Geçen seneye göre PC oyunculuğu şu anda ne alemde bulunuyor?

Geçen seneye göre PC oyunculuğu şu anda ne alemde bulunuyor?

Furkan Güler
Furkan Güler 5.03.2018 - 13:42
Pazarda büyüme mi yaşandı? Yoksa hala yerinde mi sayıyor?

Konsol ve mobil platforma nazaran biraz daha geride olan ancak sağlam bir çekirdek kitleye sahip olan PC oyunculuğu sektörü hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. Ünlü araştırma firması Super Data'nın yayınladığı yeni istatistiklere bakılırsa, 2017 yılının Ocak ayından bu yana PC oyunculuğu sektöründe yüzde 24'lük bir artış yaşanmış. Ayrıca dijital oyunlarda 9 milyarlık bir satışın da gerçekleştiği belirtiliyor.

PC pazarında büyüme var

Tabi ki genel olarak bu büyümenin MMO'lar ve çevrimiçi oyunlar sayesinde olduğunu belirtelim. Yani konsollarda olduğu gibi PC oyuncuları, pek fazla AAA oyunlara ilgi göstermiyorlar. Super Data ayrıca Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege'in, kendi içerisinde 2015'ten bu yana oldukça hızlı büyüdüğünün altını çizdi. Ubisoft geliştiricilerinin oyunu desteklemesi, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege'e yaramışa benziyor.

Playerunknown's Battleforunds ve Fortnite'ı da unutmamak gerekiyor. Paylaşılan bilgilere göre iki oyun da toplamda 200 milyon dolara yakın gelir elde etmeyi başarmış. Popüler video oyunlar listesinde ise PC tarafında League of Legends  bulunurken, konsolda Call of Duty: WWII, mobilde ise Honour of Kings bulunuyor.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2020 08:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.03.2018 16:28
Fps oyunları PC de oynanır. Satması normal. Yalnız fiyatları çok yüksek.
MK Okuru
MK Okuru 5.03.2018 18:20
Yanlış konsolda fps çok daha zevkli
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.03.2018 16:23
PC oyunculuğunda büyük gerileme var. Eakiden PC demek HL2 AAA oyunlar demekti... Ekran kartı piyasası yine yerinde sayıyor ve fiyatlar katlanıyor...

Sadece MMO benzeri oyunlarda büyüme olduğu için PC'ye RDR2 çıkmıyor...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.03.2018 14:16
pc oyunculuğunun pazar payının büyümesi normal, p2core quad, 2gb ram, gtx460 ile gta5 oynadım geçen gün, bir müddet gülme krizine girdim ancak sonra fakettim ki düşük ayarlarda ortalama 45fps ile bu oyun gayet keyif veriyor. Donanım yenileme ihtiyacı düştükçe oyun satışının artması normal bence.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.03.2018 14:00
Ekran kartı piyasası böyle devam ederse pc oyunculuğu çöküşe geçer.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×