GeForce 2 Pro GTS 400

Gürkan Kara
Gürkan Kara 3.06.2010 - 12:31
GeForce 2 gts grafik işlemcisi ve 5 ns’lik DDR Sdram bulunmakta ve kartın üstündeki bellek miktarı 64 mb! Çoğu kişinin bilgisayarında bulunan sistem belleği bu kartın üstünde barınıyor.
Üzerinde Nvidia’nın ünlü ve bir o kadar da pahalı ve performanslı grafik işlemcisi Geforce 2 GTS’nin (GTS- Giga Texel Shared- Doldurma hızı diyebiliriz. Saniyede yaklaşık 800 milyon piksel) bulunduğu bir kart ile imaj yenilemeye başlayan Gainward’ın bu ekran kartını sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağım. Karta geçmeden önce firma hakkında bilgi vermek istiyorum. Cardex aslında Gainward şirketinin bir markası ve Gainward Tayvanlı meşhur grafik ve anakart üreticisi. Cardex önceleri s3 ile sıkı bir dostluğa sahipti fakat s3 ün artık tarihe karışması sonucu Cardex yalnız kaldı ve kendine yeni ortak olarak Nvidia firmasını seçti. Acaba neden Nvidia’yı seçti? :) Bunun cevabını hepimiz biliyoruz artık..

Firma hakkında bu kısa bilgiyi verdikten sonra kartın tanıtımına geçelim. Kartta geforce 2 gts grafik işlemcisi ve 5 ns’lik DDR Sdram bulunmakta ve katın üstündeki bellek miktarı 64 mb! Evet 64 mb çoğu kişinin bilgisayarında bulunan sistem belleği bu kartın üstünde barınıyor :). Artık 64 mb bellekli kartlar da çoğaldı.. Kartın üstündeki bellek miktarından çok şu önemli: 5 ns’lik ram kullanımı bu kartta mükemmel bir bant genişliği ve doğal olarak performans artışı getiriyor. Zaten Geforce 2 GTS gibi yüksek hızlı bir işlemciye bu yakışır, çünkü kartın hızı işlemcinin hızı ile belirlenmiyor. Belleklerinde işlemcinin hızını kaldırmalı ve yeterli bant genişliğini sunabilmelidir. Bu şart sağlanmazsa, kartın üstündeki işlemciye acı bir fren gibi etki eder ve kartın performansını düşürür. Cardex bu konuda iyi bir adım atmış ve 5 ns’lik DDR belleklerle bu işi halletmiş. Bu kadar hızlı belleklerin artı bir özelliği de, daha yüksek hızlarda daha az ısı elde edilmesi ve ısı sorunlarının ortadan kalkmış olması diyebiliriz. Kart ayrıca AGP 4x, Fast Writes ve 128 bit Frame Buffer desteği ile 32 bit Z/Stencil Buffer, including bump mapping, Cube environment mapping, anisotropic texture filtering, light maps, reflection maps destekleri bulunmakta. Sürücü desteğini ise Microsoft Windows 95/98/2000/ME işletim sistemleri olarak sıralayabiliriz.

Kart üstündeki 64 mb bellekle 1600*1200 gibi mükemmel bir çözünürlükte 32 bit renk desteği veriyor. 350 Mhz DAC ile de 2048*1536 @ 75 Hz desteği de mevcut. Tabii ki bu kadar büyük bir çözünürlüğü destekleyecek monitör herkeste yok :). Kartın işlemci hızı 200 mhz , Bellek yongalarının hızı ise 400 mhz. Kartla beraber gelen Expert Tool adlı program ile bu hızlar üzeriğnde oynama yapabiliyorsunuz ama bu kadar güzel ve hızlı bir kartı kim tehlikeye atmak isterki? Özellikle bu zamanda :).

Kutudan çıkanlar:
 • Drakan Oyunu
 • Wın DV yazılımı
 • 14 Adet oyun demosu
 • InterVideo ve Cyberlink firmalarının çeşitli multimedia programları

  Görüldüğü gibi kutunun içi hayli dolu.Eğer böyle bir kart almayı düşünüyorsanız mutlaka bu karta da bir bakın ve kararınızı ona göre verin..
  Fiyat: 299$
  Yetkili Firma: EMPA 0212 599 30 50
 • Yorumlar 3
  MK Okuru
  MK Okuru 24.07.2021 09:43
  Kalan Karakter : 300 Gönder
  GeForce 2 Pro GTS 400

  İlginizi Çekebilir

  Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

  Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

  Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

  Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

  Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

  ×