1/5

Game Maker 6.0

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bırakın kodlamaları! Gelin oyun yapalım!

Her oyuncunun hayalini kurduğu bir bilgisayar oyunu vardır. Bu kimi zaman çok gerçekçi bir futbol oyunu olur kimi zaman ise heyecan verici bir aksiyon oyunu. Yalnız akıllarda hep şu soru yer eder; “Neden böyle bir oyun yok?”. Muhtemelen yanıtın olumsuz olma ihtimali çok yüksek. Gelişen teknolojiyle beraber insanların beklentileri de fazlalaştığından, bu durum hayallerimizin önüne her daim barikat kuruyor. 

Game Maker 6.0, düşlerinizdeki oyunu olmasa bile yaratıcılığınızı konuşturup, basit oyunlar yapmanız için fırsat tanıyor. Üstelik bu fırsatı kullanmak için programcılık bilgisine sahip olmanız gerekmiyor! Yapmanız gereken son derece kullanışlı hazırlanmış Game Maker ile beraber gelen materyalleri kullanmak. Tabii isterseniz kendi çizimlerinizi de program sayesinde birer oyuna dönüştürebilirsiniz.

Nasıl kullanılır Game Maker?

Game Maker genel olarak basit bir program. Oyun yapımı konusunda en ufak bir bilgiye sahip olmasanızda, bir kaç saat içinde alışabilirsiniz. Hatta oyun yapamamak için daha önce hiç oyun oynamamış olmak gerekiyor. Tabii ki böyle bir durumda yapacak birşey yok.

Program, bir birine ekleyeceğiniz duvarlardan objelere, arkaplanlardan seslere kadar epey materyal içeriyor. Ne yazık ki bahsi geçen araç gereçlerin hemen hemen hepsi 2 boyutlu. Game Maker’ın 3 boyut desteği de bulunuyor fakat son derece kısıtlı.

Hadi oyun yapalım!

Bir çoğumuzun çocukluğunda oynadığı Arcanoid isimli oyunu, son derece basit bir şekilde Game Maker 6.0 ile yapabiliriz. Nasıl mı? Şimdi sizlere adım adım Arcanoid’i yapılışını anlatacağım.

Game Maker 6.0

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×