1/2

Ghosthunter

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Hayalet avlamak hiç bu kadar zevkli olmamıştı !
Platformlar PlayStation 2
Ghosthunter
  • Yapımcı - Yayıncı SCEE - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 84
Artılar Müthiş karakter seslendirmeleri ve harika grafikler.
Eksiler Kamera ve kontroller biraz daha iyi olabilirdi.

Cambridge Studios sunar…

SCEE Cambridge Studios’un son hazırladığı oyun olan Ghosthunter, Detroit Polis Departmanı’ndan Lazarus Jones ve ortağı Anna Steele’in bir gece üzerinden 2 yıl geçmiş olan seri okul cinayetlerinin gerçekleşmiş olduğu Montsaye High School’a gönderilmeleriyle başlıyor. Bu lanet çok daha eskilere dayanıyorken, Lazarus ve Anna’ nın kötü şeytanların uzun süre intikam hırsıyla yanıp tutuştuğu bir yerden kurtulup buraya geldiklerinden de haberleri yok tabi. Olayların baş kötüsü 536 yaşındaki kara şövalye - Sir William Hawksmoor iken Prof. Peter Richmond ise iyiliğin temsilcisi konumunda ve Jones’a bu macerasında yardımcı oluyor.

Kahramanımız Jones, ortağı Anna’nın kara şövalye tarafından kaçırılmasıyla, okulda başladığı macerasına hayalet kasabalarda ve farklı boyutlarda devam ediyor, bu ucubeler dünyayı yok etmeden önce onları durdurabilecek tek kişi de Jones. Oyun bu yönden Ghost Busters filmiyle acayip şekilde benzer, hatta oyunun havası bile ünlü Hayalet Avcıları filmini anımsatıyor. Kahramanımız Jones karşılaşacağı yaratık ve hayaletlerden bazılarını 9mm Glock 17, Grenade Launcher ve Shotgun gibi ateşli silahlarla yok edebiliyorken, bir kısım düşmanlarını da Pulse Rifle ve Sniper Rifle gibi onların gücünü emebilen özel silahlarla alt ediyor, bunun yanında yine Ghost Busters’taki hayaletleri içine çeken kapanın frizbi şeklindeki bir benzeri de Jones’un teçhizatları arasında.

Oyunun oynanışı diğer oyunlardan biraz daha farklı; doğruyu söylemek gerekirse SCEE aksiyonla macerayı çok iyi bir şekilde harmanlamış. Oyun öyle bir şekilde hazırlanmış ki; zaman zaman saf bir aksiyon oyunu oynadığınızı hissederken, bir bakıyorsunuz oyun çeşitli puzzle’lar çözerek ilerlediğiniz bir macera halini almış, yani oyun sürekli bir dönüşüm içinde.

Sir Daniel Fortesque’nun kokusu…


Hayır oyunun Sir Dan ile bir alakası yok, yani o kadar da değil; ama oyun görsellik açısından farklı bir tat sunmakta, grafikler biraz Medi Evil II tadında; yani renkli ve göze hoş gelen çizgiler, zaten iki oyunun yapımcısı da Cambridge Studios. Aslında Ghosthunter tarz olarak Medi Evil ile tam olarak aynı bile değil fakat dikkatli oyuncular bazı çizimlerin üzerinde Medi Evil’ın kokusunun bulunduğunu fark edecektir.

Oyunun orijinal yanlarından bir tanesi ise belli noktalarda bize yardımcı olan bir hayaletin kontrolünü ele alabilmemiz, bu hayaleti oyunun bazı bölümlerinde Jones’un erişemediği yerlere girip oyunun akışını sağlayan bulmacaları çözmek için kullanıyoruz. Bu da oyuna farklı oyun stilleriyle birlikte eğlenceli bir oynanış katarak oyunu çeşitlendiriyor ve tekdüze bir oynanış olmamasını sağlıyor, bu sayede de oyunu saatler boyunca sıkılmadan oynayabiliyorsunuz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×