1/2

Ghostbusters The Video Game

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Hayalet gördüğünüzde kimi ararsınız?
Platformlar XBox 360
Ghostbusters The Video Game
  • Yapımcı - Yayıncı Terminal Reality - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 83
24 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar Dev oyun alanı, tuzak seçenekleri, çevre koşulları, müthiş çoklu oyuncu desteği, seslendirmeler
Eksiler Tekrarlayıp monotonlaşan aksiyon, kısa oyun ömrü
Columbia Üniversitesi’ndeki işlerini kaybettikten sonra Ray Stentz, Egon Spengler ve Peter Wenkman’ı zor günler bekliyordu. Kanıtları olmasına rağmen onlara inanmayıp, kapı önüne koymakta tereddüt etmemişlerdi. Kanıtlar, paranormal aktivitelerin doğruluğunu ispatlıyordu. Hayaletler gerçekti. Dev New York Kütüphanesi’nde olanlar bile, muhteşem üçlünün masumiyetini kanıtlayamamıştı. En azından üniversite yöneticilerinin gözünde. Ama sıradan halk, onlar kadar önyargılı değildi. Mucizelere inanma ihtiyacı duyuyorlardı. Tam da bu dönemde, lüks bir otelde inanılması güç olaylar oldu. Yeşil, yapışkan ve obur bir hayalet, müşterilerin yemeklerini mideye indirmekle meşguldü. Otel yöneticileri, son şanslarını denemeye karar verdiler ve üç kafadarı çağırdılar. O geceden sonra üç kafadar “Hayalet Avcıları” olarak tanınacaklardı.

Bilinmeyen

Eğer Ghostbusters ve Ghosbusters 2 filmlerinin hayranıysanız, rüyalarınız gerçekleşmek üzere. Şimdi tek yapmanız gereken bu ürüne sahip olmak. Ufak tefek oynanabilirlik sorunları haricinde, büyük keyif sunan yapımla tanışmaya çok az kaldı. Ghostbusters, inanılmaz hoş yerlerde geçen, bol bol kahkaha sunan ve eğlenceli aksiyon öğelerini başarıyla harmanlayan bir oyun olmayı başarıyor. Elbette birkaç satır önce de belirttiğim gibi bazı sorunları var; ancak amacınız yüzünüze küçük bir gülümseme kondurup eğlenmekse, kimi arayacaksınız? Elbette Hayalet Avcıları’nı!

Ghostbusters The Video Game
"Yapım genel olarak kaliteli grafiklere sahip."

Ghostbusters’ın senaryosu; filmlerde Ray Stantz ve Egon Spengler olarak tanıdığımız Dan Akyrod ve Harold Ramis tarafından yazılmış. Senaryo, 1984 yılında çekilen komedi-fantezi klasiğine denk olamasa da, son derece doyurucu. En güzeli de, profesyonel Hayalet Avcıları’nın orijinal seslerinin kullanılması. Bill Murray(Peter Wenkman)’ın sesi, Bill Murray için bile son derece uykulu geliyor. Lakin bunların orijinal sesler olduğundan bir an bile şüphe duymayın. Yaratık Avcısı Sigournay Weaver ve Taş Devri’nin Barny’si Ric Moranis ise, bu seslendirmelere katkıda bulunmamışlar. Eksikliklerini pek hissetmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Elbette yapımdaki her diyalog komik değil. Hangi filmde ya da oyunda öyle ki? Buna karşın Peter Wenkman’ın insanları aşağılaması, Ray Stantz’in saflıkları ve Egon Spengler’ın paranormal-fiziksel zırvaları karşısında kahkahalarla gülmekten kendinizi alamıyorsunuz.

Yolculuğunuz mezarlıklarda, kütüphanelerde ve hatta alternatif boyutlarda süre gelecek. New York’un üstünde yükselen dehşet verici kötülüğe tanık olacaksınız. Bu kötülüklerin bazıları somut gerçeklikler halini almış. Çok iyi tanıdığınız Stay Puft Marshmallow Man, bunların en azılılarından... Tanrıya şükür, onunla yetinmek zorunda değilsiniz. İrili-ufaklı pek çok ruh hastası varlıkla yüzleşeceksiniz. Filmde çok sık rastlanan tuzakları, dört biçimde kullanma şansınız olacak. Bunlardan ilki tuzağınızı zayıflatıcı olarak kullanmak. Çoklu dolaşan hayaletlere karşı büyük bir avantaj sağlamanızı sağlıyor. İkinci hal ise proton silahınızı tabanca gibi kullanıp rakiplerinizi zayıflatmak. Üçüncü halde tuzağınız, “Tuzak” isminin karşılığını vererek, fareye verilen peynir vazifesi görecek. Dördüncüsü ise proton tabancalarını aynen filmdeki gibi kullanmak olacak.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×