1/2

Gameboy Advance

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Nintendo'nun oyun konsolu Gameboy Advance yavaş yavaş Türkiye'de de boy göstermeye başladı.
İlki 1989 yılında çıkan Gameboy, piyasaya sürülür sürülmez popüler olmuştu. Gameboy'un dünyanın her yerinde milyonlar satmasından sonra bu sektöre iyice önem veren Nintendo, piyasaya Gameboy Pocket adlı yeni bir alet sürdü. GBP, ilk Gameboy'a göre biraz daha büyük bir ekrana sahip olmasının yanında, çok daha ince ve küçüktü. Aradan zaman geçti ve Nintendo karşımıza Gameboy Color ile bir kez daha çıktı. İlki gibi olay yaratan GBC, renkli ekrana sahip olduğundan popülerliğini şu birkaç yıla kadar devam ettirdi. Çok hızlı gelişen oyun sektöründe, GBC'dan sıkılan insanlar daha da yeni birşeyler istemeye başlar oldular. GBC'ın ömrünün artık bittiğini anlayan Nintendo'da kolları sıvadı ve bambaşka bir Gameboy üretti. Gameboy Advance...

Kendini sadece oyuna adamış bir firma olan Nintendo'nun yeni oyun konsolu Gameboy Advance yavaş yavaş Türkiye'de de boy göstermeye başladı. Önceki versiyonlarına göre bambaşka bir görünüme sahip olan GBA, yepyeni birçok özelliği ile hand-held oyun piyasasında büyük bir çığır açacak gibi...

Gameboy Advance'in yeni özelliklerine şöyle bir bakacak olursak..

- Yeni Yatay Tasarım: Gameboy Color'dan bile ince olan yeni tasarımı ile (82 x 144.5 x 24.5 mm) GBA ele daha iyi oturuyor. 

- Büyük Ekran: GBC'dan %50 daha büyük olan ekranı ile (40.8 x 61.2 mm) oyun oynamak daha da zevkli oluyor.

- Yeni Sistem: 32-Bit renk derinliğinde (yani 32.768 renk!!!) ve 240x160 nokta çözünürlüğünde grafik işleyebilen yeni sistemin oyunları bilgisayar oyunlarını unutturacak kadar güzel ve gerçekçi.

- Geliştirilmiş Multiplayer Özelliği: Destekleyen oyunlarda 4 kişiye kadar oyun oynayabilme özelliği. Bundan böyle özellikle araba yarışları daha da zevkli olacak...

- Yeni Ses Sistemi: GB oyunlarındaki baş ağrıtan kalitesiz müzik ve ses efektlerine son veren yeni PCM Stereo ses çipi ile ses efektleri daha da gerçekçi, arkaplan müzikleri daha da kaliteli bir hal almış.

- İki Yeni Tuş: GBA'nın üzerinde bulunan iki yeni tuş ile oyunun kontrolünü sağlamak daha da kolay olmuş.

- Uzatılmış Pil Ömrü: GBC'a göre %50 daha da uzun süre açık kalabilen GBA, iki adet AA pil ile 15 saat kadar sizi eğlendirebiliyor.

- Nintendo GameCube Uyumluluğu: Satın alacağınız ekstra bir kablo ile Gameboy Advance'inizi evinizdeki GameCube'e bağlayıp Gamepad olarak kullanabiliyorsunuz.

Aletin genel özellikleri böyle. Gameboy Color'a kıyasla onlarca artısının yanında birkaç eksisi de bulunuyor. Mesela GBC'da bulunan infrared port GBA'dan kaldırılmış. Birde aletin hiç bir yerinde contrast ayar tuşu bulamadım. Sitesinde bu ayarı ekrana gelen ışığa göre aletin bunu otomaik olarak ayarladığını yazmışlar ama bana öyle gelmedi.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×