1/2

Game of Thrones- Ascent

Mert Günhan 24.07.2013 - 18:11
Sosyal dalgalarda buram buram Westeros rüzgarı
Platformlar PC
Game of Thrones- Ascent
Merlin Puanı 83
Artılar - Harika hikaye, derin atmosfer, keyifli diyaloglar, kaliteli sunum ve basit ama zevkli mekanikler
Eksiler - Bir yerden sonra kendisini çok tekrar edebiliyor, sunucu sorunları dayanılmaz hale getirebiliyor tecrübeyi
Son üç yılın en çok izlenen dizilerinden Game of Thrones, şüphesiz her geçen yıl popüleritesini kat kat arttırmaya devam ediyor. Sosyal mecraların hayatımıza girmesiyle birlikte oluşan sosyal oyunculuk modelleri ise sürekli olarak kendisini yeniliyor ve kalitesini arttırıyor.

İşte bu kervanın son üyesi Game of Thrones: Ascent. Facebook üzerinden arkadaşlarınızla ve dünya çapında oynayabileceğiniz browser bazlı bir RPG oyunu olan Ascent, gerçekten de Game of Thrones hayranlarının aylarca başından kalkamayacağı bir eğlence olmayı vaat ediyor.
Peki ama Ascent’i diğer Facebook oyunlarından bu kadar ayıran ne? Neden bu kadar uzun süre başından kalkamayacaksınız diyorum, sebebi oldukça sağlam ;hikayesi ve sunumu.

Game of Thrones- Ascent
Oyunun hikayesine göre, kendi yarattığımız bir evin içerisinden, yeni yetme bir soylu olarak başlıyoruz. Biraz mülkünüz, toprağınız ve çevrenizde hizmetkarlarınız var, buna göre çeşitli kararlar verip, bu kararlar doğrultusunda açılan hikayeyi oynuyorsunuz. Karar mekanizmalarında en önemli yardımcılarınız ise Sworn Sword isimli farklı yeteneklere sahip NPC karakterler.

Oyunun çoğunluğu görev yapmakla geçiyor, yani karşınıza çıkan diyalog seçeneklerinden size en uygun olanını seçip hikayeyi devam ettiriyorsunuz, bazı kararlarınız gayet işinize yararken bazıları doğru olsa bile kötü sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Ahlaki yöneliminizi belirleyen puan türleri var, bunlar gelenekçi Old Ways ve yenilikçi New Ways olarak ayrılıyor. Realm, Family, Truthful, Cunning gibi yönelimler de mevcut, hikaye içerisinde verdiğiniz kararlara göre bu oranlar sürekli olarak değişiyor ve değişimine bağlı olarak farklı olaylar yaşıyorsunuz.

Hikayelerde verdiğiniz kararları uygulamak LORD olduğunuz için genelde sizin değil size bağlı “Kılıçlarınızın” işi. Sworn Sword’lar yeteneklerine göre farklı görevlere atılıp farklı sonuçlar alabiliyorlar. Mesela 70 yaşında bir entrikacı amcayı haydut avına çıkartırsanız acımazlar takarlar bıçağı.

Görevleri babamızın hayrına yapmıyoruz tabii ki, her görevin sonunda para kazanıyoruz, hikaye içerisinde ilerliyoruz, görevleri başarmanın da farklı yolları var tabii, karakterinizin geliştirdiğiniz yetenekleriyle birlikte hangi göreve daha yatkın olabileceğini biliyor olmalısınız, bu arada yönettiğimiz LORD’da bir karakter olarak geliştirilebiliyor.

Game of Thrones- Ascent
Tabii ki Game of Thrones: Ascent’in en vurucu yanı Facebook sayesinde yakaladığı devasa multiplayer özellikleri. Bazı görevlere arkadaşlarınızı çağırabilme, onlarla çeşitli yöntemlerle uğraşabilme, arkalarından işler çevirebilme gibi elementler Ascent’in entrikasını arttırırken, gelin alıp verme, damat yollama gibi alengiri geniş draması bol aksiyonlara girebiliyorsunuz, oldukça enteresan görüntülere şahit olmak mümkün.

Kaleniz var, topraklarınız var, hikaye ilerledikçe de Westeros’un büyük evlerinden birisine kendinizi kabul ettirip bağlılığınızı sunabiliyorsunuz, bu sayede yeni özelliklere sahip olup namınızı bolca yürütebiliyorsunuz, tabii hikaye gittikçe ilginçleşiyor.

Game of Thrones: Ascent için ekibin gerçekten çok ciddi çalıştığı aşikar, üzerine düşünülmüş hikayeler, diyaloglar ve onlarca kaliteli içerik oyunun başında vaktinizi geçirirken sizi daha da atmosfere dahil ediyor, en azından okumayı seviyorsanız Westeros ile ilgili okuyacak pek çok şey bulabilirsiniz.