1/2

Galleon: Islands Of Mystery

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kaptan Rhama Sabrier’in 7 yıl geciken macerası.
Platformlar XBox
Galleon: Islands Of Mystery
  • Yapımcı - Yayıncı Confounding Factor - Atlus
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 70
Artılar Alışılmışın dışında dövüş sistemi. Farklı kombo hareketleri.
Eksiler Vasat grafikler. Kamera hataları. Kontrollere alışmak zaman alıyor.

Oyun dünyasını takip edenler için son derece tanıdık bir isim Galleon. İlk olarak 1997 yılında proje olarak başlanan Galleon, öncelikle DreamCast için duyurulmuştu. Çalışmalar devam ederken PlayStation 2’de çıkarılmasının daha uygun olacağı düşünüldü ve tüm çalışmalar PS2 için dönüştürüldü. Aradan uzun zaman geçmedi ki bazı anlaşmazlıklar yüzünden bu sefer platform GameCube olarak belirlendi. GameCube platformunda da bir türlü çıkmayı başaramayan oyun bir de yayıncı değişikliğine uğradı. Interplay tarafından yayınlanması gereken oyun nihayet Atlus isimli bir firma tarafından Xbox platformu için piyasaya sürüldü. Sancılı geçen piyasaya çıkış macerasından sonra nihayet oynanabilir hale gelen Galleon, ‘Lara Croft’un yapımcılarından’ imzasını kullanarak bir yerlere gelmeye çalışmak yerine, farklı oyun yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Galleon, kaşif Kaptan Rhama Sabrier’in maceralarını konu alıyor. Kaptan Rhama, ünlü doktor ve bilim adamı Areliano’nun isteği üzerine uzak bir ada olan Akbah’a gelir. Areliano gezilerinden birinde gizemli bir obje bulmuştur. Ne olduğuna anlam veremediğinden bildiği tek kaşif olan Rhama'dan yardım ister. Sadece bir taşın ne olduğunu anlamak için çıkılan macera 6 farklı adada aşk, macera, dövüş ve ihanetle dolu büyük bir efsaneye dönüşür.

Kaptan Rhama ilk sahneden itibaren oldukça renkli bir kişilik sergiliyor. Diğer insanlarda olmayan yeteneklere sahip, üstün bir kahraman olan Rhama, normalden çok daha fazla zıplayabilen, çok daha güçlü ve üstün dövüş teknikleri olan birisi. Bu kadar yeteneği nereden aldığı ya da insan üstü bir varlık olup olmadığı hakkında en ufak ipucu vermeyen oyunda, bin bir çeşit düşmanla karşılaşacak, “Tomb Raider’ın yapımcılarından” ismini sonuna kadar kullanabilmek için platformdan platforma atlayacağız. Çıplak elle dövüşten kılıçlı savaşlara, adventure unsurunu taşıyan minik bulmacalara kadar güzel bir macera yaşayacağız Rhama ile.

6 büyük ada 6 büyük macera…

Rhama’nın çok farklı dövüş teknikleri olduğundan bahsetmiştim, bunu biraz açalım. Öncelikle nereden ve nasıl öğrendiği pek bilinmeyen çok gizli bir dövüş tekniğine sahip Rhama. Düşmanının belli noktalarına vurarak onu felç edebilir, aynı anda 3-5 kişi ile dövüşebilir, olağanüstü kombo hareketleri ile rakiplerini alt edebilir; hatta 3. sınıf ninja filmlerinde gördüğümüz ‘Ölüm vuruşu’ gibi darbeler atarak rakiplerini tek hamlede etkisiz hale getirebilir. Geniş bir dövüş yelpazesi sunan oyun, ilk bölümlerde akıllıca uygulanan alıştırma bölümü sayesinde tüm kontrolleri kullanıcıya gayet rahat bir şekilde öğretiyor. Elbette yapılacak kombo hareketler bir bir açıklanmıyor. Bunları oyun içerisinde ‘X’ ve ‘Y’ tuşlarını kombine kullanarak kendimiz bulmalıyız. Oyunun adventure-platform türünü yansıtmasından ötürü kontrollerde ilk öğrenilmesi şart olan unsur; ‘safe walk’ yani güvenli yürüyüş. Daha açık bir ifade ile yavaş ve dengeli yürümek diyebiliriz. Rhama dövüş tekniğinde olduğu kadar denge konusunda da oldukça başarılı. Oldukça ince tahta köprülerden geçmek için kontrol kolunu çok hafif iterek ‘safe walk’ modunda yürümeliyiz. Yol boyunca atlama yapacağımız pek çok platform olacağı gibi tırmanmamız gereken bölümler de olacak. Alışılmışın dışında kontroller sunan oyunda, karakterimiz Rhama duvarlara geldiğinde otomatik olarak tırmanıyor. Yetişemediği yerlerde ise zıplamamız onun platformu tutması için yeterli oluyor. Daha sonra kendisini otomatik olarak yukarıya çekip yoluna devam edebiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×