God of War 2

Erhan Kahraman
Erhan Kahraman 3.06.2010 - 12:31
Olympos'ta macera kaldığı yerden devam ediyor
Platformlar PlayStation 2
God of War 2
  • Yapımcı - Yayıncı SCEA - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 93
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Harika grafik ve ses, kolay oynanış, etkileyici hikâye
Eksiler Dövüşler bazen tekrarlayıcı olabiliyor
PlayStation 3 henüz Avrupa’da marketlere girdi ve yeni nesil konsol savaşının tam ortasına düştü. Ancak X360’ın aksine, PlayStation cephesinde, emektar PS2, henüz bayrağı devretmeye niyetli değil gibi görünüyor. Bunu gösteren en önemli kanıtlardan biri ise geçtiğimiz günlerde sevenleriyle buluştu: God of War II. Üç yıl kadar önce, bizzat Sony tarafından yapılan ilk oyunun tüm dünyada bir fenomene dönüşmesi ve PS2 konsoluna sahip olan neredeyse herkesin bir de God of War’a sahip olması, yüksek dozda heyecan içeren bu öykünün devam etmesini kaçınılmaz kılıyordu. Bunun bilincinde olan Sony, hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayarak, PlayStation 2’ye belki en son büyük hit’ini kazandırdı.

God of War II, hikâye olarak ilk oyunun kaldığı yerden devam ediyor. “Yahu bu adam savaş tanrısı oldu daha ne yapacak?” demeyin. Ailesinin ölümüne sebep olduğu için içi intikam hırsıyla dolu agresif Spartalı Kratos, Olympos’u dize getirip Ares’i öldürerek yeni savaş tanrısı olunca, Antik Yunan’ın diğer tanrıları bu durumdan rahatsız olur. Üstelik Kratos, içindeki ateşi söndürebilmek için yeryüzündeki tüm şehirleri ardı ardına istila etmekte, yakıp yıkmaktadır. Tüm Yunan şehirlerini elden geçirmesi, diğerlerinin Kratos’a tavır almasına sebep olur. Kendisiyle konuşmak ve onu uyarmak isteyen Athena’nın ikazlarına da kulak asmaz. Son olarak Rhodes şehrine bizzat inerek devasa boyutlarda heybetini gösterir. Ancak savaş alanına gelen bir kuş, Kratos’un üstünde uçarak hem devasa boyutlarını hem de tanrısal güçlerini kendisinden alır. İlk olarak Athena’dan şüphelenen Kratos’un bunu düşünecek fazla zamanı yoktur çünkü Colossus of Rhodes’in üstüne giden kuş, Kratos’tan aldığı güçleri bu dev heykele vererek canlanmasını sağlar. Aralarındaki savaşa bir noktada Zeus katılır ve Kratos’a bir kılıç verir. Tüm ilahi güçlerini alan kılıç, Kratos’u normal bir ölümlüye çevirir. Hikâyenin tadını kaçırmamak adına, burada keselim ancak burası sadece öykünün başı. Kratos’un neden her şeye sıfırdan başlaması gerektiğini anlatmak amaçlı yazdım. Ayrıca ilk şüpheli olarak görülen Athena, Zeus ve diğer Olymposlular ile birlikte oyun boyunca türlü entrika ve sürpriz sizi bekliyor olacak.

Kalan yerden devam

Güçlerini kaybeden kahramanımız her zamanki iki elindeki kullanışlı silahlarla önüne geleni kesip biçerken bir yandan da çeşitli bulmacalarla haşır neşir olmaya devam ediyor. Kontroller, ilkini denemiş olanların kolayca alışacağı türden, rahat ve kullanışlı. İlk başta basit hareketleri yaparken, savaşlarda boy gösterip seviye atladıkça daha ölümcül kombolar ve artistik hareketler öğrenebiliyoruz. GOW’un sonunda aldığımız Athena’s Blades ile başladığımız serüvende, çoğunlukla aynı silahı kullanacak olsak da, Barbarian Hammer, Spear of Destiny gibi güçlü silahları ele geçireceğiz. Aynı zamanda bu aletlerin gücüne güç katmak için topladığımız orb’ları kullanıp yeni hareketler öğrenmemiz mümkün. Ayrıca büyülerin de oyun boyunca işimizi kolaylaştıracağını söylemekte fayda var. Karşılaşacağınız düşmanlar, ilk oyundan tanıdık olan yüzlerin yanı sıra iskeletler, canavarlar, devler ve diğer tuhaf yaratıklardan oluşuyor. Bu noktada, oyundaki kan ve vahşet öğelerinin hayli yüksek dozda olduğunu belirtmekte de fayda var. Kratos zaten asabi bir ağabeyimizdi, görmeyeli daha da psikopatlaşmış.

God of War II’nin görsel kalitesi, PS2’nin tüm gücünü kullanarak büyük özenle hazırlanmış karakter ve çevre modellemeleri sayesinde çok üst düzeyde. Elbette bir MotorStorm veya Virtua Fighter 5 ile karşılaştırılamaz ancak yine de emektar konsolda görebileceğiniz en iyi grafiklere sahip. Zaten planlanan takvime baktığımızda daha iyisinin de bundan sonra gelmeyeceğini görmek mümkün (PlayStation 2’den bahsediyorum elbette).

Harika grafiklerin yanı sıra sağlam parçalardan oluşan soundtrack ve kaliteli ses efektleri de kendinizi iyice maceranın içinde hissetmenizi sağlıyor. İlk oyunda akıllarda yer eden, yerine göre değişen müzikler ve ara videolardaki başarılı seslendirmeler, burada da bizi yalnız bırakmıyor.

Hikaye biter

Ana hikâyenin dışında ekstra içerik olarak oyunu bitirince açabildiğiniz zorlayıcı ve çabuk bağlayan modlar, değişik zırhlar gibi birçok materyal, DVD9 formatındaki God of War II’nin içinde bulunuyor.

İlk oyunu oynadıysanız, zaten bu yazıyı okurken çoktan GOW2’yi edinmişsinizdir. Ancak eğer daha önce deneme fırsatınız olmadıysa, Antik Yunan dünyasında geçen bu aksiyon macera oyununu altın klasikler listenizin baş köşesine eklemenizde fayda var.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2023 11:41
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.08.2019 22:41
Zamanında ps2'de 5-6 kere oynayıp bitirdim ama kafamda daha bitmedi yil olmuş 2019 hala oynuyorum.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.04.2019 12:16
Oyun harika
Kalan Karakter: 300 Gönder
God of War 2
İlginizi Çekebilir