Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP bu sefer yaylalar diyor…
Platformlar PSP
Ghost Recon Advanced Warfighter 2
  • Yapımcı - Yayıncı High Voltage Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 72
Artılar Temiz grafikler, ortamı tamamlayan sesler
Eksiler Taktik derinliği yok, multiplayer yetersiz, yapay zeka
Play Station Portable platformuna Ghost Recon ilk defa konuk olmasına karşın, yapım Ghost Recon Advanced Warfighter 2 olarak anılıyor. PlayStation 3 ve XBox 360 platformlarında da bu isimle yer alan yapımın, tüm konsollarda bu isimle yer almasını uygun görülmüş. Tom Clancy imzalı taktik FPS oyunlarının başarısı tartışılmaz bir gerçek. Özellikle bu türde başı çekenler arasında olan Ghost Recon, birincisinden itibaren kalitesini ortaya koymayı başarmıştı. Bir taktik FPS her ne kadar PC platformunda çok daha özgür bir oynanışa sahip olsa da, firmanın titizlikle yaptığı çalışmalar sonucunda PlayStation 3 ve Xbox 360 konsollarında da yapımın oynanabilirliği hayli yüksek. Firma şimdi bir adım daha atıyor ve PSP sahiplerini de yapımdan mahrum bırakmıyor.

Beklenenin aksine GRAW 2, PC ve diğer konsollarla gerek hikaye, gerek içerik açısından bağlantılı değiller. Belki de yapımcı Red Storm portatif konsol sahiplerine bir jest yapmak istedi ve ortaya tamamı ile PSP’ye özgün bir yapım çıktı. Yaklaşık 4 saatlik bir oyun süresine sahip Campaign modu boyunca orman, bataklık, şehir ve askeri üs gibi haritalarda oynuyorsunuz. Oyun boyunca ortada silahınızla da koşturmuyorsunuz. Diğer askerlerle birlikte aynı takıma bağlısınız, ancak onlara emir vermekten yoksunsunuz. Bu açıdan yaklaşıldığından PSP’de taktik kısmının biraz daha geri planda kaldığı söylenebilir. Taktik kısmı arka planda kalan GRAW 2, bir az daha çizgisel bir yapıya bürünüyor. Ancak bu yanlış anlaşılmasın; hala düşmanlarınızı öldürmek için farklı yollar kullanabiliyorsunuz.

Yaylalar

Oyuna başlar başlamaz kendimizi bir operasyonun içine buluyoruz. Direk aksiyona girmektense, düşmanların yerini tespit ederek zaten çok fazla derin olamayan taktik kısmını es geçmeden, yavaş ama emin adımlarla ilerlemek daha mantıklı oluyor. Firma silah ve piyade yönetiminde hiç beklenmeyen bir şeyi yapıyor ve genel tuşların işlevlerini bam başka amaçlara sokuyor. Analog kol ile piyadeyi yönetirken ok tuşları ile mermi ve yere çökme gibi farklı işlevler yerine getiriliyor. Başta alışık olmadığımız kontrol sistemine zamanla adapte oluyor ve oynadıkça çokta zorlanmadığımız, aksine kontrollerin kolay olduğunu anlıyoruz. GRAW 2 silahlar açısından da birçok çeşit sunuyor. Scar tüfek, Oicw, Zeus anti tank savar, Sniper, susturuculu makineli tüfekler gibi silahlar bunlardan bazıları.

Toplamda 22 farklı görevi yerine getirmeye çalıştığımız GRAW 2’de oyun süresinin çok uzun olmayışı yapımın uzun soluklu olmasını engelliyor. Karakter animasyonlarının kötülüğünü saymazsak grafikler açısından hayli tatmin edici olduğu söylenebilir. Sesler ve telsiz konuşmaları da atmosferi tamamlayan parçaları oluşturuyor. Çok zeki olmayan yapay zeka nedeni ile savaşlar sanıldığı kadar zor değiller. GRAW 2’nin beklide en büyük eksik noktası Multiplayer’da kendini belli ediyor. Hikâyeyi birlikte tamamlayabileceğiniz Multiplayer modu dışında en azından bir Deathmatch modunun olmaması büyük kayıp. Genel olarak baktığımızda PC ya da konsol versiyonlarından bir hayli sönük kalan yapım, kendi içinde değerlendirildiğinde ortalama sayılabilecek bir puan alıyor. Farklı bir şeyler denemek istiyor ya da GRAW oynamayı gerçekten seviyorsanız deneyebilirsiniz.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 13:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ghost Recon Advanced Warfighter 2

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×