1/5

Global Game Jam 2010 Türkiye

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
48 saat, 19 oyun!
Oğuzhan Öztürk

Ülkemizde bu yıl ikincisi düzenlenen Global Game Jam 2010 (GGJ), renkli görüntülere sahne oldu. Bildiğiniz gibi dünya genelinde pek çok ülkenin katılım sağladığı organizasyon, 29-31 Ocak 2010 tarihleri arasında ODTÜ Enformatik Enstitüsünde gerçekleştirildi. Katılım fazlaydı, ancak maalesef başvuruların hepsi kabul edilemedi. Biz de Merlin'in Kazanı (Murat Oktay ve Mutlu Oğuzhan Öztürk) olarak bu değerli organizasyonda jüri olarak bulunduk.

Öncelikle yarışmanın geçtiği havadan ve takımlardan bahsedelim
Global Game Jam 2010'a dünya genelinde 4000'den fazla geliştirici katılırken, toplamda 900'ün üzerinde oyun, 48 saat içerisinde ortaya çıkarıldı. ODTÜ ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonun Türkiye ayağında ilgi gerçekten fazlaydı. Cevat Yerli bir konuşma yaparken, çeşitli televizyon kanalları da canlı yayın yaparak katılımcıları ekranlara taşıdı. Enformatik Enstitüsü'nde 4 adet oyun geliştirme odası mevcuttu.

Global Game Jam 2010 Türkiye
"Organizasyona hoşgeldiniz!"

GGJ’de 15 farklı grup yer aldı, ancak en ilgi çekici olan kişi Yunus’tu. Bu üye, arkadaşları tarafından terk edildiğini ve tek başına kaldığını, bu yüzden gruba kendi adını verdiğini açıkladı.

GGJ Türkiye'de bulunan gruplardan tam tamına 19 oyun çıktı. Kimileri ilk oyunu tamamlayıp ikincisine geçerken, kimileri de atmosfere fazlaca kapılıp üçüncü oyuna başladıklarını açıkladı. Ancak üçüncü ürünü tanıtan topluluk hiç olmadı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×