1/2

Ghost Master

Melih Yılmaz
Melih Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Hayalet olup insanları korkutmak mı? İlginç
Platformlar PC, PC
Ghost Master
  • Yapımcı - Yayıncı Sick Puppies - Empire Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 91
10 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%54
Artılar -
Eksiler -

İnsanın gözü artık son zamanlarda değişik şeyler görmeye alışmaya başladı. Buna oyunlarda dahil. Şöyle Fps'lerden, Frp'lerden ve stratejilerden sıyrılıp değişik bir oyun oynamayalı uzun zaman oldu. Tabi arada böyle oyunlar çıktı ama bunlar pek kaliteli oyunlar değildi. Tam şöyle "Sims gibi birşeyler çıksada değişiklik olsa" dediğimiz bir anda imdadımıza oyunumuz Ghost Master yetişti. Artık 'The Sims 2' çıkasaya kadar birazda anti-sims sayabileceğimiz bu oyunu oynayabiliriz. Acaba bu oyun o kadar uzun ömürlü mü olacak? Bunu öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Oyunumuz için bir anti-sims diyebilirsiniz. Oyunda biz bir hayalet efendisiyiz. 48 tane olan ve hepsininde ayrı ayrı güçleri bulunan hayaletleri kontrol ederek zavallı kurbanlarımızı korkutuyoruz. Kurbanlarımızın yani insanlarımızın hareket ve davranışları o kadar çok Sims'e benziyorki yani o kadar olur. Kimi zaman uyuyorlar, kimi zaman birşeyler atıştırmak için mutfağa gidiyorlar, kimi zaman televizyon izleyip, kimi zaman tilt oynuyolar, vesaire vesaire... Tabi siz hayaletlerinizle uğraşmaktan bunlara pek dikkat edemiyorsunuz.

Hikayemiz pek öyle ahım şahım değil. Bir grup kafayı yemiş genç esrarengiz bir eve girip sizi çağırıyorlar. Sonrada siz ve hayaletleriniz serbest kalıp tüm şehri ele geçirmek için oyunu oynamaya başlıyorsunuz. Bunları zaten oyunun başındaki video'da izleyebiliyorsunuz. Video gerçekten güzel hazırlanmış ve komik. Hatta nedense insanı birazda gaza getirici gibi geldi bana. Belkide bende yanlış birşeyler vardır.

Oyunda sizin 'Ghoul Room' adında bir eviniz bulunmakta. Burada bölüm sonlarında elde ettiğiniz altınlarla hayaletlerinize yeni güçler verebiliyorsunuz. Bölümler ilerledikçe teker teker veya ikişerli şekillerde açılıyorlar. Her bölümün farklı bir amacı var. Mesela ilk bölüm olan 'Haunting101' br Training niteliğinda ve tek amacınız elektrik süpürgesine bağlı olan hayaleti kurtamak ve evde yaşayanları evden kaçırmak. İlerledikçe bölümler zorlaşıyor. Gittikçe daha az korkan karakterlerle hatta hayalet avcıları ile başa çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Her bölümde en az 2 tane kilitli hayalet bulunmakta. Bu hayatlerin kilitlerini çözdüğümüz zaman bize katılıyorlar ve sonraki bölümlerde bu arkadaşları kullanabiliyoruz. Kilitleri çözmek için ise biraz zeka gerektiriyor. Mesela 'Weird Seance' bölümündeki cam bardağa kilitli garip hayaleti kurtarmak için 'Aether' adlı hayaleti ortaya çıkarıp çığlık atma gücünü yaparsanız bardak kırılıyor ve hayalet serbest kalıyor. Çoğunun kurtuluşu bu şekilde oluyor zaten.

Her bölüm için sınırlı sayıda hayalet seçiyorsunuz. Hayalet seçim ekranında bölüme en uygun hayaletleri seçen 'recommend' adında bir tuş var. Bence bilgisayarın yaptığı seçime güvenin. Ben bir kere değiştireyim dedim sonra başa çıkılmaz bi duruma geldim. Çoğu hayaletin güçleri ve özellikleri farklı. Hayaletleri öyle kafanıza göre her yere çıkaramıyorsunuz. Çoğunu özelliğinin gerektiri bir yere bağlayarak çıkarıyorsunuz. Mesela 'Stonewall' adlı hayalet sadece toprağa bağlanarak çıkabiliyor. Bu bazen bir saksı, bazen bahçe olabiliyor. Bir elektrik hayaleti olan 'Lucky' ise çoğu elektrikli alete bağlanabiliyor. Ben oyuna yeni başladığım sıralarda hava hayetlerinden biri olan 'Aether'i ev içinde kullanamadığım için bayağı üzlüyordum. Sonra odanın birinde oyuncak bir top gördüm. Aether ona bağlayarak çıkarabildim. Yani oyun biraz pratik zeka gerektiriyor. Boo veya ClatterClaws gibi kimi hayaletler ise istediği yerde çıkabiliyor. Hayaletlerin ev içindeki korkutma alanı ise oda oda ayrılıyor. Mesela bir odada ortaya çıkardığınız hayalet o odada bulunan insanları etkiliyor. Bazı özel güçler ise tüm evi etkileyebilen nitelikte olabiliyor. Güç kullanmanız yukarıdaki yeşil bara bağlı oluyor. Eğer pek hayalet çıkarmaz veya güç kullanmanız bu bardaki sayı yavaş yavaş azalıyor. Tam tersinde ise artarak daha çok puan isteyen büyüleri yapmanız için size olanak sağlıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×