GearGrinder

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Ortalığı dağıtma vakti geldi!
Platformlar PC
GearGrinder
  • Yapımcı - Yayıncı Headup Games - Headup Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 55
Artılar Eğlenceli oyun modları
Eksiler Grafikler, bazı program hataları, bir süre sonra kendini tekrar ediyor
Özel yapım zırhlı ve silahlı araçlarla yapılan yarışlar, birbirlerine meydan okumalar ve daha niceleri… Aslında bunlara birçok film karesinde ve oyunlarda rastladık. Hem yarış hem de aksiyon bir arada olan isimler var. Carmageddon derken, aradan yıllar geçti, hatta bu sene yakın zamanlarda Clutch listeye dahil oldu. GearGrinder, arabadan tıra terfi edip, vitesi daha arttırıyor ve büyük oynuyor.

Naçizane bir konuya sahip oyunda, Jack Hammer adında haşin bir adamı yönetiyoruz. GearGrinder’da özel bir tıra sahibiz. Araç zırhlı ve silahlı, hatta arkasında kocaman jet motorları var ki, bunlar maşallah tırı yakmadan nitro görevini üstleniyor. Yalnız tırı iki şekilde kullanabiliyoruz, ya silahlı ya da silahlar olmadan nitroyu kullanabildiğimiz saf haliyle. Bunu da “Transform” özelliğiyle yapıyoruz. Tek tuşa basın silahlar ortaya çıksın, gene Transform tuşuna basın eski hale geri dönün. Bu yaratıcı fikir(!) açıkçası değişik görünse de, bazı zamanlar aksiyon durumlarında ufaktan karmaşıklık yaratabiliyor.

Vur, kır, parçala!

GearGrinder’da 45’in üzerinde görev ve farklı oyunları modları bulunuyor. Bunların geneli işaretli polis araçlarını yok et, şu kadar zamanda araç parçala cinsinden. Yeri geldiğinde bizimki gibi tırlarla yarışıyoruz, otobanda trafiği altüst ediyoruz; hatta uzaktan kumandalı arabayı bowling topu yerine kullanıp, birçok aracı parçalayabiliyoruz. Flatout’taki eğlenceli ve sıra dışı modların benzerlerine, GearGrinder’da rastlayabilirsiniz. Demin belirttiğim bowling örneği dışında, gene tırımızı kullanıp, eski hurda araçları parçaladığımız bir başka bowling eylemi daha var. Bunlara ek olarak slalom veya klişe de olsa bir arenada en fazla zamanda rakip araçlara karşı dayanmak gibi aksiyonlara girişiyoruz. Oynadığımız her kulvar içinde başarımıza göre birinci, ikinci veya üçüncü oluyoruz, bu da bize puan kazandırıyor.

GearGrinder
"Özel yapım tırımızla yeri geldiğinde trafiği altüst edip, araçları parçalıyoruz."

Yapımda ilerledikçe geliştirmeler açılıyor. Daha iyi silah, zırh, yeni motor vs… sahip oluyoruz. Silahlar demişken, tırın üstünde bir tane ana, diğer yanlarda ise ikinci olarak silahlar var. Bunların hepsiyle ateş edebilir veya ana silahı kullanıp, daha fazla hasar verebiliriz. Aldığımız geliştirme ile arkamızda mayın bile bırakabiliyoruz. Yapımla ilgili olarak en başta kapalı, sonradan oynadıkça açılan Artwork ve sinematikler var. Bunlara ana menüden ulaşabilirsiniz. GearGrinder’ın single player’ı dışında bir de LAN olarak oynanan 8 kişi destekli bir multiplayer modu koymuşlar. Ancak çoklu oyuncunun online bazlı olmaması kötü olmuş.

Dur, inecek var!

Oyunun grafikleri içinse pek iyi yorumu yapamam. Hatta yer yer vasatın altında kalan bir görsellik bile olabiliyor. Ses efektleri fena değil, seslendirmeler bazen vurgulu, bazen de vurgusuz halde kendi kendine çekişme içinde. GearGrinder’da çarptığımız rakip tırlar ve kendi aracımız hasar alıyor, görünümü bozuluyor; ama bunun sürüşe bir etkisi yok. Küçük araçlar ise tırın önündeki sivri eklentiyle hafif dokunuşta patlıyor.

Sonuç olarak oyunun biraz eğlendiren bir yapısı olsa da, genel olarak uzun soluklu değil. Ara ara açıp, ortalığı yıkabilirsiniz.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2023 21:52
Kalan Karakter: 300 Gönder
GearGrinder
İlginizi Çekebilir