Ghost Recon Breakpoint

Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Ghost Recon Breakpoint
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 55
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%48
Artılar + Çatışma mekanikleri eğlenceli
+ Sınıf çeşitliliğinin oynanışı etkilemesi güzel
Eksiler - Oyun teknik hatalardan fazlasıyla nasibini almış
- Hikaye anlatımı güzel değil
- Seriye yenilik katan göze çarpıcı bir yenilik yok
Özel İnceleme
Furkan Güler 15.10.2019 - 17:35
Açık dünyada taktiksel hayal kırıklığı.

Ghost Recon Breakpoint incelemesi! Soğuk savaş ve sonrasında yazdığı kurgu öyküler ile edebiyat dünyasında önemli bir yer edinen Tom Clancy’i mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Polisiye ve siyasi kurguları iyi bir şekilde işleyen usta yazar, yıllar içerisinde video oyunlara tutkun kimselerin de saygı duyduğu isimler arasına girmeyi başarmıştı. Geride bıraktığımız 2013 senesinde hayatını kaybeden Tom Clancy’nin arkasında ise büyük bir miras olarak bize anlattığı hikayeler kaldı. Hakkında filmler ve diziler yapılan bu hikayeler zaman zaman bizi ekran başına kitlese de, oyun tarafında son yıllarda maalesef çok üst düzey yapımlarla karşılaşmadık. Splinter Cell serisi ile oyuncular arasında bilinirliği yükselen Tom Clancy hikayeleri eski nesillerde başarılı örnekler verebiliyordu. Özellikle Splinter Cell tarafında Chaos Theory’i kim unutabilir ki? İşin Ghost Recon tarafında ise eski nesillerde güzel örneklerle karşılaşmıştık. Ubisoft’un elinde strateji ve rol yapma (Ghost Recon: Shadow Wars) temasına bile evrilen bu seri, bakalım son oyunuyla nasıl bir yapıda karşımıza çıkmış? Gelin hep birlikte irdeleyelim.

Ghost Recon Breakpoint İnceleme

Taktiksel aksiyona dayalı bir seri olarak eski nesilde karşımıza çıkan Ghost Recon, yeni nesilde Wildlands adıyla teknolojik temalı yapısını daha az ön plana çıkartarak co op merkezli bir taktiksel oynanış sunuyordu. Genel olarak birbirini tekrar eden görev yapısı ve düzgün olmayan hikaye anlatımı sebebiyle eleştirilen Wildlands’in ardından duyurulan Breakpoint’in ise kronik hatalardan kurtarılmış olacağı tahmin ediliyordu. Ancak oyuncuların geri dönüşlerine kulaklarını tıkayan Ubisoft, maalesef yine kendi bildiğini okudu ve temcit pilavı misali DLC potansiyeli taşıyan bir içeriğe Ghost Recon takısını ekleyerek oyunu piyasaya sürdü. Oyun çıkmadan önce yayınlanan videolarla birlikte Breakpoint, heyecanımı pek fazla yükseltmediğinden sıfır beklenti ile oyuna başladım. Açıkçası iyi ki oyuna heyecanlanmamışım diyorum. Çünkü büyük bir beklenti içerisinde olsaydım muhtemelen yaşayacağım hayal kırıklığı, oyuna karşı daha öfkeli olmamı sağlayacaktı.

Oyun co-op anlamında zevkli oynanış sunuyor

Ghost Recon: Breakpoint’e, Wildlands’te yaşananlarda 25 yıl sonra “Ghost” birliğinin bir üyesi olarak başlıyoruz. Doğal güzelliklerle dolu bir adaya (Aurora) çıkartma yaparken uğradığımız saldırı sonucunda kendimizi intikam hikayesi içerisinde buluyoruz. Açılış sahnelerinde başarılı bir hikaye sunumu sergileyen geliştiriciler, maalesef oyunun ilerleyen dakikalarında (bakın saatlerinde bile diyemiyorum) heyecanımı fazlasıyla öldürmeyi başardı. Çoğu Ubisoft oyununda olduğu gibi görkemli bir açılışın ardından Ghost Recon: Breakpoint’in hikaye anlatımı düz bir çizgi üzerinde ilerliyor. Kendi karakterimizi oluşturabildiğimiz yapımın karakter oluşturma ekranı, yeterli seviyede detaylı olmuş. Ana kötü olarak Punisher rolü ile akıllara kazınan Jon Bernthal’ı karşımıza koyan geliştiriciler, maalesef karakteri ve amacını iyi işleyememiş.

Hikaye anlatımı güçlü olmamış.

Oynanış anlamında detay seviyede yenilik sunan Breakpoint, sınıf çeşitliliğini güzel biçimde sunmuş. Assault, Sharpshooter, Panther ve Field Medic olarak ayrılan sınıflarda, benimsediğiniz bir sınıfta savaş alanında gerçekten farkınızı ortaya koyabiliyorsunuz. Drone ile keşfe çıkmak, savaş alanında ani sıhhi müdahalelerde bulunmak, ağır ateş altında takımınızı savunmak ve sessiz bir biçimde hedefe odaklanmak gibi özellikler sınıflar arasında dağıtılmış. Oyunun dikkat çekici bir başka özelliği ise Bivouac adı verilen kamplarda ortaya çıkıyor. Ekipman değişimi, ikmal yapmak, karakterinizi besleyerek zinde tutmak ve yeteneklerini geliştirmek isterseniz, bu kamplara sık sık uğramanız gerekli.

Ghost Recon: Breakpoint’in en can alıcı kısmı olan çatışmalar ise ilk oyuna fazlasıyla benzer olmuş. Görev hedefinin bulunduğu yapılara keşif yapmadan girerseniz, görevi başarıya ulaştırmanız zorlaşabiliyor. Taktiksel tarafta ise oyunun pek derin öğeler içermediğini söylemek zorundayım. Karakterinizin sahip olduğu ekipmanlar taktiksel olarak sizi ne kadar ileriye taşısa da, maalesef günün sonunda yine gizliden de olsa çatışmaya girmek zorunda kalıyorsunuz. Oyunun yapay zeka kısmı ise gözüme en çok batan unsur oldu. Breakpoint ile oynanış anlamında benzer ilerleyişe olan son Metal Gear Solid oyununu oynadıysanız, yapay zekanın ne denli kalitesiz olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. 
Savaş alanında yapay zekanın davranışları abartıldığı gibi yeterli seviyede değil.
Oyunun teknik tarafı ise maalesef en çok puan kırılan kısmı oldu. Teknik tarafta grafiksel hatalarla ve bug’larla dolu olan Ghost Recon: Breakpoint, oyuncuları fazlasıyla sinir edebilir. Örneğin, görev gereği bir mağara girerken kendinizi mağaranın girişinde bulunan şelalenin içerisinde bulabilir, ya da yaralı arkadaşınızı kaldırırken arkadaşınızın ani bir şekilde sağa sola kaydığını görebilirsiniz. Bunlar, karşılaştığım onlarca bug’lardan sadece iki tanesini oluşturuyor… PC platformunda deneyimlediğim oyun, ne yazık ki optimizasyon anlamında da sınıfta kalmış durumda. 
Beta sürecine de dahil olduğum Ghost Recon: Breakpoint için, final sürümünde optimizasyon hatalarının giderileceğini düşünüyordum. Final sürümünde oyun için belli başlı iyileştirmeler yapan Ubisoft, yine de beklenen performansı verememiş. Sahip olduğum sistem ile diğer oyunlardan yüksek FPS seviyesi alırken, Ghost Recon: Breakpoint’te istediğim seviyeye bir türlü çıkamadım. Sıkıntının sadece kendimde olduğunu düşünürken, Ubisoft forumlarında benzer sorunlardan muzdarip oyuncuları görünce oyuna biraz daha sinirlendim. Konsol platformunda oyunun ne denli bir performans verdiğini bilmiyorum. Fakat şikayetlere bakılırsa, PC’de yaşanan anlık FPS düşüşleri, V-Sync açık olduğu halde yaşanan görüntü kırılmaları ve kaplamaların geç yüklenme sıkıntı bazı konsol oyuncularının başına da gelmiş.
Oyun ne yazık ki teknik anlamda sıkıntılar barındırıyor.
Ghost Recon: Breakpoint için içerik sözü veren Ubisoft, oyuna yeni görevler ve ekipmanlar getireceğini belirtiyor. Ancak gelecek olan güncellemelerin, hangisinin ücretsiz ve hangisinin ücretli olduğu şimdilik belli değil. Wildlands’te büyük güncellemeleri ücretli bir şekilde satan geliştiriciler, bu oyun için de season pass’leri daha oyun çıkmadan duyurmuştu. 
Tüm bunların yanı sıra Aurora adasının doğal hayatı ise maalesef beklentilerimin altında kaldı. Doğal güzelliğine dokunulmayan adada vahşi hayvanların gerçekçiliği ve yoksunluğunun yanında doğa olayları neredeyse hiç oynanışı etkilemiyor. Özellikle karşımızda bu konuda Red Dead Redemption 2 gibi bir örnek varken, Ghost Recon: Breakpoint’in vahşi doğası sınıfta kalmayı hak edecek cinsten olmuş. Oyunun sesleri ve çatışma hissiyatıysa hoşuma giden nadir unsurlardan oldu. Her silahın farklı karakteristik özellikler taşıması güzel düşünülmüş. Her ne kadar bu kısmın da temelleri ilk oyundan alınsa da, Ubisoft bazı yerlerde dersini iyi çalışmış. Ancak araç kullanımı konusunda aynı yorumu yapmak imkansız durumda. Özellikle arabaların ve zırhlı araçların kullanımı, altıncı nesilde karşılaştığımız yarış oyunlarına benziyor. Şahsen firmanın elinde iyi seviyede olmasa da The Crew gibi bir örnek varken araçların bu denli gerçeklikten uzak olması, oynanışı baltalayan unsurlar arasında yer alıyor.
Çatışma sekansları, Ghost Recon Breakpoint'in başarılı olduğu nadir unsurlar arasında bulunuyor.
Sona geldiğimizde Ghost Recon: Breakpoint’in özgünlükten uzak olduğunu ve seriyi yeni bir boyuta taşımak konusunda başarısız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlk oyunda güzel çalışan mekanikleri bölüm tasarımları ve görev yapısıyla hiç eden Ubisoft, beklentileri karşılayamamış. Eğer tüm bunlara rağmen sıkı bir Ghost Recon hayranıysanız, oyunu satın almak için indirimi beklemenizi öneriyoruz.
Yorumlar 20
MK Okuru
MK Okuru 28.02.2024 09:56
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.09.2022 19:48
Ben oynuyorum
MK Okuru
MK Okuru 26.11.2022 03:18
Oyundan atmiyor mu
Kalan Karakter: 300 Gönder
Terry Malloy
Terry Malloy 21.06.2020 10:47
Pandemi sürecinde oyunu PSN Store'dan indirimli alıp oynama imkanı buldum. Bir önceki oyuna göre eksik bulduğum bir çok nokta oldu. Bunlardan en önemlisi Wildland' de keyifli bir oynanış sunan AI Teammate olayının bu oyunda olmamasıydı. Drone kullanarak Sync Shot yapabiliyor ve takımınızı uzaktan yönetebiliyordunuz. Bu oyunda olmaması bence büyük bir eksiklik. Ancak Ubisoft'un sitesinden takip ettiğim kadarıyla Temmuz 2020'de Ubisoft yeni bir geliştirici güncelleme sunacak. Bu güncelleme ile oyun karşısında hayal kırıklığı yaşayan bir çok oyunseverin şikayetleri telafi edilecekmiş. En önemlisi de oyuna AI Teammate olayı geri dönecekmiş. Merakla bekliyoruz. Belki bu güncelleme sayesinde oyunun inceleme puanları bir nebze yükselir diye düşünüyorum.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.04.2020 03:38
Epic 60 liralık indirim kodu vardı 88 liraya düşünce kodu uygulayıp 28 liraya aldım. Açıkçası oyunun Nisan ayındaki hali üzerinden konuşayim. Ambiyans ve grafik olarak hoşuma gitti fakat tırmanma mekanikleri, hikayenin düz ve tam anlaşılır olmaması gibi eksiler çok göze batıyor.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.04.2020 04:11
Oyunu yeni oynadım, vasat bir oyuncu olarak yorumum, her şeyden biraz var ama hiçbir şey tam değil sanki. Son olarak iyi ki indirime girmesini beklemişim.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2020 14:52
Aynı şekilde Ubisoft 'a gelen yorumlarda çok garip. Alternatifi olur da yok olmamış şöyle böyle buglı diye atıp tutun. Bir tane Türk girişim varmı ubisoftun yaptığı burun kıvırdığınız oyunların yanına yaklaşabilecek? Boş boş atıp tutanlar tamamda site editörlerinin bu yaklaşımını anlamıyorum..
Kalan Karakter: 300 Gönder