1/5

Game Editor

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Siz hala Mario mu oynuyorsunuz?
Programın resmi internet adresi: http://game-editor.com/

Öncelikle tıpkı Game Maker 6.0’da olduğu gibi Game Editor’de de, oyun yapma aşamasındaki yardımlarından dolayı Başar Özcan’a çok teşekkür ederim.

Bir dönem Mario, platformlarda fırtına gibi esiyordu. Eğlenceli oynanışla, rengarenk bir atmosferi buluşturan oyunun, aynı isimle filmi bile yapılmıştı. Böylelikle, bir nesil bu çılgın musluk tamircileriyle büyüdü denilebilir. Şimdi bile o 2B Mario’yu oynayan eski kuşak oyuncuların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Yeni kuşak ise Mario’yu 3B olarak tanıdı. Fakat bir gerçek var ki, bu Musluk tamircisi çoğumuzun kalbinde hala 2 boyutlu olarak yatıyor.

Super Mario adındaki 2B platform oyununun, benzerini yapabileceğimiz bir program mevcut. Game Editor isimli yazılım, bizleri eski günlere götürüp, kendi kahramanlarımızı yapmamız için fırsat tanıyor! Ne dersiniz kulağa hoş geliyor değil mi? Gelelim Mario’yu tahtından indirecek oyunun yapım aşamasına.

Game Editor’un kurulumunu tamamladıktan sonra “Click here to for the tutorials” sekmesini es geçmeyin. Programın işleyişi hakkında fikir edinmek istiyorsanız, daha en başta Tutorial’lerin bir kaçını izleyin. Çünkü ilk bakışta program oldukça komplike gözüküyor.

Ben daha iyisini yaparım

Öncelikle plan yapalım. Yeni bir platform oyunu yapıyoruz. İlk olarak arkaplanı hazırlamamız gerekiyor. Sonrasında kullanacağımız karakterleri belirleyip, aralarındaki bağlantıları kuracağız. Son olarakta gerektiği takdirde oyunumuzu biraz süsleriz.

Bahsettiklerimin bir kısmı size yabancı gelebilir ama moralinizi hiç bozmayın. Çünkü az sonra platform oyunları arasına, güneş gibi doğacak yapımın temellerini atmış olacağız.

Küçük bir not: Yapılan tüm işlemler programın içindeki dosyalarla yapılmıştır. Dilerseniz kendi resim(Bmp, Png...) dosyalarınızı da kullanabilirsiniz.

Planın ilk aşaması: Arkaplan ayarlarını yapalım

Öncelikle yukarıdaki barı kullanarak “Config” sekmesine tıklayın. Burada “Grid Settings”e girin. Açılan pencerenin en üstündeki “Show”u, Hide’a getirin. Böylelikle ekrandaki ızgaradan(Grid) kurtulacağız. Tabii Grid ile çalışmak size kolay geliyorsa, tercihinizi Show yönünde de kullanabilirsiniz. Şimdi tekrar “Config”e girin ve “Game Properties”e tıklayın. Ekrana gelen pencerede “Game Resolution”dan oyununuzun çözünürlüğünü ayarlayın. Yapılan değişiklik sonucu ekrandaki çerçeve boyutları değişecektir. Bu beyaz çerçeve, sizin oyun esnasında görebileceğiniz alanı belirtiyor. Yine bu ekranda “Game Background Color” seçeneğine tıklayarak, dilediğiniz arkaplan rengini seçebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×