Go! Puzzle

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Akşam pazarı oyunları bunlar…
Platformlar PSP
Go! Puzzle
  • Yapımcı - Yayıncı SCEE - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 73
Artılar Üç ana oyun, eğlenceli oynanış
Eksiler Skyscraper hariç yeni bir şey katmıyor
Bu defa PSP ekranlarına, PlayStation Store’dan 6$’a temin edilebilen Go! Puzzle oyunu konuk oluyor. Beats’den 1$ daha pahallı olan yapım, içerdiği üç ana bulmaca yapısı ve birçok modu ile aradaki farka değiyor. PlayStation 3 versiyonundan PSP’ye port edilen Go! Puzzle, görüntü kalitesindeki ufak değişim dışında herhangi bir içeriksel fark barındırmıyor. Hatta yapımı PSP’de oynamanın daha zevkli olduğu dahi söylenebilir. Yapımın ilk menüsünde 3 farklı ana oyun bizi karşılıyor. Her oyun kendi içinde farklı menü ve ara yüze sahip. Hangisini oynamak istiyorsak onu seçiyoruz ve onun menüsüne giriş yapıyoruz.

Swizzle Blocks

Sırasıyla incelersek ilk oyun Swizzle Blocks oluyor. Karelere bölünmüş ekranda farklı renkteki kareler belli aralıklarla ekrana yollanıyor. Amacımız ise en az dört adet aynı renkteki kareyi yan yana getirerek yok etmeye çalışmak ve böylelikle puan kazanmak. Tahmin edeceğiniz gibi fazla sayıda aynı renk ve farklı renklerin kombine patlatılması ile combolar oluşuyor ve ekstra puan kazanılıyor. Bu konsept Challange, Battle, Puzzle, Time Attack gibi farklı modlarda ana oynanış tarzını oluşturuyor. Challange’ta amaç aynı renk kareleri patlatmakken, Battle’da CPU’ya karşı yarışıyor, Puzzle’da belli şekillerdeki kareleri düzgün şekle sokarak patlatmaya çalışırken, Time Attack modunda Puzzle’daki oynanışı zamana karşı gerçekleştiriyoruz.

Aquatica

İkinci ana oyun olan Aquatica biraz Tetris, birazda Dr.Mario benzeri olduğu söylenebilir. Yukardan aşağı kayarak gelen renkli mayınlar, Swizzle Blocks’ta olduğu gibi yan yana getirilerek yok edilmeye çalışılıyor. En az üç aynı renkteki blok dikey, yatay ya da diyagonal şekilde bir araya geldiğinde patlayarak yok oluyor. Zaman zaman düşen gök kuşağı rengindeki bloklar en az iki aynı renkteki bir blokla birleştiğinde, ekran bulunan aynı renkteki tüm blokları da imha ediyor. Aquatica menüsünde Swizzle Blocks ile benzer şekilde Challange, Battle, Puzzle, Time Attack gibi modlar yer alıyor. Bu arada belirtmekte fayda var; tüm menülerde aynı zamanda multiplayer seçeneği de bulunmakta. Ayrıca tüm ana oyunlarda her bir mod için kısa eğitim bölümleri de unutulmamış.

Skyscraper

Yapımdaki en ilginç ve muhtemelen en güzel oyunu ise Skyscraper oluşturuyor. Oyuncular gökdelen şeklinde yapılmış olan renkli blok sütunlarının bir yanından diğer yanına geçmek zorundadırlar. En soldaki renklerden herhangi birine adım attırdığınız karakteriniz, gökdelenin diğer tarafında ulaşana dek ilk seçtiğiniz rengi takip etmek zorundadır. Bir bloğa takıldığı zaman o bloğun üzerinden atlama seçeneğiniz bulunuyor, ancak atlanılan yere de düşünülerek adım atılmalı. Bununla birlikte bölümlerde bir de zaman sınırlaması bulunuyor. Zaman dolmadan en tepeye vararak bölümü tamamlamamız gerekiyor. Zamanı uzatmak için ise karar kılınan blok renginden şaşmamak ve o renk üzerinden ilerlemek gerekiyor. Yapım zaman sınırlaması ile kalmıyor farklı engeller önümüze sermekten de geri kalmıyor. Örneğin basılan bir blok üzerine tekrardan basmanız mümkün olmadığı gibi, kendinize bir gidiş rotası düşündüğünüzde rotanıza sağdık kalamayabiliyorsunuz. Zira bloklar hareket edebilme ya da farklı yere ışınlanabilme özelliğine sahipler. Böylece işlerin kontrolden çıkması an meselesi oluyor. Başta da belirttiğim gibi Go! Puzzle’ın albesini yaratan belki de en büyük etkeni Skyscraper oluşturuyor.

Single player modundan sıkılanlara, oyun paylaşım özelliğini destekleyen multiplayer modu eşlik ediyor. Oyun paylaşımı sayesinde, UMD’ye sahip olmayan arkadaşlarınızla da multiplayer oynama imkanınız oluyor. Grafikler bakımından renkli görüntülere ve sevimli animasyonlara sahip arka planlara sahip olan yapımda, sesler ve müzikler tekrar eden bir yapıya sahip. Hafıza kartında 50 MB yer kaplayan oyun, fiyatına göre oldukça iyi bir içeriğe sahip.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2022 04:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
Go! Puzzle

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×