak ilerlemeleri ve birbirlerini korumaları gibi.

Arkadaşları unutmayalım

FSW, Xbox Live servisini ve iki kişilik co-op modu destekliyor. Böylece siz Alpha ekibini yönetirken, arkadaşınız Bravo’yu kontrol ediyor ki harika bir olay diyebilirim. Xbox Live’da oynuyorsanız da benzer bir mod var. Ama diyelim tek takılıyorsunuz. Birden birisi gelip diğer ekibinizi kontrol edebiliyor. Ne kadar ilerlemiş olursanız olun mühim değil.

Satranç mı desek


Bir nevi satranç türevi oyun diyebiliriz. Siz ilerlerken düşmanlarda elbette hareketlerini yapıyorlar. Statik beklemiyorlar. Aynı başarılı AI onlar içinde geçerli. Bir düşman diğerini destekleyerek ilerliyor ve çevrelerinden oldukça haberdarlar. Ekibiniz ateş altında kaldığında ve siz hangi hamleyi yapayım diye düşünürken; size bağırıyorlar emir vermeniz için. Bazen bir ekip elemanı yaralı arkadaşını kurtarırken, diğer ekip onları koruyor. Bu da başka kararlar vermenizi gerektiriyor. Çünkü iki askeriniz çatışmada olmuyor. Böyle anlarda operasyona devam mı; yoksa CASEVAC’a (mobil hastane) dönüp, medikal yardım mı diye karar vermeniz gerekecek. Bu kararların baskısını hissedeceksiniz. Her ne kadar oyun olsa da FSW bu konuda başarılı. Reflekslerin testinden çok, zihinsel baskılara dayanıklılığınızı ölçüyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×