Gobliiins 4

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Beklenen otantik devam oyunu geldi!
Platformlar PC
Gobliiins 4
  • Yapımcı - Yayıncı Societe Pollene - Kalypso
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar Düşük sistem gereksinimi
Eksiler Zamanın bir hayli gerisinde görseller ve ses efektleri...
Bir oyun seri haline getirildiyse, muhtemelen ilk sürümünden itibaren büyük ilgi görmüş olmalıdır. Fransa merkezli yapımcı firma Societe Pollene yetkilileri, 90’lı yılların başında Amiga, Mac ve Atari için geliştirilen Gobliiins’i yeniden dirilterek, serinin dördüncü oyununu raflara taşıdı. Ancak hatırladığım bir şey var ki, Gobliiins hiçbir zaman büyük ses getiren bir yapım olmamıştı. Öyleyse neden halen bu isim üzerinde ısrar ediliyor?

Basit ama sıradışı öğeler içeren bir menü tasarımı ile ekrana geliyor Gobliiins 4. Ekranda bulunan ve kendi başlarına hareketler yapan karakterlerden herhangi birini seçip, mekandaki belirli yerlere gönderebiliyorsunuz. Yapımcılar, bir menü tasarlamanın yanında, aynı ekrana tutorial kısmını da sıkıştırmış böylece. Yani menü tuşlarına dokunmadan, acemiliğinizi aynı ekranda atabilirsiniz. Bu akıllıca düşünülmüş antrenman yönteminden sonra “New Game” ile maceraya atılıyoruz.

Gobliiins 4
"Görsel olarak oyun zamanın gerisinde seyrediyor."

Posta güvercinine güvenmek

Hikaye basit aslında. Oyuna, kumanda ettiğimiz üç karakterden biri olan Tchoup’un ofisinde başlıyoruz. Kendisi bir dedektif ve bir posta kuşunun ona getirdiği mühürlü zarf ile ilk görevini alıyor. Macera oyunu ya, illa uğraştıracaklar; öyle direkt odadan çıkamıyoruz maalesef. Nesneleri toplayıp, beraber kullanıp, bir dolu şey yaptıktan sonra ilerliyoruz...

Yapımın oynanış tarzı şu şekilde: Siz, ekranda bulunan kullanmak istediğiniz objeye tıklıyorsunuz ve seçili karakter ona doğru ilerliyor. Eğer objeleri birbiriyle kombine şekilde kullanmak istiyorsanız, o zaman seçili Gobliiin’in üzerinde farenin sağ tuşuna basıp, yanınızdaki eşyaların bulunduğu menüyü görebilirsiniz. Buradan herhangi birini seçtikten sonra, diğer objeye tıklarsanız, kombinasyon gerçekleşiyor. Tabii mantıklı bir kombinasyon ise gerçekleşiyor. Yani elinizdeki kaşığı bitkiye kullanamıyorsunuz.

Gobliiins 4
"Oyunda kullanılabilir üç karakter yer alıyor."

Şahken şahbaz olmaz

DX9 ve DX10 destekli olan Gobliiins 4’ün grafikleri için belki 7-8 yıl evvel methiyeler düzülebilirdi fakat şimdi bunun için çok geç. Ne karakter tasarımları olsun, ne animasyonlar olsun, ne çevre detayları olsun tatmin etmiyor. Şirin, eğlenceli bir atmosfer hazırlamayı planlayan yapımcılar, bu detaydan yoksun görsellerle bir noktaya kadar istediklerini başarmış. Zaten Gobliiin’lerin görünüşleri ve mimikleri gayet sempatik ama bu demek değil ki, grafikler yeterli. Maalesef görseller konusunda umduğunuzu bulmanız zor. Bu durumun tek yararı, en az DX9 destekli 64 MB’lik ekran kartlarıyla bile yapımın oynanabilir olması.

Sesler açısından da Gobliiins 4 yeterli değil. Zaten anlamsız konuşma diyalogları, alt yazılar vasıtası ile anlaşılır oluyor. Çevre sesi olarak da sadece canlıların çıkardığı garip hırlamalar var. Uzun lafın kısası, gayet basit düşünülmüş bir macera oyunu Gobliiins 4. Yaklaşık 20 yıllık bir serinin devamını getirtemeyecek kadar basit. Fransız yapımcılar sadece ismi kullanarak bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışmış olsa da, maalesef kafi gelmemiş.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.03.2023 13:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
Gobliiins 4

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×