Ghostbusters The Video Game Remastered İnceleme

Furkan Güler
Furkan Güler 11.10.2019 - 13:23
Piyasada bulunan en iyi Ghostbusters deneyimi diyebilir miyiz?
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Ghostbusters The Video Game Remastered
  • Yapımcı - Yayıncı Saber Interactive - Mad Dog Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 72
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%83
Artılar + Piyasada bulunan en iyi Ghostbusters deneyimi
+ Orijinal karakterlere sadık kalması
+ Bölüm sonu canavarlarını yakalamak zevkli
Eksiler - Arayüz kalitesi
- Orijinal oyunda bulunan animasyon sıkıntıları bu oyunda da var.

Ghostbusters The Video Game Remastered incelemesi! 80’ler Hollywood sinemasının efsaneleşen örneklerinden olan Ghostbusters, Türkçe adı ile Hayalet Avcıları’nı muhtemelen bilmeyen yoktur. Aynı dönemde sükse yapan paranormal korku filmlerine oldukça farklı bir açıdan yaklaşan ve bu türü esprili bir dil ile anlatan başarılı yapım, daha sonrasında animasyonları ve oyunlarıyla iyice hayatımıza girdi. Geçtiğimiz senelerde ana karakterleri değiştirerek hikayeyi baştan alan bir Ghostbusters filmi yapan yapımcılar, maalesef pek olumlu eleştiri alamamıştı. Filmin ardından çıkan oyun ise aynı şekilde adeta yerin dibine sokulmuştu. Ancak bir önceki jenerasyonda karşımıza çıkan Ghostbusters The Video Game, aksi olarak serinin sıkı hayranları tarafından sevilmişti. Şimdi ise aradan geçen tam 10 yılın ardından Ghostbusters The Video Game’in yenilenmiş sürümü ile karşı karşıyayız.

Ghostbusters The Video Game Remastered inceleme

Ghostbusters The Video Game Remastered

Ghostbusters: The Video Game Remastered adını alan oyun, Ghostbusters markasını yeni nesil oyuncularla tanıştırıp, serinin eski hayranlarına nostalji havası yaşatmayı amaçlıyor. Peki geliştiricilerin bu amacı, bize ne denli geçti? Gelin hep birlikte yakından bakalım.

Öncelikle seriye hayran bir izleyiciyseniz, bu oyunun şimdiye kadar yapılmış Ghostbusters oyunları arasında en orijinal ve seriye en sadık oyun olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu sebepten dolayı Ghostbusters: The Video Game, çıktığı dönemde belli başlı kesimlerden olumlu eleştiriler almıştı. Ancak bir oyunun yenilenmiş sürümünü deneyim etmiş bir oyuncu olarak, Ghostbusters: The Video Game’de maalesef günümüze uygun bir değişiklik göremedim. Hikayeye ise ekibe yeni katılmış bir hayalet avcısı olarak başlıyoruz.

Ghostbusters The Video Game Remastered

PS4, Xbox One, Switch ve PC platformuna çıkan Ghostbusters: The Video Game Remastered’ı PC platformunda deneyimledim. Oynanış anlamında aynı bırakılan yapımın sadece grafikleri iyileştirilmiş. Oyun içi grafikleri günümüze taşıyan geliştirici ekip, bu konuda bekleneni vermeyi başarmış. Karakter detaylarının yanı sıra her objeyi baştan çizen ve tasarlayan yapımcılar, Ghostbusters: The Video Game Remastered’ı göze hoş gelecek şekli sokmuşlar. Animasyon tarafında oyuna yeni bir şey eklemeyen geliştiriciler, bu kısımda temellere bağlı kalmış. Eğer ilk oyunu oynadıysanız, animasyonların biraz hantal olduğunu hatırlayacaksınız. Oynanışı etkileyen bu durum maalesef bu sürümde de karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında bölüm aralarında karşılaştığımız sinematik sahnelerin elden geçirilmediğini belirtmekte fayda var. Bir önceki nesilden kalan ara sahnelerin sadece çözünürlük boyutu yükselmiş. Oynanış tarafında grind olarak tabir edilen unsurdan nasibini alan Ghostbusters: The Video Game, maalesef bir süre sonrasında oyuncuyu sıkabilir. PKE aletiyle paranormal objelerden hayaletleri bulup, sonrasında silahımızla canını indiriyor ve tuzağımıza hapsediyoruz. Hayalet yakalama konusunda spesifik hayaletler haricinde bulmaca öğesine başvurmayan yapım, genel hatlarıyla böyle ilerliyor. Sadece hikayede önemli konumda bulunan hayaletlerde bulmacalar çözerek görevi tamamlayabiliyoruz. Sedgewick Hotel, New York Halk Kütüphanesi ve Times Meydanı gibi seride de sık sık karşılaştığımız mekanlarda geçen oyunda karakterleri, filmde oynayan oyuncular seslendirmiş.

Ghostbusters The Video Game Remastered

Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Ernie Hudson, Annie Potts ve William Atherton gibi oyuncuların seslendirdiği karakterlerle oynamak zevkli. Ayrıca filmde karşılaştığımız Ghostbusters’ın kendine has espri tarzının direkt olarak oyuna yansıtılması da güzel bir detay olmuş. Fakat günümüze nazaran eskiden kalan bu espri tarzı, yeni nesil oyunculara pek hitap etmeyebilir. Oyunun yenilenmiş sürümünün en büyük eksi tarafı ise arayüzün yine aynı bırakılması olmuş. Şahsen, hali hazırda eski nesilde bile eski duran bu arayüz tarzının, oyunun yeni sürümünde değiştirilmesini beklerdim.

Sona geldiğimizde Ghostbusters: The Video Game Remastered için piyasada bulunan en otantik Ghostbusters deneyimi diyebiliriz. Eğer eski seriye hayran bir izleyiciyseniz, bu oyunu zevkle oynayacağınızdan şüphe olmasın. Ancak oyunun yenilenmiş sürümünün tam anlamıyla elden geçirildiğini söylemek zor.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 7.02.2023 15:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.10.2019 15:05
Commodore 64'de de vardı. Atari salonlarında da vardı diye hatırlıyorum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.10.2019 23:34
çocoklugumuzun filmi. hala devam etmesinden mutluyum.
ancak keşke son filmde'de orjinale sadık kalsalardı..
Kalan Karakter : 300 Gönder
mysterious
mysterious 11.10.2019 16:42
Ahh ne izlerdik yaa maziler
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.10.2019 15:14
Bunu neden remaster yapmışlar ki. Para verip bu oyunu neden alayım ki? Bu soruyu yapımcılar kendisine sormuş mu acaba.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.10.2019 14:53
Ee bunların hepsini kadın, siyahi veya lgbtciye dönüştürmemişler yenilerken. Ayıp etmişler ne anlayacaz şimdi bi bundan
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ghostbusters The Video Game Remastered

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×